Nejbohatší Češkou zůstává Kellnerová. Do čela žebříčku Forbesu se dere zbrojař Strnad

Nejbohatším člověkem v Česku zůstává podle žebříčku časopisu Forbes dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem 378 miliard korun. Na druhém místě je stejně jako loni většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 284 miliard korun. Třetí znovu skončil majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek s odhadovaným majetkem 262,5 miliardy korun. Skokanem žebříčku je zbrojař Michal Strnad.
Majitel zbrojařského impéria CSG Strnad svůj majetek proti loňsku více než zdvojnásobil na 230,5 miliardy korun. Z loňské čtvrté pozice na současnou pátou příčku tím odsunul vlastníka energetické skupiny Sev.en AG Pavla Tykače, jehož majetek Forbesu odhaduje na 180,2 miliardy korun.
Šesté místo letos obsadil realitní magnát Radovan Vítek s majetkem 120 miliard korun. Sedmý je s 81 miliardami majitel holdingu Agrofert a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Za ním se umístili zakladatel hydroenergetické skupiny Energo-Pro Jaromír Tesař s majetkem v hodnotě 59,1 miliardy korun a zakladatel e-shopu Alza.cz Aleš Zavoral s 56,4 miliardami korun. První desítku nejbohatších Čechů uzavírá s majetkem za 54,5 miliardy korun spoluzakladatel softwarové společnosti Avast Pavel Baudiš.
Nadstandardně se letos díky geopolitické situaci ve světě, zejména bojům na Ukrajině, daří kromě Strnada i dalším zástupcům zbrojního průmyslu. Do první dvacítky se posunuli vlastník STV Group Martin Drda s rodinou a René Holeček ze zbrojovky Colt CZ.
Stovka nejbohatších lidí Česka drží souhrnný majetek ve výši 2,9 bilionu korun, oproti loňsku o téměř 300 miliard korun více. Pořadí v čele zůstává neměnné, ale značně se vyrovnává, uvádí Forbes.
Mezi stovku nejbohatších českých podnikatelů letos Forbes zařadil čtyři nováčky. Jedním je rodina Lencova vlastnící potravinářskou společnost Le & Co. Dalšími nováčky jsou Pavel Šebor, Petr Šebor, Martin Český, kteří stojí za herním vývojářem SCS Software.
Společnost PPF Hospitality 2, kterou vlastní společně PPF Real Estate Renáty Kellnerové a Tomáš Otruba, může koupit hotel Four Seasons v Praze. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který o tom informoval v tiskové zprávě. Pětihvězdičkový hotel Four Seasons poblíž Karlova mostu funguje od roku 2001. Cenu dosud žádná ze stran transakce nezveřejnila, podle dřívějších informací Hospodářských novin činí 100 milionů eur, tedy zhruba 2,5 miliardy korun.
Kellnerová s Otrubou smějí převzít pražský hotel Four Seasons
Reality
Novými generálními řediteli skupiny PPF se stanou od července finanční ředitelka Kateřina Jirásková a ředitel pro investice Didier Stoessel. Jiří Šmejc skončí jako generální ředitel skupiny PPF v červnu, kdy mu vyprší jeho tříletý mandát domluvený v roce 2022.
Šmejc skončí jako ředitel PPF. Skupina loni rekordně vydělala
Zprávy z firem
Společnost Noble Hospitality vlastněná českým podnikatelem Michalem Strnadem, majitelem průmyslové skupiny Czechoslovak Group (CSG) kupuje od PPF Real Estate třetinový podíl ve společnosti FSHP. Ta vlastní pražskou hotelovou jedničku Four Seasons Hotel Prague u Karlova mostu. Obě skupiny mají v plánu do této unikátní nemovitosti v historickém jádru Prahy dále investovat.
Strnad koupí od Kellnerové třetinu v pražském hotelu Four Seasons
Zprávy z firem
Dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou zůstává i nadále v čele žebříčku nejbohatších lidí v Česku. Podle časopisu Forbes činí hodnota jejího majetku 386 miliard korun.
Kellnerová i nadále vládne žebříčku nejbohatších Čechů, Babiš si pohoršil
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.