Bývalý šéfdesignér Applu jde pracovat pro Altmana. Nechal si královsky zaplatit

Americká společnost OpenAI kupuje start-up s názvem io Products, který založil Jony Ive stojící za úspěchem výrobků iPhone či iPod od společnosti Apple. Z bývalého šéfa designu Applu nyní OpenAI udělá kreativního ředitele.
Ive má pomoct vytvářet zařízení přizpůsobená éře generativní umělé inteligence (AI), oznámila OpenAI na svém webu. Hodnota transakce podle informovaného zdroje činí 6,5 miliardy dolarů (bezmála 143 miliard korun), uvedla agentura Reuters.
Ive a jeho firma uvedli, že s Altmanem spolupracují poslední dva roky. Podle agentury Bloomberg je oznámená transakce největší v historii OpenAI.

„Mám stále silnější pocit, že všechno, co jsem se za posledních 30 let naučil, mě dovedlo až sem a do tohoto okamžiku,“ řekl Ive ve společném rozhovoru s Altmanem. „Je to vztah a způsob spolupráce, který podle mě přinese výrobky, výrobky a výrobky,“ dodal.
Ive byl mnoho let designérem v Applu. Se svým týmem, jehož součástí jsou další bývalí designéři této firmy, se nyní připojí k OpenAI. Jejich úkolem bude navrhnout rodinu propojených zařízení, která usnadní používání AI, uvedl ve videu na síti X generální ředitel OpenAI Sam Altman. Dodal, že technicky vzato bude mladá společnost io založená Ivem pohlcena firmou OpenAI. Ta stojí za populárním chatovacím programem ChatGPT.
thrilled to be partnering with jony, imo the greatest designer in the world.
— Sam Altman (@sama) May 21, 2025
excited to try to create a new generation of AI-powered computers. pic.twitter.com/IPZBNrz1jQ
Pro designéra narozeného v Británii znamená ohlášená spolupráce ostře sledovaný návrat do odvětví spotřebních technologií, v němž byl průkopníkem, píše Bloomberg. Léta pracoval po boku spoluzakladatele firmy Apple Steva Jobse, podílel se například i na chytrých hodinkách Apple Watch. Ze společnosti Apple odešel v roce 2019.
Pro Apple může být spolupráce jeho bývalého designéra s OpenAI špatnou zprávou, píše Bloomberg. Výrobce chytrých telefonů už nyní bojuje s konkurencí v oblasti umělé inteligence. Akcie Applu kolem 20:30 SELČ ztrácely asi dvě procenta, zatímco širší trh odepisoval zhruba procento. Od začátku roku do úterního závěru akcie firmy odepsaly 17 procent.
OpenAI se chystá vytvořit produkt na takové úrovni kvality, „jaká tady ve spotřebitelském hardwaru ještě nebyla,“ řekl Altman. „Umělá inteligence je tak velkým skokem vpřed, pokud jde o to, co lidé mohou dělat, že potřebuje nový druh počítačové formy, aby se z ní vytěžil maximální potenciál,“ dodal.
Vytvořit zařízení na míru pro éru umělé inteligence se pokouší několik společností. Firma Humane AI, založená bývalým vedoucím pracovníkem Applu, však měla se svým AI Pin problémy. Potýkala se s nízkou výdrží baterie, s problémy s teplem, omezenými funkcemi a s vysokými náklady, píše Reuters.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.