Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Právníci pomáhají měnit brownfieldy nebo posouvat nájemní bydlení

Právníci pomáhají měnit brownfieldy nebo posouvat nájemní bydlení
Profimedia
Jaroslav Kramer

Advokátní kancelář Rowan Legal pomohla Českým drahám k výhodnému prodeji pozemků v jižní části Nákladového nádraží Žižkov. A&O Shearman pak asistovali při koupi sídla ČEZ v projektu Smíchov City. Obě lokality se po řadě let v neutěšeném stavu promění v moderní čtvrtě. Jaké další mandáty mají na svědomí lídři právního trhu, přibližuje ve svém právním souhrnu, který se tentokrát výhradně věnuje transakcím, Jaroslav Kramer, spolupracovník redakce.

Právníci z Rowan Legal sehráli klíčovou roli při strategickém prodeji pozemků v jižní části areálu Nákladového nádraží Žižkov. Klientem byly České dráhy, kupujícím developerská společnost Sekyra Group. Díky právnímu poradenství se podařilo vyjednat výrazně výhodnější podmínky, než určovala původní smluvní dokumentace, a to včetně navýšení kupní ceny.

Nákladové nádraží Žižkov je jedním z největších a nejdéle nevyužívaných brownfieldů v širším centru Prahy a dnes představuje jednu z nejvýznamnějších transformačních zón v metropoli. Transakce navazuje na loňský prodej historické výpravní budovy hlavnímu městu Praze, který umožnil změnu územního plánu – zásadní krok pro další rozvoj této lokality. „Otevírá se tím cesta k přeměně brownfieldu v širším centru Prahy v moderní městskou čtvrť pro více než 6 000 obyvatel. Jsme hrdí, že jsme mohli být součástí této významné transakce,“ uvedl Jakub Zámyslický, counsel Rowan Legal.

Mezinárodní advokátní kancelář A&O Shearman pak pomáhala s transakcí týkající se dalšího nemovitostního projektu, Smíchov City, který je největší urbanizací v centrální Praze, a to nejen jako rezidenční čtvrť, ale i jako významná administrativní lokalita – byzynys hub. Kancelář radila společnosti Sekyra Group při uzavření nemovitostní transakce se společností ČEZ, v rámci které plánuje největší výrobce elektřiny v České republice přesunout do projektu Smíchov City své sídlo.

ČEZ koupí sídlo v projektu Smíchov City společnosti Sekyra Group

ČEZ jde pryč z Brumlovky, přestěhuje se k Sekyrovi na Smíchov

Společnost ČEZ si pro své nové sídlo vybrala projekt Smíchov City společnosti Sekyra Group. To má zahrnovat tři samostatné objekty o celkové rozloze 44 tisíc metrů čtverečních. ČEZ komplex po jeho dokončení v roce 2027 odkoupí.

Přečíst článek

Tým A&O Shearman tvořili partner Prokop Verner, counsel Ivan Telecký, seniorní advokát Martin Bytčanek a advokátka Lucie Černá. „Jsme hrdí na to, že jsme mohli přispět k úspěchu tohoto významného projektu a těšíme se na další spolupráci. Rád bych také poděkoval interním právníkům klienta, Lukáši Maryškovi a Tomáši Slonkovi, za jejich významný přínos a příjemnou spolupráci,“ řekl partner A&O Shearman Prokop Verner.

Nedávnou nemovitostní transakci si do svého portfolia připsali také v Clifford Chance Prague Association. Developerovi Finep pomáhali při prodeji nájemního rezidenčního projektu Stodůlky Residential fondu Reico Nemovitostní. Jde o druhou akvizici fondu v oblasti rezidenčního nájemního bydlení, která dále diverzifikuje jeho portfolio, dosud zaměřené převážně na komerční nemovitosti.

Reico Nemovitostní je největší a nejstarší realitní fond u nás, má robustní portfolio 20 nemovitostí v České republice, na Slovensku a Polsku, v hodnotě přes 38 miliard korun. Stodůlky Residential, součást projektu Britská čtvrť, je moderní rezidenční projekt, který nabídne 219 nájemních bytů ve třech budovách s celkovou podlahovou plochou přes deset tisíc metrů čtverečních. Tým Clifford Chance Prague Association vedl partner Milan Rákosník s podporou advokáta Jana Christelbauera a advokátního koncipienta Filipa Crnčeviće.

Finep, projekt Nová Elektra v Praze 9

Analýza: Institucionální nájemní bydlení je sílící trend, hlavně v Praze

Zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení na realitním trhu letos roste obdobně jako v posledních letech. Jde o plně nebo částečně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné investory nikoliv za účelem prodeje, ale dlouhodobého pronájmu. Nejvíce tento realitní trend roste v Praze, kde bylo ve třetím čtvrtletí ve výstavbě 1731 takovýchto bytů, a oproti celému minulému roku se tedy jedná o nárůst o 57 procent. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.

Přečíst článek

Právní experti z Clifford Chance Prague Association pomáhali také společnosti Allwyn, nadnárodnímu provozovateli loterií ze skupiny KKCG, s úspěšnou syndikací nového sedmiletého termínovaného úvěru typu B ve výši 475 milionů eur a navýšením ke stávajícímu úvěru o 75 milionů dolarů, jehož splatnost je stanovena na rok 2031.

Allwyn využije prostředky z nového úvěru a navýšení na splacení stávajícího dluhu, financování svých běžných korporátních výdajů a úhradu transakčních nákladů. „Náš právní tým poskytoval poradenství v oblasti českého a anglického práva ve vztahu k oběma instrumentům a koordinoval spolupráci s místními právními poradci ve Švýcarsku, na Kypru a v Rakousku,“ uvedl Miloš Felgr, řídící partner Clifford Chance Prague Association. Spolu s ním se na transakci podíleli seniorní advokát Vladimír Rýlich, advokát Tomáš Kubala a advokátní koncipient Radek Sikora.

Do třetice poskytovali právníci z Clifford Chance Prague Association poradenství Czechoslovak Group (CSG) při financování akvizice 30% podílu ve společnosti Fiocchi Munizioni a při refinancování stávajících dluhových nástrojů Fiocchi. Tým kanceláře vedli seniorní advokátka Hana Čekalová a counsel Dominik Vojta. Tým dále podpořili advokátní koncipient Ondřej Šteco a vedoucí partner Miloš Felgr.

Strnad zcela ovládl skupinu Fiocchi

Skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada se k polovině dubna stala stoprocentním vlastníkem původně italské skupiny Fiocchi, vyrábějící malorážovou munici. CSG o tom informovala v tiskové zprávě.

Přečíst článek

Transakci, která se zapsala do historie českého IT, oznámila kancelář Kocián Šolc Balaštík. Její tým pod vedením Jána Béreše a Drahomíra Tomašuka pomáhal společnosti Seyfor při získání plné kontroly nad společností Dotykačka ČR, která je lídrem českého trhu pokladních systémů. „Tato miliardová akvizice završila dlouhý podnikatelský příběh – od koupě prvního menšinového podílu v roce 2019 (u které jsme také asistovali) až po finální krok, kterým je 100% vlastnictví. Dotykačka se díky své unikátnosti stala klíčovým článkem v rozvoji Seyforu, a to nejen v Česku, ale i na dalších trzích, kam firma míří,“ uvedla kancelář. Ta se nedávno podílela třeba i na prodeji prvoligového týmu FK Teplice skupině AGC Glass Europe.

Seyfor ovládl Dotykačku

Brněnský miliardový holding Seyfor ovládl Dotykačku. Míří s ní do světa

Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.

Přečíst článek

Pozadu nebyla nedávno ani advokátní kancelář Weinhold Legal, která asistovala železniční leasingové společnosti Leo Mobility Management při vstupu nového investora Creditas Rail, který nabyl 51% podíl nejen v této společnosti, ale také v Leo Mobility Holding. Kancelář také asistovala s nákupem 72 železničních vagonů od jejich holandského vlastníka pro účely následného budoucího pronájmu. Součástí spolupráce byla i příprava úvěrové dokumentace pro financování této významné transakce v řádu milionů eur.

Olga Kaizar

Ženy v právu posilují. Novou partnerku mají Rowan Legal, šéfku právníků ohlásil T-Mobile

Advokátka Olga Kaizar přestupuje z dosavadního působiště v PwC Legal jako nová partnerka se specializací práva nemovitostí do Rowan Legal. Český T-Mobile pak má od května novou šéfku právníků, Karolinu Helebrantovou. Nestává se často, že by se v jednom období sešly dvě takto velké „ženské“ personálie v právu, podotýká ve svém právním souhrnu, který se tentokrát výhradně věnuje personáliím, Jaroslav Kramer, spolupracovník redakce.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Křižíkovy pavilony prošly revitalizací. Vyšla na více než 300 milionů korun.

Ještě jste neměli možnost tam zavítat? Škoda, Křižíkovy pavilony nabízí víc než zelené střechy

Přečíst článek
Doporučujeme