Právníci pomáhají měnit brownfieldy nebo posouvat nájemní bydlení

Advokátní kancelář Rowan Legal pomohla Českým drahám k výhodnému prodeji pozemků v jižní části Nákladového nádraží Žižkov. A&O Shearman pak asistovali při koupi sídla ČEZ v projektu Smíchov City. Obě lokality se po řadě let v neutěšeném stavu promění v moderní čtvrtě. Jaké další mandáty mají na svědomí lídři právního trhu, přibližuje ve svém právním souhrnu, který se tentokrát výhradně věnuje transakcím, Jaroslav Kramer, spolupracovník redakce.
Právníci z Rowan Legal sehráli klíčovou roli při strategickém prodeji pozemků v jižní části areálu Nákladového nádraží Žižkov. Klientem byly České dráhy, kupujícím developerská společnost Sekyra Group. Díky právnímu poradenství se podařilo vyjednat výrazně výhodnější podmínky, než určovala původní smluvní dokumentace, a to včetně navýšení kupní ceny.
Nákladové nádraží Žižkov je jedním z největších a nejdéle nevyužívaných brownfieldů v širším centru Prahy a dnes představuje jednu z nejvýznamnějších transformačních zón v metropoli. Transakce navazuje na loňský prodej historické výpravní budovy hlavnímu městu Praze, který umožnil změnu územního plánu – zásadní krok pro další rozvoj této lokality. „Otevírá se tím cesta k přeměně brownfieldu v širším centru Prahy v moderní městskou čtvrť pro více než 6 000 obyvatel. Jsme hrdí, že jsme mohli být součástí této významné transakce,“ uvedl Jakub Zámyslický, counsel Rowan Legal.
Mezinárodní advokátní kancelář A&O Shearman pak pomáhala s transakcí týkající se dalšího nemovitostního projektu, Smíchov City, který je největší urbanizací v centrální Praze, a to nejen jako rezidenční čtvrť, ale i jako významná administrativní lokalita – byzynys hub. Kancelář radila společnosti Sekyra Group při uzavření nemovitostní transakce se společností ČEZ, v rámci které plánuje největší výrobce elektřiny v České republice přesunout do projektu Smíchov City své sídlo.
Společnost ČEZ si pro své nové sídlo vybrala projekt Smíchov City společnosti Sekyra Group. To má zahrnovat tři samostatné objekty o celkové rozloze 44 tisíc metrů čtverečních. ČEZ komplex po jeho dokončení v roce 2027 odkoupí.
ČEZ jde pryč z Brumlovky, přestěhuje se k Sekyrovi na Smíchov
Reality
Tým A&O Shearman tvořili partner Prokop Verner, counsel Ivan Telecký, seniorní advokát Martin Bytčanek a advokátka Lucie Černá. „Jsme hrdí na to, že jsme mohli přispět k úspěchu tohoto významného projektu a těšíme se na další spolupráci. Rád bych také poděkoval interním právníkům klienta, Lukáši Maryškovi a Tomáši Slonkovi, za jejich významný přínos a příjemnou spolupráci,“ řekl partner A&O Shearman Prokop Verner.
Nedávnou nemovitostní transakci si do svého portfolia připsali také v Clifford Chance Prague Association. Developerovi Finep pomáhali při prodeji nájemního rezidenčního projektu Stodůlky Residential fondu Reico Nemovitostní. Jde o druhou akvizici fondu v oblasti rezidenčního nájemního bydlení, která dále diverzifikuje jeho portfolio, dosud zaměřené převážně na komerční nemovitosti.
Reico Nemovitostní je největší a nejstarší realitní fond u nás, má robustní portfolio 20 nemovitostí v České republice, na Slovensku a Polsku, v hodnotě přes 38 miliard korun. Stodůlky Residential, součást projektu Britská čtvrť, je moderní rezidenční projekt, který nabídne 219 nájemních bytů ve třech budovách s celkovou podlahovou plochou přes deset tisíc metrů čtverečních. Tým Clifford Chance Prague Association vedl partner Milan Rákosník s podporou advokáta Jana Christelbauera a advokátního koncipienta Filipa Crnčeviće.
Zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení na realitním trhu letos roste obdobně jako v posledních letech. Jde o plně nebo částečně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné investory nikoliv za účelem prodeje, ale dlouhodobého pronájmu. Nejvíce tento realitní trend roste v Praze, kde bylo ve třetím čtvrtletí ve výstavbě 1731 takovýchto bytů, a oproti celému minulému roku se tedy jedná o nárůst o 57 procent. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.
Analýza: Institucionální nájemní bydlení je sílící trend, hlavně v Praze
Reality
Právní experti z Clifford Chance Prague Association pomáhali také společnosti Allwyn, nadnárodnímu provozovateli loterií ze skupiny KKCG, s úspěšnou syndikací nového sedmiletého termínovaného úvěru typu B ve výši 475 milionů eur a navýšením ke stávajícímu úvěru o 75 milionů dolarů, jehož splatnost je stanovena na rok 2031.
Allwyn využije prostředky z nového úvěru a navýšení na splacení stávajícího dluhu, financování svých běžných korporátních výdajů a úhradu transakčních nákladů. „Náš právní tým poskytoval poradenství v oblasti českého a anglického práva ve vztahu k oběma instrumentům a koordinoval spolupráci s místními právními poradci ve Švýcarsku, na Kypru a v Rakousku,“ uvedl Miloš Felgr, řídící partner Clifford Chance Prague Association. Spolu s ním se na transakci podíleli seniorní advokát Vladimír Rýlich, advokát Tomáš Kubala a advokátní koncipient Radek Sikora.
Do třetice poskytovali právníci z Clifford Chance Prague Association poradenství Czechoslovak Group (CSG) při financování akvizice 30% podílu ve společnosti Fiocchi Munizioni a při refinancování stávajících dluhových nástrojů Fiocchi. Tým kanceláře vedli seniorní advokátka Hana Čekalová a counsel Dominik Vojta. Tým dále podpořili advokátní koncipient Ondřej Šteco a vedoucí partner Miloš Felgr.
Skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada se k polovině dubna stala stoprocentním vlastníkem původně italské skupiny Fiocchi, vyrábějící malorážovou munici. CSG o tom informovala v tiskové zprávě.
Strnad zcela ovládl skupinu Fiocchi
Zprávy z firem
Transakci, která se zapsala do historie českého IT, oznámila kancelář Kocián Šolc Balaštík. Její tým pod vedením Jána Béreše a Drahomíra Tomašuka pomáhal společnosti Seyfor při získání plné kontroly nad společností Dotykačka ČR, která je lídrem českého trhu pokladních systémů. „Tato miliardová akvizice završila dlouhý podnikatelský příběh – od koupě prvního menšinového podílu v roce 2019 (u které jsme také asistovali) až po finální krok, kterým je 100% vlastnictví. Dotykačka se díky své unikátnosti stala klíčovým článkem v rozvoji Seyforu, a to nejen v Česku, ale i na dalších trzích, kam firma míří,“ uvedla kancelář. Ta se nedávno podílela třeba i na prodeji prvoligového týmu FK Teplice skupině AGC Glass Europe.
Firmu Dotykačka poskytující pokladní systémy restauracím či prodejnám ovládla softwarová skupina Seyfor. Dosud v Dotykačce držela 53 procent, zbývající 47 procent ovládala investiční skupina Redwood Capital. Nyní má Seyfor ve firmě sto procent. V rozhovoru pro server Seznam Zprávy Byznys to řekl zakladatel a šéf společnosti Seyfor Martin Cígler. Hodnota transakce podle něj přesáhla miliardu korun.
Brněnský miliardový holding Seyfor ovládl Dotykačku. Míří s ní do světa
Zprávy z firem
Pozadu nebyla nedávno ani advokátní kancelář Weinhold Legal, která asistovala železniční leasingové společnosti Leo Mobility Management při vstupu nového investora Creditas Rail, který nabyl 51% podíl nejen v této společnosti, ale také v Leo Mobility Holding. Kancelář také asistovala s nákupem 72 železničních vagonů od jejich holandského vlastníka pro účely následného budoucího pronájmu. Součástí spolupráce byla i příprava úvěrové dokumentace pro financování této významné transakce v řádu milionů eur.
Advokátka Olga Kaizar přestupuje z dosavadního působiště v PwC Legal jako nová partnerka se specializací práva nemovitostí do Rowan Legal. Český T-Mobile pak má od května novou šéfku právníků, Karolinu Helebrantovou. Nestává se často, že by se v jednom období sešly dvě takto velké „ženské“ personálie v právu, podotýká ve svém právním souhrnu, který se tentokrát výhradně věnuje personáliím, Jaroslav Kramer, spolupracovník redakce.
Ženy v právu posilují. Novou partnerku mají Rowan Legal, šéfku právníků ohlásil T-Mobile
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.