Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Další výbuch SpaceX. Muskova raketa ani napotřetí nedokončila zkušební let

Kosmický dopravní systém Starship společnosti SpaceX odstartoval k třetímu testu
ČTK
 ČTK

Vesmírný dopravní systém Starship společnosti SpaceX ani napotřetí nedokončil zkušební let, když firma zhruba 50 minut po startu ztratila spojení s kosmickou lodí. Plavidlo, které chce SpaceX využít pro cesty na Měsíc či Mars, se sice dostalo do vesmíru a mnohem dál než při předchozích dvou pokusech, při opětovném návratu k Zemi ale bylo nakonec zničeno, uvedli komentátoři firmy v živém přenosu. Přesto během testovacího letu systém dosáhl několika klíčových úspěchů.

Reklama

Přes 30 supervýkonných raketových motorů Raptor se zažehlo po menších odkladech dnes ve 14:25 středoevropského času a obří konstrukce za hlasitého jásotu z řídicího střediska v texaském městě Boca Chica zamířila vzhůru. První úspěch SpaceX zaznamenala necelé tři minuty po startu, kdy se od sebe raketa Super Heavy a kosmická loď bez potíží oddělily a vyslaly 50metrové plavidlo do vesmíru, zatímco nosný stupeň se začal připravovat na zpětný zážeh pro návrat k Zemi.

O několik minut později měl následovat přistávací manévr nad Mexickým zálivem. Zdá se však, že se raketové motory Super Heavy nezažehly podle plánu, což vedlo ke ztrátě rakety.

Nezažehly se všechny očekávané motory a nosič jsme ztratili,“ řekl podle serveru Space.com mluvčí SpaceX Dan Huot. „Budeme muset prozkoumat získané údaje, abychom zjistili, co se přesně stalo,“ dodal.

Horní stupeň Starship během necelé následné hodiny téměř dokončil celou svou cestu přes půlku zeměkoule - dopadnout měl po 65 minutách od startu do Indického oceánu. Vysoko nad zemí loď předvedla zažehnutí vlastních šesti motorů a v živém přenosu s pomocí instalovaných kamer ukázala, jak ji při návratu k Zemi obklopila plazma. Pak se spojení přerušilo. „Ztratili jsme loď,“ zaznělo krátce poté ve vysílání.

Reklama

SpaceX nakonec při třetím testu dosáhla podstatně více vytyčených cílů než při předchozích dvou pokusech. Při první zkoušce loni v dubnu celý raketový systém explodoval už po pár minutách. Při druhém listopadovém testu se oba raketové stupně oddělily a druhý stupeň pokračoval v letu, krátce nato však obě části opět vybuchly.

Systém Starship měří 120 metrů, a je tak dosud největším postaveným systémem svého druhu. Jedná se také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém - 33 raketových motorů Raptor pohání nosný stupeň a kosmickou loď šest stejných jednotek. Testovací lety jsou zatím v plánu bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo do budoucna unést až 100 lidí, či velké množství nákladu a vybavení.

Společnost SpaceX navrhla systém tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru, zejména pro cesty na Mars. Na úspěšné testy se spoléhá i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v rámci programu Artemis.

Výroba vozů Tesla v Číně

Sabotáž připravila Teslu o stovky milionů eur. Výroba v Německu už se opět rozjela

Před týdnem levicoví ekologičtí aktivisté vyřadili z provozu jedinou evropskou továrnu Tesly, která stojí nedaleko Berlína. Dnes se výroba v závodě opět rozjela. Týdenní výpadek výroby ale automobilku připravil o stovky milionů eur.

Přečíst článek

Donald Trump

Musk vyvrátil spekulace, že Trumpovi zaplatí kampaň

Aby bylo jasno, nepřispívám penězi žádnému z kandidátů na prezidenta USA, napsal Elon Musk na síti X poté, co se do médií dostala informace o jeho tajné schůzce s Donaldem Trumpem a jeho sponzory v opětovném boji o prezidentské křeslo.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme