Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obyčejná práce: Už tolik nenadáváme, říká dlaždič

Dlaždič
iStock
Michal Nosek

Příslušníci starého a váženého cechu dlaždičů jsou často považováni za sprosťáky a hulváty. Jde o předsudek, ale dlaždičské pracovní podmínky, kdy slunce praží na rozpálenou ulici, kolem chodí chytráci a kolena jsou neustálým klečením bolí, zkrátka nejde se divit, když z dlaždičových úst někdy vylétnou hrubší slova.

„Jsem dlaždič, ale snažím se mluvit slušně i při práci. Když se člověk klepne, tak nějaký sprostý slovo uletí, ale už minimálně,“ směje se Jiří Turek, který se profesi dlaždiče věnuje již desítky let. 

„Už je to jiné, přibyly nové materiály a postupy, tak se klasickému dláždění věnuji již jen okrajově, ale mám to rád. Pohled na kvalitně položenou dlažbu vždycky potěší. A velké dlážděné plochy se nikdy neokoukají,“ doplňuje chlapík, který metry dláždění, které položil už ani nedokáže spočítat. 

Hospodský kvíz přitahuje k pivu i studentka

Obyčejná práce: Chytrý kvíz změnil zábavu v hospodách, říká moderátorka o soutěži, která přišla z Brna

Návštěva výčepů a restaurací se v posledních letech stala drahým koníčkem. Hostů kvůli drahotě ubývá a podniky se je v boji o přežití snaží nalákat na zajímavé pivní speciály či neotřelé jídelní speciality. A taky zábavu, kterou se snaží zajistit řada hospodských kvízů. 

Přečíst článek

V současnosti je ale jeho hlavní zdroj obživy přestavují lité podlahy. „Sice to není dlažba, ale vypadá to dobře jak venku, tak v interiéru a zájem lidí o tyto různé stěrky dost roste,“ dodává s tím, že u lití a hlazení se už tolik opravdu nenadává

Pracovníci z nižších sociálních vrstev

Geneze rčení „sprostý, jak dlaždič“ dle lingvistů nesouvisí s charakterem jejich práce, ta však přesto bývala velice prostá. Ddlaždiči se obvykle rekrutovali z nižších sociálních vrstev a jejich běžný slovník byl slyšet, neboť pracovali převážně na ulicích a v terénu, kde je vnímá ta „mravnější“ část veřejnosti. Úsloví pochází už z dob, kdy se začalo používat dláždění ulic a později i chodníků, tedy starověku. 

V českých zemích se dlaždičské řemeslo osamostatnilo patrně někdy v době lucemburské. Informace o dláždění náměstí velkých měst pocházejí z poloviny 14. století, mnohá se ovšem dlažby dočkala až o dvě stě nebo tři sta let později. Snad proto, že dláždění nebylo nejlevnější záležitostí nebo že dlaždičů byl odjakživa nedostatek. V Praze jich roku 1419 muselo svou práci zvládnout pouhých sedm

Obdobná situace se v posledních letech vrací, o učební obor dlaždič asfaltér je mezi mladými minimální zájem a sehnat dobrého dlaždiče je stále komplikovanější. 

Úklid sněhu v Praze

Obyčejná práce: Vozy jsme přestavěli na zimní model, říká technik TSK

Zima je v plném proudu a i ulice Prahy čas od času překvapí sníh. Místním folklórem bývá, že za včas neuklizené a neprotažené silnice a chodníky schytávají kritiku Pražské služby a TSK. Na zimu mají obě firmy sice k dispozici téměř dvě stě kusů techniky, ale rizikovou situaci stejně zvládaly s obtížemi. 

Přečíst článek

Obsluha parkoviště má v zimě hodně práce

Obyčejná práce: Ve Špindlu zaparkuje ten, kdo přijede nejpozději v osm, říká hlídač parkoviště

Zima ve Špindlerově Mlýně je obdobím, kdy se horské středisko zaplní turisty, lyžaři a auty hledajícími místo na parkování. Práce hlídače parkoviště v těchto podmínkách však není žádnou idylou. Je to spíše nekonečný boj s řidiči, sněhem a logistikou. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme