Obyčejná práce: Udělám cokoli, ale musí to unést náklaďák, říká kameník

Kamenické řemeslo má v česku dlouhou tradici. Ještě před čtyřiceti lety šlo o obor, na který bylo velmi těžké se dostat. Nyní se prací s kamenem již příliš mladých řemeslníků ani umělců nezabývá. Je to totiž náročné. Odměnou pro mistra řemesla však je dílo, které přetrvá věky.
„Práce s kamenem je mnohdy zrádná. Jednou špatně bouchnete a celé dílo je pryč. To už neopravíte. Každý kámen, který prochází rukama, je totiž jedinečný a nevidíte do něj,“ říká kameník Josef Král, který se nikdy nevěnoval jinému řemeslu.
Starobylé techniky
Ve své profesi dokonce využívá starobylé techniky, dřevěné palice, ocelové špičáky a majzlíky, které se dědí z generace na generaci. „Samozřejmě už k práci používám i moderní technologie, například k přeskému řezání, ale ruční práce se nyní velice cení a klienti její stopu vyžadují,“ popisuje a ukazuje na obří sluneční hodiny, na kterých právě pracuje.
„V současnosti se kamenictví smrsklo prakticky na výrobu náhrobků, ale tomu se nevěnuji, mám rád kreativnější práci než řezání desek na hroby,“ dodává s tím, že zakázky má dlouhodobé, a proto jich nemusí mít tolik.
Nejraději se věnuje pískovci a výrobě designových prvků do asijských zahrad. Sortiment má veliký. Od kamenných misek na bonsaje, přes japonské zahradní lampy až po obří nádoby a solitérní menhiry. „Klientům vždycky říkám: Dokážu z kamene udělat co si objednáte, ale rozhoduje hmotnost. Musí se to nějak přepravit a usadit. Nosnost návěsů má však na rozdíl od kamenů svá omezení,“ uzavírá své povídání a odchází tesat.
Pracovní portály jsou stále plné nabídek pro zdravotní sestry. Jsou opravdu žádanou profesí a platové ohodnocení se proti minulosti výrazně zvýšilo. Nabídky začínají zhruba na třiceti tisících a končí až na dvojnásobku. Ani to však k obsazení volných pozic nestačí.
Obyčejná práce: Poplatky u lékařů měly zůstat, říká zdravotní sestra
Zprávy z firem
Práci s dětmi a práci se dřevem si třicátník Honza Merhaut již dávno vybral za své životní poslání. Roky se věnuje dětskému indiánskému oddílu Ťapáč na pražském sídlišti Lužiny. Zde se děti formou her seznamují s přírodou a učí se lásce a úctě k ní.
Obyčejná práce: Učí děti lásce k přírodě i dřevu. Začalo to spoluprací se školkou, říká řezbář
Zprávy z firem
Ještě koncem minulého století byla práce na bagru velice vyhledávaná. Hrál v tom samozřejmě roli nadstandardní plat i možnost výjezdu na zahraniční montáže. V novém tisíciletí zájem o strojnický průkaz a tím i profesi výrazně ochabl a obsluhy těžkých strojů se dlouhodobě nedostává. Svědčí o tom i fakt, že úřady práce hlásí jen poptávku od firem, ale nabídka z řad nezaměstnaných je nulová. Volný strojník, který nabízí své služby neexistuje.
Obyčejná práce: Bagrista je prestižní povolání, říká strojník
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.