Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

obyčejná práce - informace o tématu

Sklizeň, ilustrační foto

Obyčejná práce: Z ježdění sem a tam jde hlava kolem, říká kombajnér

Na venkovských silnicích se již objevují kombajny, které se připravují na sklizeň. Ještě na začátku tisíciletí sklízely desítky strojů. Ještě dříve pole brázdily proslulé „plechové kavalerie“. To je však minulost. Dnes se na polích objevuje mnohem méně výrazně výkonnějších strojů.

Přečíst článek

Obyčejná práce: Buďme rádi za vlky. Na Slovensku mají medvědy lidožrouty, říká hajný z Krušných hor

Přečíst článek
Ilustrační svatební fotografie

Obyčejný byznys: Dříve jsem nedokázal svou práci nacenit, říká svatební fotograf

Sny o umělecké tvorbě se Jirkovi Jeřábkovi (jméno bylo na přání fotografa změněno) rozplynuly, když po maturitě na fotografické škole potřeboval stabilní příjem. Chtěl pokračovat na vysokou, ale tam se skrze obrovskou konkurenci neprobojoval. Doba, kdy se mohl soustředit jen na svoje fotky do školy a klauzurní práce, tak zůstala v nenávratnu. 

Přečíst článek
Práce zdravotní sestry je náročná

Obyčejná práce: Poplatky u lékařů měly zůstat, říká zdravotní sestra

Pracovní portály jsou stále plné nabídek pro zdravotní sestry. Jsou opravdu žádanou profesí a platové ohodnocení se proti minulosti výrazně zvýšilo. Nabídky začínají zhruba na třiceti tisících a končí až na dvojnásobku. Ani to však k obsazení volných pozic nestačí.

Přečíst článek
Úklid po malířích bývá náročný

Obyčejná práce: Lidé dokáží být strašná prasata, říká uklízečka

Práce uklízečky patří mezi nejpodceňovanější a nejpřehlíženější. To se snaží vyvrátit Jana Růžková, která se úklidu věnuje již osmým rokem. „Začala jsem si tím přivydělávat na mateřské. Postupně se má klientela rozrostla, tak jsem u úklidu zůstala. A nelituju,” říká.

Přečíst článek
K hrobníkovi neodmyslitelně patří krumpáč

Obyčejná práce: Kromě práce na hřbitovech si kopáním i přivydělám, říká hrobník

Zaměstnání hrobníka bylo v dřívějších letech synonymem pro místního stárnoucího opilce, který kope jámy na hřbitově. Tento pohled se postupně mění a ke zmíněné práci se dostávají i mladší lidé. 

Přečíst článek
Trafika Relay v parteru bývalého Cukrovarnického paláce v Praze

Obyčejná práce: Zodpovědná otročina za pár korun, hodnotí své zaměstnání trafikantka

„Je to hrozná práce, ale příliš si vybírat nemůžu, protože nemám vzdělání a do gastronomie se mi už znovu nechce.” Tak hodnotí svou práci třicetiletá Zuzana, která prodává v trafice s občerstvením u jedné ze stanic pražského metra. Každé ráno vstává v půl páté a v práci je celou směnu na nohou. Nějaké posedávání dle ní nepřipadá v úvahu. 

Přečíst článek
Řidiči kamion si přijdou na slušné peníze, foto je ilustrační

Obyčejná práce: O řidiče je nouze, tak jsem se rád vrátil, říká seniorní kamioňák

Hledáme řidiče. V současné době jeden z nejčastějších motivů personální inzerce. Sedět za volantem kamionu a dobývat dálnice bývalo v dobách socialismu snem mnoha mladíků. Nyní je situace odlišná. Do téhle dřiny se chce málokomu, byť finanční ohodnocení není vůbec špatné. 

Přečíst článek

Řeznické řemeslo upadá. Poctivou tlačenku válcují kuřata ze supermarketu, stýská si řezník

Řeznické řemeslo je v Česku téměř na vymření. Každý devátý řezník loni pověsil řemeslo na hřebík. Vyplývá to z dat Potravinářské komory. Na trhu chybí tisíce řezníků. A zájem mladých o učební obor je nicotný, zní od zaměstnavatelů i profesních organizací. Ani rostoucí platy na tom nic moc nemění.

Přečíst článek
Doručovatelky nachodí na den i třicet kilometrů

Obyčejná práce: Pošta mi nedala nic dobrého, říká doručovatelka

Česká pošta prochází transformací, chce se dostat do černých čísel. Proto zavřela tři stovky poboček a prodává své nemovitosti. Ztráta státního podniku se loni po několika letech dostala pod miliardu a dosáhla „pouze” 700 milionů korun. Letos si chce podnik vylepšit čísla prodejem své vlajkové lodi, tedy hlavní pošty v pražské Jindřišské ulici. V aukci za ní vyžaduje minimálně 1,5 miliardy korun. 

Přečíst článek
Reklama

News box

Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem největší světové služby pro 🧑‍🎤 streamování hudby, zvýšila ve druhém čtvrtletí hrubý zisk meziročně o 45 procent na rekordních 1,1 miliardy eur. Akcie společnosti, se kterými se obchoduje na newyorské burze, si po zveřejnění výsledků připisovaly přes 11 procent.

Britská veřejnoprávní vysílací společnost 📻BBC hodlá v příštích dvou letech zrušit 500 pracovních míst. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou  korporace zveřejnila. Škrty mají ušetřit téměř šest miliard korun, které mají být investovány do rozšíření nabídky prémiových videí a digitálních kapacit, řekla  provozní ředitelka BBC Leigh Tavazivaová. Snižování počtu zaměstnanců má být dokončeno do března roku 2026 a má být doprovázeno mimo jiné nabídkami odstupného.

 Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba je na návštěvě v Číně, se kterou chce navázat přímý dialog o dosažení míru na Ukrajině, uvedly agentury. Jedná se o první návštěvu takto vysokého ukrajinského činitele od začátku ruské agrese proti jeho zemi v únoru 2022. Kuleba má v příštích dnech naplánováno jednání s čínským ministrem zahraničí Wang Iem.
Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala po atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným. Cheatleová v pondělí vypovídala před jedním z výborů americké Sněmovny reprezentantů, kterému sdělila, že pokus o vraždu Trumpa byl za poslední desetiletí největším operačním selháním agentury, která se kromě jiného stará o bezpečnost amerického prezidenta a dalších významných osob.
Dodávky ropy do České republiky prostřednictvím ropovodu Družba jsou stabilní a pokračují podle standardního plánu. Problémy, které s dodávkami ropy přes Ukrajinu mají Maďarsko a Slovensko, se tak Česka netýkají. Uvedla to tajemnice státního provozovatele ropovodů Mero Barbora Putzová. Ropa tam teče jinou větví ropovodu, kromě toho do Česka dál proudí i ropa z italského Terstu, dodala.
Požáry 🍁v kanadském národním parku Jasper donutily  k evakuaci tisíce místních obyvatel a turistů, informují kanadská i zahraniční média. Podle záběrů zveřejněných na sociálních sítích v oblasti vypukl dopravní chaos, když se lidé za tmy hromadně vydali na vozovky zahalené kouřem.
Skupina Rockaway Capital podnikatele Jakuba Havrlanta kupuje společnost Pemic Books, předního českého distributora a prodejce knih. Plánovanou akvizici posuzuje antimonopolní úřad. Cenu obchodu společnosti nezveřejnily. Seznam Zprávy uvedly, že podle odborníků by se mohla vyšplhat na 600 milionů korun.
Největší americká automobilka General Motors 🚘ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o 15 procent na 2,92 miliardy dolarů (zhruba 68 miliard Kč). Oznámila to v tiskové zprávě. Zároveň zlepšila odhad celoročního zisku. Akcie podniku si krátce po zveřejnění výsledků připisovaly přes čtyři procenta.
Násilí spáchané muži na ženách v Anglii a Walesu za posledních pět let stouplo o 37 procent. Ročně postihne podle odhadů dva miliony žen v této oblasti, kde žije 60 milionů lidí. Ve své nejnovější zprávě o tom dnes informovala 🚓 britská policie, která hovoří o "národním stavu nouze". Násilí se navíc dopouštějí stále mladší pachatelé, píše na základě policejní zprávy deník The Guardian.
Německo změní svoji ústavu, aby ochránilo ústavní soud před extremistickými vlivy a zajistilo jeho nezávislost. Na úpravě se dohodli vládní sociální demokraté (SPD) kancléře Olafa Scholze, Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) společně s opoziční konzervativní unií CDU/CSU. Spolkový ministr spravedlnosti Marco Buschmann řekl, že ústavní změna je reakcí i na vývoj v Maďarsku a v Polsku.
Reklama
Reklama
Doporučujeme