Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Obyčejná práce: Neservisované lyže se vám můžou krutě nevyplatit, říká technik

Servis k lyžování neodmyslitelně patří
Profimedia.cz
Michal Nosek

Pravidelný servis lyží je klíčem k pohodlné, bezpečné a zábavné jízdě. Práce servismana je tak pro lyžaře nenahraditelnou, protože technik dokáže připravit lyže tak, aby podávaly maximální výkon.

„Ať už jste rekreační lyžař, nebo závodník, nezapomínejte na kvalitní servis. Lyže se vám za to odvděčí lepším jízdním zážitkem. Je to prakticky stejné jako technická kontrola u auta,” říká Jiří Jaroš, který se servisování lyží a snowboardů věnuje téměř dvě dekády.

Údržba nejen prodlužuje životnost lyžařského vybavení, ale také zajišťuje lepší jízdní vlastnosti a vyšší bezpečnost na svahu. Právě zde hraje klíčovou roli zkušený servisman, jehož práce je víc než jen běžná údržba

„Během jízdy na lyžích dochází k opotřebení hran, skluznice i vázání. Hrany se otupují, což snižuje kontrolu nad lyžemi, skluznice se poškozuje a ztrácí schopnost správně klouzat po sněhu. Správné nastavení a údržba vázání zase minimalizují riziko úrazu při pádu, a navíc některé pojišťovny vyžadují certifikát o údržbě v případě pojistného plnění,” popisuje rizika Jaroš.  

Hospodský kvíz přitahuje k pivu i studentka

Obyčejná práce: Chytrý kvíz změnil zábavu v hospodách, říká moderátorka o soutěži, která přišla z Brna

Návštěva výčepů a restaurací se v posledních letech stala drahým koníčkem. Hostů kvůli drahotě ubývá a podniky se je v boji o přežití snaží nalákat na zajímavé pivní speciály či neotřelé jídelní speciality. A taky zábavu, kterou se snaží zajistit řada hospodských kvízů. 

Přečíst článek

Odborník na údržbu lyžařského vybavení se stará o to, aby lyže fungovaly co nejlépe a jeho práce obnáší několik hlavních úkonů, které jsou stejně důležité. Vše začíná celkovou diagnostikou, kdy technik identifikuje opotřebení a navrhne případné opravy

V první řadě se jedná o broušení hran, aby lyže dobře držely stopu i na tvrdém, zledovatělém povrchu. Svou péči si zaslouží i skluznice, která v průběhu sezóny dostane zabrat. Technik jí obrousí, vyhladí a případné rýhy vyplní speciální hmotou. Poté se dostane ke slovu voskování. I sjezdové lyže si tuto péči zaslouží, protože navoskování přispívá i k lepšímu skluzu na svahu. Samotnou kapitolou je kontrola a seřízení vázání, které se musí vyladit dle hmotnosti a stylu lyžaře. 

Úklid sněhu v Praze

Obyčejná práce: Vozy jsme přestavěli na zimní model, říká technik TSK

Zima je v plném proudu a i ulice Prahy čas od času překvapí sníh. Místním folklórem bývá, že za včas neuklizené a neprotažené silnice a chodníky schytávají kritiku Pražské služby a TSK. Na zimu mají obě firmy sice k dispozici téměř dvě stě kusů techniky, ale rizikovou situaci stejně zvládaly s obtížemi. 

Přečíst článek

Moderní servisy často využívají pokročilé stroje pro precizní úpravu lyží, ale důležitá je i manuální práce, která vyžaduje cit a zkušenosti. Profesionální servisman musí mít nejen technické dovednosti, ale také dobré znalosti o různých typech lyží a sněhových podmínkách

„Frekvence servisování závisí na intenzitě používání. Rekreační lyžaři by měli servis podstoupit alespoň jednou za sezónu, ideálně před jejím začátkem. Aktivní lyžaři a závodníci servisují lyže výrazně častěji,” doporučuje Jaroš s tím, že se nikomu nevyplatí své lyže zanedbávat. 

Lyžování je nyní hlavním sportem

Obyčejná práce: Jsem průvodce, učitel i motivátor, nejhorší jsou frustrovaní klienti, říká lyžařský instruktor

Aktuální počasí lyžařům velice přeje a horské svahy jsou plné. Nezahálejí tak ani lyžaři, ani lyžařští instruktoři, kteří se věnují zejména dětem. Práce lyžařského instruktora je profesí, která spojuje vášeň pro sport, lásku k přírodě a chuť pracovat s lidmi. Pro ty, kteří milují zimní hory a mají přirozený talent učit dovednosti, je to nejen povolání, ale také životní styl.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jarní prázdniny jsou v plném proudu.

Alpy, nebo Krkonoše? Jeden den v Rokytnici vyjde na více než čtyři tisíce korun

Přečíst článek
Doporučujeme