Německý Garbe bude stavět sklady společně s investičními skupinami Progresus a Halcyon

Do výstavby nové logistické haly za téměř 730 milionů korun se pustí německá developerská skupina Garbe spolu s dvěma novými partnery. Investiční skupiny Progresus a Halcyon ji pomůžou s financováním i organizací celé transakce. Spolupráci rozjedou už začátkem roku 2023 pří výstavbě industriální haly v Klášterci nad Ohří.
Investiční skupiny Progresus a Halcyon se od letošního jara domlouvaly na dlouhodobé strategické spolupráci s německým developerem Garbe Real Estate. Konečné rozhodnutí padlo až po více jak šestiměsíčním vyjednávání. Domluvily se, že spolu budou v České republice stavět průmyslové a logistické nemovitosti s vysokými standardy. První vlaštovkou, na které si firmy chtějí kooperaci vyzkoušet, bude logistická hala u Klášterce nad Ohří o celkové hodnotě zhruba 30 milionů eur (téměř 730 milionů korun).
Česká republika hrála v logistice Střední Evropy vždy docela významnou nebo alespoň zajímavou úlohu. Především to bylo díky centrální poloze a dobré dostupnosti. V poslední době to ale vypadá, že se „vítr obrací“ čím dál více na Polsko, které nabízí spoustu lákadel. Odchází tam nejen firmy, ale i investoři a industriální developeři. Ti, co chtějí zůstat u nás, musí plánovat dlouho dopředu nebo se spokojit s omezenými prostorami. Co dělá Polsko lépe než my?
Trh se sklady láme u nás rekordy. Proč tedy firmy i investoři míří ven?
Reality
Stavět se začne už pár týdnů po podpisu
Průmyslové nemovitosti situované v blízkosti německých hranic jsou přitom dlouhodobě velmi žádané. Dá se tak předpokládat, že i o předpronájem této haly bude ještě větší zájem než o ty, které leží dále od hranic. Ostatně nějaká jednání v tomto ohledu už probíhají, protože zveřejnění už je naplánované. „Abychom předešli logickým dotazům ze strany médií, konkrétního nájemce v Garbe Park Chomutov II zveřejníme v prvním čtvrtletí příštího roku,“ upřesňuje Lukáš Zrůst, spolumajitel investiční skupiny Progresus.
V dobře situované průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří na ploše o výměře 45 442 metrů čtverečních partnerská trojice společně vybuduje logistické centrum Garbe Park Chomutov II s užitnou plochou přesahující 20 tisíc metrů čtverečních. Stavět by se mělo začít hned v prvních měsících příštího roku. Developer slibuje, že novou halu postaví tak, aby splňovala nejvyšší ESG standardy udržitelné výstavby průmyslových nemovitostí dle certifikace BREEAM na úrovni Excellent.
Rozdělení rolí
Majoritní financování projektu zajistí společnost Progresus Group a bude kombinovat několik zdrojů. Primárně využije financování především z vlastních zdrojů a úvěrovým financováním. Pro další plánované projekty bude skupina využívat také fondů kvalifikovaných investorů a co-investory. Další partner projektu, Halcyon Capital Partners, má roli jako poradce a co-organizátor celé transakce. Třetím spoluinvestorem a současně i developerem celého projektu je německý Garbe Industrial Real Estate.
U Chebu vyroste do tří let největší logistická hala v Česku. Investorem je společnost Accolade. A ačkoli hala ještě nestojí, její předpronájem už je letošní největší obchodní transakcí ve druhém čtvrtletí.
Největší logistická hala v Česku vyroste u Chebu. Investorem je Accolade
Reality
Garbe Industrial Real Estate je už 25 let developer pro logistické a průmyslové nemovitosti v Evropě a jeho portfolio tvoří více než 5,3 milionu metrů čtverečních ve 194 developerských projektech, v šesti zemích. Spravuje vlastní aktiva i svých partnerských investorů v hodnotě přesahující 10 miliard eur. Skupina je dceřinou společností rodinné realitní společnosti Garbe založené v roce 1965 Bernhardem Garbem.
Progresus Invest Holding založili Lukáš Zrůst a Lukáš Foral v roce 2021 s cílem rozvíjet potenciál firem a vytvářet projekty přínosné pro společnost i životní prostředí. Skupina má roční obrat přes 1,5 miliardy korun a více než 600 zaměstnanců.
Halcyon se od založení v roce 2020 specializuje na nemovitostní investice a financování a historicky se podílel na transakcích přesahujících objem dvě miliardy eur. Firma má s dalšími developery portfolio v objemu cca 150 milionů eur.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.