Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Nadaní studenti mohou od Strnadovy nadace získat až 15 tisíc měsíčně

Nadaní studenti mohou od Strnadovy nadace získat až 15 tisíc měsíčně
iStock
 nst
nst

Skupina CSG spouští slibovaný stipendijní program pro studenty vysokých škol, a nejen tuzemských, ale i zahraničních.

Zájemci si od dneška mohou na stránkách CSG Nadačního fondu vyplnit a odeslat žádost o udělení stipendia. Vybraní studenti první stipnedium získají už na začátku akademického roku, tedy v říjnu. Program se týká studentů bakalářských, magisterských i doktorských studijních programů, kteří mají z předešlého ročníku průměr známek do 2,0. Logicky se tedy o stipendia nemohou ucházet studenti prvních ročníků bakalářských studií. Kromě průměru se bude přihlížet též k celkové životní situaci zájemce.

Strnadova CSG založila nadační fond.

Strnadova CSG chce podpořit nadané studenty nebo hasiče

Část z 30 milionů, které zatím alokovala skupina CSG do nově vzniklého nadačního fondu, bude mířit na podporu vzdělávaní a nadaných studentů a také vědeckých pracovišť. Fond podpoří i dobrovolné hasičské sbory a zaměstnance skupiny po celém světě.

Přečíst článek

„Podmínkou je, aby byli žadatelé občany České republiky nebo měli platné povolení k pobytu, aby studovali prezenčně a bylo jim do 26 let v případě bakalářského či magisterského studia a do 31 let v případě doktorského studia. Výše přiznaného stipendia se bude stanovovat individuálně, přičemž platí, že maximální částka činí 15 tisíc korun měsíčně. Stipendia budou udělována a vyplácena na celý akademický rok,“ uvádí Adam Valenta, manažer CSG Nadačního fondu.

Primárně hodlá CSG Nadační fond podporovat studenty oborů, které jsou blízké podnikání skupiny CSG, jde tedy zejména o technické a ekonomické obory. Není to ale podmínka, stipendium může proto získat i student netechnického zaměření, pokud splní všechny podmínky pro přiznání stipendia.

Vysokoškoláky sužuje výrazný růst nákladů. Měsíčně už běžně vydají přes 17 tisíc

Studium na vysoké škole je ve společnosti vnímáno jako investice, která se vyplatí téměř vždy. A data tomuto vnímání skutečně dávají za pravdu: absolventi vysokých škol vykazují v průměru vyšší příjmy a nižší nezaměstnanost než ti, kteří ukončili vzdělávání na středoškolské úrovni. Ovšem stejně jako každá investice, ani tato není zadarmo. Ačkoli se na první pohled může zdát, že české veřejné vysoké školství je bezplatné, realita je mnohem složitější.

Přečíst článek

„Cílem Nadačního fondu je motivovat mladé lidi, aby studovali obory, které primárně odpovídají zaměření naší skupiny. Abychom tím zvýšili jejich atraktivitu. Studentům poskytneme stipendia, ale nijak si je tím nezavazujeme, aby k nám po absolvování studií přišli. To nám na druhé straně nebrání s nimi pracovat, nabídnout jim například stáž v některé z našich firem,“ říká Bohuslav Přikryl, viceprezident CSG pro vědu, výzkum a inovace a člen správní rady CSG Nadačního fondu.

Pilotní program též pro zahraniční univerzity

Kromě podpory studentů na českých vysokých školách se CSG Nadační fond pilotně zaměří též na podporu studentů na prestižních zahraničních univerzitách. Stipendium bude v tomto případě určeno na částečné nebo úplné pokrytí nákladů na studium, pokrytí životních nákladů spojených s pobytem v místě studia a na cestovní výdaje.

„Vzhledem pilotnímu ročníku podpoříme studenty, které jsme vybrali na základě doporučení a jejich excelentních studijních výsledků. V příštích letech ale již budeme postupovat tak, jako u výzvy určené pro studenty českých škol. Přihlížet budeme též k sociálnímu statusu žadatelů. Naším cílem je umožnit studia talentovaným mladým lidem, kteří by neměli šanci si nákladná studia v zahraničí zaplatit,“ říká Kateřina Petko, ředitelka CSG Nadačního fondu.

Ilustrační foto

Kdo letos získá českou Nobelovku?

Už 21. listopadu proběhne slavnostní předávání prestižního ocenění Česká hlava.

Přečíst článek

Stipendijní program Nadačního fondu doplňuje aktivity, které CSG vyvíjí směrem k akademické obci. Skupina má podepsány rámcové smlouvy o spolupráci s většinou českých univerzit a plánuje s nimi rozvíjet spolupráci na výzkumu a vývoji zaměřeném zejména na přelomové technologie jako jsou umělá inteligence, robotické systémy, zpracování velkých dat či kvantové systémy tak, aby si do budoucna udržela konkurenceschopnost.

CSG Nadační fond založil svou činnost na třech základních pilířích. Kromě podpory vzdělávání též prostřednictvím grantových výzev přispívá jednotkám a sborům dobrovolných hasičů. Třetím pilířem je projekt Podpory zaměstnaneckých projektů, v němž Nadační fond přispívá na charitativní, sportovní či kulturní aktivity zaměstnanců skupiny, které vykonávají ve svém volném čase. Nadační fond je také připraven pomoci těm zaměstnancům, kteří se ne vlastním zaviněním dostali do tíživé životní situace. V letošním roce hospodaří CSG Nadační fond s částkou padesáti milionů korun.

Zdeněk Hostomský vedl výzkum rakoviny v americké farmaceutické firmě Pfizer a šéfoval pražskému Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB).

Trump škrtí výzkum. Vývoj léků může úplně zkolabovat, říká biochemik Hostomský

Evropa má historickou šanci nalákat americké vědce, kteří čelí nejistotě kolem financování výzkumu ve Spojených státech. „V malém jsme zažili něco podobného už v době brexitu,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz jeden z nejúspěšnějších českých vědeckých manažerů Zdeněk Hostomský, který vedl výzkum rakoviny v americké farmaceutické firmě Pfizer a šéfoval pražskému Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB). Řadu britských vědců se po brexitu podařilo zlákat i do Česka a v případě Američanů je to podle Hostomského nyní podobné.

Přečíst článek

Hasičské sbory dostanou od CSG novou techniku

Technika pro hasiče. CSG věnuje padesát milionů stovce projektů

Zbrojní a technologický gigant CSG díky svému nadačnímu fondu rozšiřuje aktivity a navyšuje částku na podporu projektů přispívajících k bezpečnosti a rozvoji komunit. Díky mimořádnému zájmu, zejména ze strany dobrovolných hasičů, se původně plánovaná podpora ve výši 30 milionů korun zvyšuje na celkových 50 milionů korun v tomto roce.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

video

Ve slovenské společnosti klíčí nenávist. Neziskovky tam bojují o přežití, říká Ivana Vagaská

Přečíst článek
Doporučujeme