Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jako věrný pes. Trumpův ministr zaútočil na centrální banku a zopakoval šéfova slova

Americký ministr financí Scott Bessent
ČTK
Tereza Zavadilová
tzv

Tlak se stupňuje. Poté, co prezident Donald Trump ostřeluje šéfa centrální banky Jerome Powella už několik měsíců, přišel další úder. MInistr financí Scott Bessent napadl instituci, vypadá to na předehru pro odvolání.

Nové Trumpově administrativě leží v žaludku americká centrální banka Fed už dlouho. Je to proto, že je na něm příliš nezávislá. Prezident se dlouho netají tím, že ho neposlušnost štve, protože by si představoval snižování úrokových sazeb,. Argumentuje, že inflace je již dostatečně nízká a vysoké sazby brzdí ekonomiku a zvyšují náklady na obsluhu státního dluhu. Chce "prorůstovou" politiku s nízkými sazbami. Šéf Fed Jerome Powell tomu zatím odolává, udržuje úrokové sazby stabilní, aby bojoval proti inflaci, která je stále nad dvouprocentním  cílem Fedu. Powell tvrdí, že rozhodnutí Fedu jsou založena na datech a nejsou ovlivněna politikou.

Tlak se stupňuje. Kromě sazeb kritizuje Trump bankéře za údajné přehnané náklady a špatné hospodaření s projektem renovace sídla Fedu, který se odhaduje na 2,5 až 2,7 miliardy dolarů. Tvrdí, že by to mohlo být důvodem k odvolání Powella z funkce pro "podvod nebo nedbalost".  Powell trvá na tom, že renovace je nezbytná, že nejsou přidávány žádné nadstandardní věci. Požádal o nezávislou kontrolu projektu inspekcí.

Nyní přišel na řadu jiný Trumpův věrný, ministr financí Scott Bessent, a také si přisolil. V amerických médiích a také v pondělí na sociálních médiích uvedl, že by mělo dojít k přezkoumání rozhodnutí o renovaci části sídla. 

Nemám znalosti, ale vím

"Dnes jsem v rozhovoru pro CNBC vyzval k prověření činnosti Fed. Domnívám se, že centrální banka by měla provést důkladnou interní revizi svých činností mimo oblast měnové politiky. Významné rozšiřování poslání a institucionální růst přivedly Fed do oblastí, které mohou ohrozit nezávislost jeho hlavního úkolu – měnové politiky. Jak jsem opakovaně říkal, vedení měnové politiky ze strany Fedu je „šperkovnicí“, která by měla být chráněna, aby si uchovala svou nezávislost. Tato nezávislost je základem trvalého ekonomického růstu a stability USA," uvedl Bessent..

Brexit firmy odradil, Trumpova cla je mohou vrátit zpět do Británie

Brexit firmy odradil, Trumpova cla je mohou vrátit zpět do Británie

Spojené království se po letech nejistoty spojené s brexitem ocitá ve výhodné obchodní pozici. Podle stanice CNBC by mohlo těžit z aktuálního napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Prezident Donald Trump totiž hrozí zavedením 30procentních cel na evropské zboží, pokud nebude do 1. srpna dosaženo nové obchodní dohody. Pokud ke clům skutečně dojde, část evropských firem by mohla přesunout výrobu do Velké Británie, která má s USA příznivější celní podmínky.

Přečíst článek

Autonomii podle něj ohrožuje přetrvávající rozšiřování mandátu do oblastí mimo hlavní poslání Fedu, což "vyvolává oprávněnou kritiku a zbytečně vrhá stín na cennou nezávislost Fedu v oblasti měnové politiky."

"Ačkoli nemám žádné informace ani stanovisko k právnímu základu rozsáhlé rekonstrukce budovy na Constitution Avenue (sídlo Fed., pozn. red.), je na místě přezkoumat rozhodnutí pustit se do takového projektu u instituce, která hlásí provozní ztráty přes 100 miliard dolarů ročně. Fed pravidelně provádí revize rámce své měnové politiky. Vyzývám proto vedení Fedu, aby stejným způsobem provedlo, zveřejnilo a realizovalo komplexní institucionální revizi celého svého působení – pro posílení své důvěryhodnosti. Bude to významný krok ke zvýšení důvěry americké veřejnosti ve schopnost Fedu naplňovat své hlavní poslání – řízení měnové politiky USA," zakončil ministr finanční dlouhý příspěvek. 

Jako Versailles

Bessent není prvním z Trumpovy administrativy, kdo kopíruje rétoriku svého šéfa a pouští se po jeho vzoru do bankéře. Russell Vought, ředitel Úřadu pro správu a rozpočet, přirovnal rekonstrukci k výstavbě Versailleského paláce, protože prý překročení rozpočtu je pobuřující.  Powel prý hrubě nezvládl.

Powellovi končí mandát příští rok v května. Přesto Trump opakovaně mluvil o odvolání Powella, ač přiznal, že je to vysoce nepravděpodobné, pokud nebude muset odejít kvůli podvodu. Legislativně to je totiž těžké.  Nicméně v soukromých jednáních o tom prý diskutoval s republikánskými zákonodárci a dokonce zformulovali návrh dopisu o odvolání. Většina právních expertů se shoduje, že prezident může odvolat šéfa Fedu pouze ze závažného důvodu, což nejsou nikdy neshody v politice, ale pochybení nebo zanedbání povinností. Proto se evidentně kritika rekonstrukce sídla vyostřuje.

Podle Financial Times volání po vyšetřování projektu, který je nyní o více než 700 milionů dolarů nad rozpočtem, vypadá, že by mohlo sloužit jako prostředek pro Donalda Trumpa, jak odvolat Powella z funkce ještě před vypršením jeho mandátu — a to ze zmíněného "vážného důvodu“, což je označení obvykle vykládané jako pochybení nebo závažné provinění.

Právníci však pochybují, že překročení rozpočtu by mohlo být dostatečným důvodem pro odvolání. „Rekonstrukce, která se prodraží, není pochybení ani nevhodné chování. Rekonstrukce se prodražují běžně,“ řekl FT Lev Menand, profesor z Kolumbijské univerzity.

Trumpovy výpady nechávají Powella vlažným. Fed drží sazby

Donald Trump v minulém týdnu opět ostře zaútočil na šéfa americké centrální banky Jeromeho Powella. Označil ho za hlupáka a vyzval ho, aby razantně snížil úrokové sazby. To se ale ani přes hlasitý apel dnes nestalo.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jerome Powell vysvětluje kroky Fedu po posledním zasedání americké centrální banky

Fed začíná znervózňovat investory i Bidena. Snížení sazeb v nedohlednu

Přečíst článek
Fed nenašel odvahu pojedenácté v řadě zvýšit sazby. Možná za měsíc

AKTUALIZOVÁNO: Fed nenašel odvahu pojedenácté v řadě zvýšit sazby. Možná za měsíc

Přečíst článek
Doporučujeme