Technika pro hasiče. CSG věnuje padesát milionů stovce projektů
Zbrojní a technologický gigant CSG díky svému nadačnímu fondu rozšiřuje aktivity a navyšuje částku na podporu projektů přispívajících k bezpečnosti a rozvoji komunit. Díky mimořádnému zájmu, zejména ze strany dobrovolných hasičů, se původně plánovaná podpora ve výši 30 milionů korun zvyšuje na celkových 50 milionů korun v tomto roce.
V prvním kole grantové výzvy pro hasiče fond obdržel takřka 600 žádostí ze všech krajů České republiky, z nichž bylo vybráno zatím 105 projektů. Další grantová výzva bude vyhlášena ve druhé polovině roku 2025. Největší zájem o granty projevily sbory a jednotky ze Středočeského kraje a Moravskoslezského kraje. Podpořené projekty se zaměřují na posílení akceschopnosti dobrovolných hasičů, včetně pořízení zásahového vybavení, ochranných pomůcek, oprav zásahových vozidel a zbrojnic a také na organizaci hasičských soutěží a práci s mládeží. Všichni žadatelé budou o výsledcích informováni do konce června 2025.
Zbrojařská a strojírenská skupina Czechoslovak Group (CSG) prodala rizikové dluhopisy, tzv. junk bonds, za jednu miliardu eur (24,7 miliardy korun) a za jednu miliardu dolarů (21,2 miliardy korun). Jde o více než dvojnásobek původního záměru.
Strnadův úspěch. CSG prodala dluhopisy za jednu miliardu eur a za jednu miliardu dolarů
Trhy
„Rozhodli jsme se navýšit naši pomoc, protože jsme viděli obrovský zájem o naši podporu a její skutečnou potřebu v terénu. Chceme být partnerem, který se aktivně podílí na zvyšování bezpečnosti a rozvoji komunit a hlavně partnerem, který pomáhá potřebným,“ uvedl David Chour, člen správní rady CSG Nadačního fondu.
CSG Nadační fond založený v letošním roce, kdy skupina CSG zároveň slaví 30. výročí od svého vzniku, stojí na třech pilířích podpory. Prvním je posílení bezpečnosti prostřednictvím podpory Hasičského záchranného sboru ČR a sborů dobrovolných hasičů, které hrají klíčovou roli při záchraně životů a majetku. Dalším pilířem je podpora neziskových projektů zaměstnanců firem CSG, které se týkají charitativních aktivit, sportovních či kulturních akcí i programů pro mládež. V rámci této výzvy fond podpoří 24 zaměstnaneckých projektů vybraných z celkem 112 žádostí ze šesti zemí. Do budoucna fond počítá s rozvojem třetího pilíře, kterým je podpora vzdělávání a mladých talentů.
„I když CSG nadační fond existuje jen několik měsíců, rychle se dostává do pozice významné dárcovské instituce, která má díky podpoře projektů zaměstnanců CSG v řadě zemí i globální stopu. Těším se na další projekty, které se díky CSG Nadačnímu fondu budou realizovat,“ uvádí výkonná ředitelka fondu Kateřina Petko.
S válkou na Ukrajině v Evropě výrazně roste význam obranného průmyslu a jeho produktů. Mezi firmy, které se na trhu významně prosazují, patří i společnost CSG miliardáře Michala Strnada. Ta loni vydělala 526,1 milionu eur, tedy asi 13,2 miliardy korun, což je trojnásobek výsledku z roku 2023. Tržby vzrostly více než dvojnásobně na přibližně čtyři miliardy eur, tedy zhruba 100,5 miliardy korun. „Evropa se nachází v období, kdy obranný průmysl není již jen sektorem ekonomiky, ale základním kamenem naší suverenity a bezpečnosti,“ uvedl Strnad.
Zbrojní gigant CSG ztrojnásobil zisk. Je nejrychleji rostoucí obranný koncern v Evropě
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.