Muskovi lidé musejí hodně makat a berou málo. Ale vyplácí se to

Nejbohatší člověk světa Elon Musk, který bude mít brzy na starosti šetření v americkém státním aparátu, jde ve svém byznysu příkladem. Lidem platí málo a rád vyhazuje. Ale ti, kdo vydrží, na tom mohou i pohádkově zbohatnout.
Elon Musk vybudoval firmy jako Tesla, Starlink, Neuralink, SpaceX, xAI či X a řadu dalších, které ho vynesly do pozice aktuálně nejbohatšího člověka světa. Pracovat pod ním ale asi není žádný med, rozhodně ne pro lidi, kteří chtějí dobrý plat a teplé místečko, kde se nenadřou. Své o tom vědí například zaměstnanci bývalého Twitteru, nyní sítě X - když firmu Musk koupil, bylo tam osm tisíc lidí, miliardář to poškrtal na současných 1500.
Magazín Business Insider (BI) publikoval rozsáhlou reportáž, kolik si lidé vydělají v Tesle a jak to funguje. „Celý systém je nastaven tak, aby našel takové, ze kterých se stanou fanatici. Co by mohli teoreticky dostat lepší plat jinde, jenže jsou oddaní Tesle,“ řekl magazínu zdroj z Tesly, který zná náborový proces společnosti. Ten je sám o sobě dost složitý. Podle zjištění BI se základní platy pro pozice, jako jsou ředitelé inženýrství a manažeři servisních center v Tesle, pohybují v rozmezí od přibližně 35 tisíc dolarů do 324 tisíc dolarů ročně, dle faktorů, jako jsou úroveň odpovědnosti, zkušenosti, geografická poloha a specifické požadavky dané pozice. Podle Payscale byl koncem října průměrrný plat v celé Tesle 106 tisíc dolarů.
Personalista Tesly, který ve společnosti pracoval až do roku 2024, uvedl, že přijímací proces Tesly pro inženýry — který obvykle zahrnuje minimálně devět pohovorů a může trvat měsíce — a její platová struktura jsou navrženy tak, aby vyřadily pracovníky, kteří chtějí jen odpracovat svou směnu a jít domů. „Je to otázka firemní kultury. Nejde ani o to, jak chytrý jste nebo co všechno znáte. Hledají ochotu učit se a věnovat práci hodiny navíc,“ uvedl.
V Tesle nyní pracuje celosvětově 120 tisíc lidí, loni to bylo 140 tisíc. Kromě toho, že Musk drží rád počet zaměstnanců jen na nejnutnější úrovni, také lidi nepřeplácí. Magazín srovnal medián platů v šesti největších technologických firmách, a lidé v Tesle mají druhé nejnižší, po Amazonu. Ale Amazon zaměstnává řadu lidí z málo placených pozic, jako jsou skladníci a podobně.
Jenže, ono to nakonec není tak hrozné, jak to na první pohled vypadá. Motivovaní a talentovaní lidé se mohou v Tesle stát dolarovými mnohamilionáři. Řadě pozic spolu s nízkým základním platem automobilka nabízí akciové opce - a protože akcie Tesly vzrostly za posledních pět let o tisíc procent, může to být pro toho, kdo zatne zuby, maká a vydrží, pěkné jmění. V logice odměňování tak podle personalistů citovaných magazínem patří Tesla spíše mezi giganty ze Silicon Valley než k automobilkám typu VW či Ford, které dávají lidem konvenční mzdy.
Na komentář Dalibora Martínka s titulkem „Prázdniny a zase prázdniny. Nikdo nechápe, za co učitelé berou plat“ ze dne 31. října reagovalo tolik čtenářů, že publikujeme druhý výběr z reakcí.
Dopis čtenáře: Hlas ze Švédska. Nechápu, že družiny jsou o svátcích zavřené
Názory
Nejbohatší člověk světa Elon Musk má stále větší vliv na budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, uvedla zpravodajská televize CNN, podle které se Musk zúčastnil Trumpových telefonátů se zahraničními představiteli a také se vyjadřoval k budoucímu personálnímu složení administrativy. Musk, který stojí za sítí X, automobilkou Tesla či kosmickou společností SpaceX, podpořil Trumpovu kandidaturu desítkami milionů dolarů (stovky milionů korun).
Musk má na Trumpa stále větší vliv
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.