Moderna má problémy se zásobami vakcíny. Akcie padají

Tak rušno jako v posledních dvou dnech u akcií farmaceutických firem již dlouho nebylo. Tržní kapitalizace Moderny se za poslední dva dny zřítila o třetinu, naopak Pfizer jde nahoru i kvůli výsledkům testů nových léků na covid-19.
Měly zachránit svět před pokračující pandemií covidu-19, namísto vůči vakcínám panuje stále velká nedůvěra, kterou navíc posilují zhoršující se statistiky nakažených v posledních týdnech. Pozornost se tak pomalu přesouvá na léky, které by měly chorobu skutečně léčit.
Ve čtvrtek Velká Británie jako první země na světě schválila k běžnému užití anitivirotikum molnupiravir od americké farmaceutické společnosti Merck. A dnes velmi dobré výsledky svých lékových preparátů ohlásil také Pfizer.
„Lék od Pfizeru, který se bude prodávat pod názvem Paxlovid, snižuje pravděpodobnost hospitalizace či úmrtí o 89 procent, pokud je podán do tří dní od prvních symptomů,” cituje výsledky testů deník The New York Times. „Přesná a detailní data společnost zveřejní ve chvíli, kdy americký lékový úřad povolí lék používat na území USA,” dodává list. „Výsledky jsou zcela nad našimi očekáváními,” citují pak Timesy Annaliesu Andersonovou, která vedla tým Pfizeru vyvíjející lék.
V následujících měsících globální hospodářství stále poroste, shodují se podnikatelé oslovení poradenskou společností McKinsey. Optimismus však vyjadřuje stále méně z nich. Hlavními riziky jsou nadále pandemie, ale také inflace. Obavy byznysmenů jsou přitom odlišné kontinent od kontinentu.
Pandemie neřekla poslední slovo a ještě ovlivní ekonomiku, shodují se byznysmeni
Money
Moderna má problémy
Akcie Pfizeru na pozitivní zprávy reagují výrazným nárůstem. Hned po otevření burz její cenné papíry vyrostly o téměř deset procent a vymazaly čtvrteční propad ceny způsobený oznámením Velké Británie o uznání léku od konkurenčního Mercku.
Smutným hrdinou posledních dní se pak stává Moderna, jedna z pár společností nabízející vysoce funkční vakcínu proti covidu. Moderna ohlásila, že její hospodářské výsledky zaostanou za očekáváním. Tržby by mohly být mezi 15 a 18 miliardami oproti původně odhadovaným 20 miliardami. Důvodem přitom jsou problémy s dodávkami. „Věříme, že se nám je podaří co nejrychleji vyřešit,” prohlásil šéf Moderny Stéphane Bancel. Akcionáře tím ale nepřesvědčil, protože akcie Moderny již dva dny prožívají volný pád. A za pouhé dva dny společnost tratila téměř třetinu hodnoty.
Téměř 90procentní ochranu před hospitalizací i úmrtím poskytuje lék proti covidu-19 od farmaceutické společnosti Pfizer. Ten je v poslední fázi schvalovacího procesu v USA pro běžné použití. Právě Pfizer tak je jedním z hlavních "vítězů" boje proti pandemii, protože vedle účinné vakcíny finišuje také s lékem. V čele Pfizeru stojí Albert Bourla, kterému nikdo nemůže odepřít to, že je zejména zdatný obchodník.
Lék Pfizeru proti covidu může ukončit pandemii. Kdo je šéf firmy Pfizer Albert Bourla
Leaders
A extrémně volatilní pak jsou například akcie Novavaxu, další společnosti vyvíjející vakcínu proti covidu-19. Ta si v končícím týdnu připsala nejprve nárůst až o 30 procent kvůli několika dobrým zprávám od regulátorů, ale vzápětí téměř veškeré zisky umazala.
V Silicon Valley založila dvě úspěšné firmy. Prodej jedné z nich jí a investorům vynesl 225 milionů dolarů. Teď Barbora Paldusová, americká vědkyně a podnikatelka s českými kořeny, svoje znalosti z vědy uplatňuje při vývoji a výrobě přírodní kosmetiky.
Přišla s technologií na urychlení výroby vakcín. Teď vyvíjí kosmetiku
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.