Reklama

Pandemie neřekla poslední slovo a ještě ovlivní ekonomiku, shodují se byznysmeni

Ilustrační foto
iStock
Stanislav Šulc

V následujících měsících globální hospodářství stále poroste, shodují se podnikatelé oslovení poradenskou společností McKinsey. Optimismus však vyjadřuje stále méně z nich. Hlavními riziky jsou nadále pandemie, ale také inflace. Obavy byznysmenů jsou přitom odlišné kontinent od kontinentu.

V následujících šesti měsících globální ekonomika poroste a poroste také HDP zemí, kde podnikáme. To si myslí 71 procent podnikatelů a majitelů firem oslovených poradenskou společností McKinsey, která zkoumá sentiment byznysmenů již od začátku pandemie. I proto vidí trend, jak se nálady měnily. „Oproti předchozí anketě, která zkoumala nálady v červnu letošního roku, jsme zaznamenali mírný pokles. Tehdy totiž v růst ekonomiky věřilo rekordních 81 procent oslovených podnikatelů,“ uvádí autoři studie McKinsey.

„Za hlavní hrozby pro růst ekonomiky většina respondentů stále uvádí covid-19, zvláště kvůli variantě delta, která částečně překonává vakcinaci. Ale stále více oslovených podnikatelů vnímá jako zásadní hrozbu narušené dodavatelské řetězce a také inflaci,“ uvádí studie.

Jak vidí budoucí růst světoví podnikatelé McKinsey

Nálada se přitom zhoršuje zejména na obou amerických kontinentech a v jihovýchodní Asii, naopak razantní nárůst optimismu zaznamenala Indie, kde při předchozí studii řádila varianta delta, ale také Evropa či Čína.

Nutné je však připomenout, že výzkumníci data sbírali na začátku září, kdy například v Evropě byla pandemická situace výrazně lepší než v posledních dnech.

Kde řádí inflace

Právě pandemii za největší hrozbu pro růst místní ekonomiky nejčastěji označují podnikatelé z rozvojových trhů (72 procent jich označuje covid-19 za klíčovou hrozbu). Nadpoloviční podíl pak zaznamenala ještě jihovýchodní Asie a Severní Amerika. Naopak nejméně vnímají pandemii jako hrozbu pro místní ekonomiku firmy z Latinské Ameriky (pouhých 23 procent). Zajímavé přitom je, že právě zdejší podnikatelé se nejvíce obávají právě inflace, lze tedy odhadovat, že místní spotřebitelé jsou enormně citliví na cenu.

Reklama
Hlavní hrozby pro světovou ekonomiku McKinsey

Obavy z inflace pak mají výrazněji také podnikatelé z USA a Kanady a také z Evropy. Tato dvě ekonomický významná teritoria, jejichž obyvatelé jsou zvyklí na globální nabídku, pak za významnou hrozbu označují také nabourané dodavatelské řetězce. Pro místní firmy jde dokonce o druhý nejvýznamnější problém.

Horší se situace ve světě

Ačkoli z finálních čísel to není tak patrné, společnosti a jejich reprezentanti si uvědomují, že se celkově zhoršuje situace ve světě. „Tento ukazatel za poslední půlrok výrazně narostl a celkově jej za jednu z hlavních hrozeb pro růst ekonomiky označuje téměř polovina firem. Jde přitom o druhý nejčastěji jmenovaný faktor ohrožující růst,“ uvádí studie McKinsey.

Naopak téměř marginální jsou místní politické problémy, které ve většině světa nejsou podle podnikatelů nemají výraznější vliv na ekonomiku. S výjimkou jihu Ameriky, kde právě domácí konflikty označuje většina za nejdůležitější překážku růstu.

ilustrační foto

Brexit vrhá na budoucnost Anglie temný stín, píší média

Dlouhé fronty před čerpacími stanicemi. Rvačky panikařících řidičů, jimž před očima docházejí zásoby benzínu. Vojáci rozmístění po celé zemi, aby pomáhali při distribuci pohonných hmot. A na pozadí pokračující pandemie nemoci covid-19, potraviny hnijící na polích a rodiny propadající se do bídy. Tohle je Británie v roce 2021, uvedl server The New York Times.

Přečíst článek

průmyslová výroba, ilustrační foto

Tomáš Prouza: Zvýšení sazeb zatíží exportéry, pozitivní je pro zákazníky

České firmy dosud tlačil nedostatek pracovníků a růst mezd, nyní po rozhodnutí České národní banky budou mít problém i se zdražováním úvěrů.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Doporučujeme