Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Jak by Češi ukončili válku? Většina by obětovala území Ukrajiny ve prospěch Ruska, ukázal průzkum

Země EU chtějí použít aktiva Ruské centrální banky na obnovu Ukrajiny
ČTK
 ČTK

Přibližně dvě třetiny Čechů by podpořily rychlé ukončení války na Ukrajině i za cenu územních ztrát ve prospěch Ruska, vyplývá to z březnového průzkumu agentury STEM. Podíl lidí podporujících rychlé ukončení války však proti lednu mírně klesl. Více než polovina obyvatel podporovala setrvání ukrajinských uprchlíků v Česku.

Reklama

Česko by mělo podle 65 procent dotázaných usilovat o rychlé ukončení války na Ukrajině, i když by to znamenalo, že Rusku zůstanou některá zabraná území. Proti lednu jde o pokles o čtyři procentní body. Loni v září tvořil podíl lidí podporujících rychlý konec války 62 procent a loni v červnu 64 procent.

Pobyt ukrajinských uprchlíků v Česku v březnu podpořilo v průzkumu 55 procent respondentů, v lednu jich bylo o dva procentní body méně. Podíl se drží nad polovinou populace, byť kolísá. V září 2023 podporovalo pobyt uprchlíků 51 procent lidí a loni v červnu 56 procent.

FOTOGALERIE: Děti v Charkově se učí v metru

Reklama

S humanitární pomocí souhlasí většina

Z možných druhů pomoci Ukrajině dávají Češi podle průzkumu nejčastěji přednost humanitární pomoci a různým druhům obnovy ukrajinského území. S humanitární pomocí souhlasilo v březnu celkem 74 procent lidí a s obnovou infrastruktury 65 procent. Protiruské sankce podpořilo nebo spíše podpořilo 64 procent obyvatel a snižování dovozu ruského plynu a ropy do Evropské unie 51 procent. Naopak 54 procent Čechů podle březnového průzkumu nesouhlasilo s dodávkami zbraní a vojenského materiálu na Ukrajinu, v případě bojových letadel to bylo ještě o tři procentní body lidí víc. Proti vyjednávání o vstupu Ukrajiny do EU se vyslovilo 61 procent dotázaných.

Výzkumníci se ptali také na roli sil NATO ve vztahu k válce na Ukrajině. Nadpoloviční většina Čechů se vyslovila pro sdílení zpravodajských informací (62 procent) a pro pohotovost těchto sil v členských zemích aliance u ukrajinských hranic (58 procent) a u ruských hranic (57 procent). Česká společnost byla naopak rozdělená přesně půl na půl v názoru na výcvik ukrajinských vojáků a 82 procent obyvatel byla proti přímému zapojení sil NATO do bojů proti Rusku na Ukrajině.

Čína skokově navyšuje jaderný arzenál. Stále má ale zlomek toho, co Moskva

Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI) v posledním roce utrpělo velké neúspěchy diplomatické úsilí o kontrolu jaderných zbraní, a to na pozadí napjatých mezinárodních vztahů kvůli válkám na Ukrajině a v Pásmu Gazy. Nejrychleji rozšiřují svůj jaderný arzenál země jako Čína a KLDR.

Přečíst článek

V březnu podle průzkumu nezaznamenalo 38 procent obyvatel žádné informace o české iniciativě nákupu dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Podporu měla tato iniciativa u 36 procent Čechů, opačně se jich vyslovilo 47 procent.

Agentura STEM rovněž zjišťovala ochotu veřejnosti pomoci spojencům v NATO v případě jejich napadení. Češi byli podle výzkumníků většinově pro, ochota ale klesala se vzdáleností dané země. Zatímco sousednímu Polsku by vojáky na pomoc vyslalo 82 procent respondentů, do pobaltských států 65 procent.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme