Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Google staví datové centrum v Uruguayi. Zainvestuje tam 20 miliard

Google investuje 850 miliard dolarů do vybudování datového centra v Uruguayi
Google, užito se svolením
 ČTK

Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet plánuje otevřít datové centrum v Uruguayi. Hodlá do něj investovat více než 850 milionů dolarů (19,22 miliardy korun). 

Datové centrum ve městě Canelones „přinese lepší konektivitu v celém regionu, pomůže podpořit rozvoj vládních aparátů, podniků a komunit - a zároveň zlepší přístup k rostoucí poptávce po umělé inteligenci (AI),“ uvedl v prohlášení prezident Google Cloud pro region Latinské Ameriky Eduardo López.

Půjde o druhé datové centrum Googlu v Jižní Americe, připomněla agentura Reuters. První z nich společnost otevřela v roce 2015 v chilské Quilicuře Santiaga de Chile. Do datového centra tehdy investovala počáteční částku 150 milionů dolarů a v roce 2018 vynaložila dalších 140 milionů dolarů na jeho rozšíření.

Zemřela Susan Wojcickiová, bývalá šéfka YouTube a klíčová osobnost Googlu.

Zemřela bývalá šéfka YouTube Susan Wojcickiová

Zemřela Susan Wojcickiová, bývalá šéfka YouTube a klíčová osobnost Googlu. Ve věku 56 let podlehla rakovině plic.

Přečíst článek

López v prohlášení rovněž zmiňuje téma udržitelnosti. Tvrdí, že datové centrum Googlu je v průměru „1,8krát efektivnější než typické datové centrum“. Datová centra tohoto technologického giganta podle něj navíc dnes dosahují čtyřikrát většího výpočetního výkonu při využití stejného množství elektrické energie.

Nicméně z environmentální zprávy samotného Googlu vyplývá, že v důsledku neustálého rozšiřování datových center firma za posledních pět let navýšila emise skleníkových plynů o 48 procent. List Financial Times (FT) také nedávno upozornil, že jsou centra náročná na spotřebu vody. Ta v největším komplexu datových center na světě v americké Virginii, mezi lety 2019 a 2023 vzrostla o dvě třetiny. V tomto regionu mají svá datová centra všichni velcí hráči v oboru, včetně Googlu.

Google v současnosti provozuje 28 datových center v 11 zemích. Agentura Reuters ve čtvrtek upozornila, že firma také uvažuje o vybudování velkého datového centra ve Vietnamu do roku 2027. Mělo by jít o takzvané hyperskalární datové centrum. Tento typ center patří k největším v odvětví a jejich spotřeba elektřiny je srovnatelná s velkým městem, dodal Reuters. V květnu potom Google oznámil investici ve výši dvou miliard dolarů (45,22 miliardy korun) do svého prvního datového centra a centra pro cloudové služby v Malajsii.

Další rozvoj umělé inteligence ohrožuje nedostatek vody

Spotřeba vody v datových centrech velkých technologický společností může být do budoucna stále větší problém. V oblastech kolem měst Fairfax a Loudoun na severu amerického státu Virginie, kterému se někdy přezdívá „Silicon Valley východu“, mezi lety 2019 a 2023 vzrostla o dvě třetiny. Ve své analýze to uvádí britský list Financial Times (FT).

Přečíst článek

Umělá inteligence (AI)

Objem globálních investic do umělé inteligence se letos přiblíží HDP Česka

Investice světových firem do umělé inteligence (AI) se budou letos dál zvyšovat a na konci roku mohou dosáhnout šesti bilionů korun, což se blíží hrubému domácímu produktu ČR. Ten loni činil 7,3 bilionu korun. Vyplývá to z analýzy investiční společnosti XTB.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Návrat fosilní energetiky. Trump slibuje levnou elektřinu pro datová centra ke zdokonalování AI

Přečíst článek
Doporučujeme