Dovolená za bitcoiny? Letuška.cz v Česku službu otestuje jako první
Český prodejce letenek Letuška.cz v první polovině příštího roku umožní platit bitcoinem. Reaguje tak na rostoucí zájem svých zákazníků o alternativní platby a na připravovaný zákon o digitalizaci finančního trhu. Uvedl to ředitel portálu Letuška.cz Josef Trejbal. Další oslovení prodejci zavedení plateb kryptoměnami zatím neplánují, jsou ale připraveni zareagovat na případnou poptávku.
Nový zákon má mimo jiné osvobodit kryptoměny od daně z prodeje po tříletém držení podobně jako u akcií. Zároveň také zohlední menší transakce do 100 tisíc korun, které by pak držitelé kryptoměn nemuseli uvádět v daňovém přiznání.
„Po zákonném ulehčení pro držitele kryptoměn se nákupy a tok virtuální měny stanou daleko běžnější a vstoupí i do 'peněženek' lidí, kteří prozatím o kryptoměně jen uvažovali,“ uvedl Trejbal. U prodejce podle něj bude možné bitcoinem zaplatit za letenky, cestovní pojištění i další služby.
Prodejci letenek Pelikán, Student Agency Travel ani Kiwi.com u svých zákazníků poptávku po platbách v kryptoměně zatím nezaznamenali. „Sledujeme však vývoj trhu a preference našich zákazníků. Pokud v budoucnu zaznamenáme poptávku po této platební metodě, jsme připraveni zvážit její zavedení v rámci našich služeb,“ řekla mluvčí Alexandra Janoušek Kostřicová za Student Agency Travel. Podobně se vyjádřili i zbylí dva prodejci.
Pelikán držitelům digitálních aktiv v příštím roce nově umožní přihlásit se prostřednictvím digitální peněženky do účtu s prémiovými službami. „Cestující, který má digitální peněženku, získá výhody v podobě VIP služeb. Jednotlivé úrovně rozlišujeme právě podle typu a objemu digitálních aktiv v peněžence,“ uvedla mluvčí prodejce Katarína Šuchterová.
Nový zákon o digitalizaci finančního trhu má zavést pravidla regulace trhu s kryptoaktivy a přinést lepší ochranu spotřebitelům. Nad trhem má dohlížet Česká národní banka. Zákon v minulém týdnu schválila sněmovna, nyní jej dostane k projednání Senát. Stanoví také například požadavky na odbornou způsobilost. Bude mezi ně patřit i schopnost řádně zákazníkovi vysvětlit povahu kryptoaktiv, informace týkající se této oblasti nebo služeb souvisejících s kryptoaktivy a poskytnout mu doporučení.
Schválený návrh například stanoví, že kryptoaktiva nepodléhají exekuci na majetek poskytovatele služeb spojených s nimi. Stanoví i postup v případě úpadku poskytovatele služeb. ČNB jako dohledový orgán bude mít právo uložit za porušení pravidel pokutu až 50 milionů korun.Na kryptoměny dohlédne ČNB. Poslanci schválili nová pravidla
Trhy
Další psychologická hranice padla. Cena největší kryptoměny světa bitcoinu prolomila hranici 100 tisíc dolarů. Jeho propagátoři to očekávali již mnohokrát, přesto největší šance se bitcoinu dávaly po zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Ten nyní oznámil, že na šéfa vlivné komise pro cenné papíry (SEC) jmenuje Paula Atkinse, který je velkým obhájcem decentralizovaných kryptoměn. Pro české držitele bitcoinu to je sice dobrá zpráva, zároveň ale případné zisky z prodeje budou muset stále danit.Dočkali se. Bitcoin prolomil hranici 100 tisíc dolarů. Pomohl mu Donald Trump. Čeští investoři mají problém
Trhy
Poslanci srovnali podmínky investování do kryptoaktiv s podmínkami investování do tradičnějších nástrojů typu akcií. Jde o krok správným směrem, znamená třeba to, že po třech letech držení jsou krypto-investice osvobozené od daně z příjmu z jejich prodeje.Lukáš Kovanda: Srovnání podmínek pro investice do kryptoměn může pomoci celé ekonomice
Názory