Čipový gigant TSMC otevře další podnik v Německu. Dočká se i Česko?

Začíná přibývat továren na čipy kousek za hranicemi Česka. Přední světový výrobce čipů TSMC totiž kromě továrny, která vzniká v Drážďanech, plánuje do konce letošního roku otevřít také centrum pro navrhování čipů v Mnichově.
Podle Paula de Bota, prezidenta evropské divize TSMC, bude centrum otevřeno ve třetím čtvrtletí. „Jeho záměrem je podporovat evropské zákazníky při navrhování čipů s vysokou hustotou, výkonem a energetickou účinností se zaměřením na aplikace v automobilovém průmyslu, průmyslu, umělé inteligenci (AI) a internetu věcí (IoT),“ řekl de Bot.
Společnost TSMC, celým názvem Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, je největším smluvním výrobcem čipů na světě a předním dodavatelem pro firmy Apple a Nvidia. V posledních letech zahájila několik velkých projektů mimo Tchaj-wan. Mezi ně patří i závod ESMC (European Semiconductor Manufacturing Company) v Drážďanech, což je společný podnik TSMC a firem Bosch, Infineon a NXP.
Co se bude vyrábět v Drážďanech?
Drážďanský závod bude podle agentury Reuters vyrábět generaci čipů, která mírně zaostává za nejpokročilejšími technologiemi, jež se používají v čipech pro AI a v chytrých telefonech. Rozšíří ale dodávky pro automobilový průmysl a další průmyslová odvětví klíčová pro výrobu v Evropě.
Továrna v Drážďanech bude pro TSMC první v Evropě. Podnik by měl zahájit plný provoz v roce 2029. Evropská komise Německu povolila, aby na jeho výstavbu poskytlo státní podporu pět miliard eur (126,3 miliardy korun). Schválená státní podpora je zatím nejvyšší, jakou komise povolila v rámci unijního zákona o čipech. Celkem by výstavba továrny měla podle odhadů stát přibližně dvojnásobek.
Podle loňské zprávy specializovaného německého serveru ComputerBase plánuje TSMC v Evropě postavit i další závody. Ve hře by mohla být mimo jiné Česká republika a širší region Prahy a okolí.
Česká státní agentura pro podporu investic CzechInvest označila plány TSMC v Německu za významný krok pro posílení polovodičové výroby v Evropě. „Tato událost zároveň představuje příležitost pro Českou republiku dále rozvíjet svůj polovodičový ekosystém, mimo jiné prostřednictvím spolupráce s partnery z Tchaj-wanu na výzkumu, vývoji a vzdělávání,“ sdělila Kristýna Turečková z CzechInvestu. Kvůli rostoucí poptávce po polovodičích lze podle ní očekávat další investice v Evropě. „Zároveň je ale třeba zdůraznit, že závod v Drážďanech nezahájil provoz a jedná se o první evropskou výrobní zkušenost TSMC. Proto jakékoli spekulace o dalších investicích společnosti ve střední Evropě, včetně České republiky, jsou v tuto chvíli předčasné,“ doplnila.
Úspěšné působení na západoevropském trhu, zaměstnávání pracovníků z východních členských států EU a vše řídí „mozek“ v Česku. Takhle nevypadá tradiční představa o exportu tuzemských firem do zemí na západ od našich hranic. Ukazuje se ale, že české firmy nemusí být jenom v nezdravě podřízeném postavení dodavatelů součástek (jak to často bývá v autoprůmyslu), ale dokážou se prosadit i díky finálním dodávkám produktů, služeb nebo výsledkům špičkového výzkumu, píše ve své analýze Jan Žižka, editor magazínu Moderní ekonomická diplomacie, který vydává ministerstvo zahraničí.
ANALÝZA: Češi nemusejí být na evropském trhu otloukánky. Příklady z praxe
Zprávy z firem
V lednu se stal Jakub Kodr výkonným ředitelem CTP Česká republika. V nové roli se má zaměřit na expanzi, posilování vztahů s klienty a také pokračovat v naplňování ambiciózního byznysového plánu skupiny. Situace na trhu by tomu mohla napomáhat. „Vidíme snahu řady firem vyrábět v Evropě pro Evropu. Česko se ale musí snažit a lákat zahraniční investice. Z toho bychom měli prospěch všichni, Česko a samozřejmě i my jako CTP,“ říká Jakub Kodr.
Jakub Kodr: Česko musí zabrat v boji o investice
Reality
Společnost Nvidia hodlá v příštích čtyřech letech vyrobit ve Spojených státech servery pro umělou inteligenci za 500 miliard dolarů (11,1 bilionu korun) s pomocí svých partnerů, jako jsou firmy TSMC, Foxconn a Wistron. Bude to poprvé, kdy se superpočítače firmy budou vyrábět v USA, uvedla Nvidia. Je tak další americkou technologickou firmou, která podpořila snahu administrativy Donalda Trumpa o místní výrobu, napsala agentura Reuters.
Nvidia spustí v USA výrobu superpočítačů pro AI
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.