Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

ChatGPT předpovídal výsledky voleb. S tím je teď konec

ChatGPT předpovídal výsledky voleb. S tím je teď konec
Profimedia
 ČTK

Populární chatbot ChatGPT založený na umělé inteligenci přestane odpovídat na otázky o výsledcích budoucích voleb, informuje zpravodajský web televize Sky News. Děje se tak poté, co tento chatovací systém od společnosti OpenAI, který využívají miliony lidí po celém světě, tvrdil, že zná výsledky nadcházejících britských parlamentních voleb, amerických prezidentských voleb či voleb do Evropského parlamentu, přestože se zatím nehlasovalo.

Na dotazy ohledně výsledků budoucích voleb ChatGPT nově odpovídá „Promiňte, nemám informace o výsledcích těchto voleb...Výsledek voleb závisí na mnoha faktorech a bude znám až po skončení hlasování a sečtení hlasů“.

Televize Sky News informovala, že ChatGPT předpovídal vítězství opozičních labouristů v nadcházejících britských parlamentních volbách, a dokonce uváděl přesný počet mandátů, které tato strana získala. Volby se v Británii přitom uskuteční až 4. července.

ilustrační foto

S rozvojem umělé inteligence narůstá počet kybernetických útoků. Překoná Crowdstrike opět očekávání trhu?

Mohutný nárůst rozvoje umělé inteligence a jejího využití, přechod na cloud a neustále probíhající digitalizace s sebou přináší řadu úskalí. S rozšiřováním digitálního prostředí roste potřeba komplexních řešení kybernetické bezpečnosti. Výzkumná agentura Cybersecurity Ventures odhaduje, že v loňském roce globálním ekonomika díky kybernetickým útokům přišla o osm bilionů dolarů. V roce 2025 by se toto číslo mělo přehoupnout přes 10 bilionů dolarů.

Přečíst článek

Chatbot dosud tvrdil, že „v britských parlamentních volbách v roce 2024 dosáhla Labouristická strana významného vítězství“ s tím, že labouristé získali většinu 476 křesel, zatímco konzervativci obhájili jen 101. Zároveň chatbot uváděl, že Liberální demokraté zaznamenali ve volbách úspěch a zajistili si 46 křesel.

Na otázku, kdo vyhrál americké prezidentské volby v roce 2024, chatbot odpovídal, že současný prezident Joe Biden, zvolený za demokraty, porazil republikánského exprezidenta Donalda Trumpa.

Odpověď měl ChatGPT i na dotaz ohledně výsledků voleb do Evropského parlamentu, které se v členských státech konají od čtvrtka do neděle, v ČR dnes a v sobotu. „Volby do Evropského parlamentu v roce 2024, které se konaly od 6. do 9. června, přinesly významné změny v rozložení politických sil,“ odpověděl chatbot, přičemž doplnil rozložení sil napříč parlamentními frakcemi. Na dodatečnou otázku ohledně voleb do EP ChatGPT odpověděl, že „pravicové strany ve volbách dosáhly významných zisků“.

OpenAI nyní informovala, že chybu opravila. ChatGPT podle ní bude odmítat odpovídat na otázky ohledně výsledků voleb, které dosud nebyly sečteny, a namísto toho bude uživatele odkazovat na oficiální zdroje, jako například volební komise.

Výkonný ředitel OpenAI Sam Altman

Umělá inteligence a pokročilé reaktory rýsují ekonomický mix budoucnosti

Boom umělé inteligence (AI) na globálním trhu dopadá na akcie firem, investice do inovací nebo zakládání startupů, které se chtějí na nové vlně svézt. Také zaměřuje pozornost nečekaným směrem, k odvětvím, u nichž by to mnozí nečekali. Jedním z momentálních vítězů „humbuku kolem AI“ se stává jaderná energetika.

Přečíst článek

Generativní AI může vytvářet nové věty a dokonce i obrázky, videa a počítačový kód od základu. Je trénována na velkém množství dat, většinou získaných z internetu. Používání takových chatbotů ke studiu i k práci se znásobilo od spuštění ChatGPT v listopadu 2022.

Konkurenční chatbot Gemini od společnosti Google v březnu přestal odpovídat na otázky ohledně voleb v zemích, kde se koná hlasování. Llama 2 od společnosti Meta na takové otázky odpovídá, že se budoucí volby zatím nekonaly, avšak podle Sky News chybně tvrdila, že termíny nadcházejících voleb do EP a parlamentních voleb ve Spojeném království zatím nebyly stanoveny.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?

Již třetina Američanů aktivně používá aplikace s umělou inteligencí. Utrácejí za ně stovky dolarů měsíčně

Přečíst článek
Doporučujeme