Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Odolný vůči turbulencím. Podmínky v českém průmyslu jsou nejlepší za poslední takřka tři roky

Český průmysl
ČTK
Lukáš Kovanda

Česká ekonomika a český průmysl měly přitom papírově patřit k těm, jež jsou ve světě tváří v tvář novým clům a možným obchodním válkám, jež cla mohou vyvolat, vůbec nejzranitelnější.

Podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu byly letos v dubnu nejlepší za poslední takřka tři roky. Stav českého průmyslu – jak jej vidí respondenti daného šetření z řad nákupních manažerů – se meziměsíčně sice stále zhoršoval, avšak v nejmenším rozsahu od června 2022. Drtivá většina expertů přitom očekávala, že dubnová situace bude horší, než jak ji uvedení respondenti vyhodnotili.

Takový výsledek je o to překvapivější, že duben představoval na světových finančních trzích a burzách poměrně turbulentní měsíc. Otřesy zkraje měsíce odstartovalo oznámení rozsáhlé sady nových cel na dovoz do USA prakticky z celého světa. Česká ekonomika a český průmysl měly přitom papírově patřit k těm, jež jsou ve světě tváří v tvář novým clům a možným obchodním válkám, jež cla mohou vyvolat, vůbec nejzranitelnější. Navzdory tomu jsou tedy podmínky v českém průmyslu nyní nejlepší od úvodních měsíců ruské invaze na Ukrajinu.

Český průmysl tak nadále vykazuje odolnost vůči nepříznivému vývoji na mezinárodní scéně. K lepší než očekávané situaci v tuzemském průmyslu v dubnu zásadně přispělo obnovení růstu nových zakázek. K němu dochází poprvé za více než tři roky. Nelze ovšem vyloučit, že se stále jedná jen o krátkodeché vzepětí, související s náznaky možného dosažení míru na Ukrajině, na nějž však nakonec dojít nemusí.

Nadále ovšem i v dubnu docházelo ke snižování stavu zaměstnanců v tuzemském průmyslu, které má však spíše podobu nenahrazování jejich přirozeného úbytku, k němuž dochází například z důvodu odchodu do důchodu.

Navíc, obava z dalšího vývoje možných obchodních válek panuje mezi českými průmyslníky spíše při výhledu do nejbližších měsíců. To je patrné z toho, že jejich optimismus ohledně dalšího vývoje v nadcházející době byl v dubnu nejslabší za uplynulé čtyři měsíce.

Šéf ČD Cargo Tomáš Tóth

Evropa páchá ekonomickou sebevraždu. Železnice je barometr, vidíme to, říká šéf ČD Cargo

Průmysl padá a uhlí už nikdo nechce. Nákladní železniční doprava proto padá. Všude v Evropě. Česká ČD Cargo však chce být štikou ve vysychajícím rybníku. Zatímco ve Francii nebo v Německu to národní nákladní železniční dopravci „zabalili“, ČD Cargo má plán, jak na trhu nákladní dopravy získat větší podíl. „Prodáváme nadpotřebné vagony, lokomotivy,“ říká Tomáš Tóth, šéf ČD Cargo. Firma prochází v těžkých časech dietou, ale zároveň rozvíjí novou aktivitu. Chce se spojit s kamionovou dopravou. My dlouhé tratě, vy ty krátké.

Přečíst článek

Průmyslová výroba v Česku se propadá rychleji, než se čekalo

Česko se propadlo v atraktivitě. Přeskočili nás Poláci

Pouze 17 procent firem očekává zlepšení, každá druhá společnost předpokládá stagnaci a téměř třetina dokonce další klesající trend, vyplývá z průzkumu mezi 130 firmami z česko-německé hospodářské sféry. Zotavení ekonomiky zpomaluje klesající investice a nedostatek kvalifikované pracovní síly.

Přečíst článek

Související

Doporučujeme