Reklama

Akcie ČEZ stáhly burzu na nejnižší výkon za poslední rok

ČEZ, ilustrační foto
čtk
 ČTK

Pražská burza se propadla na nejslabší úroveň za více než rok. Index PX dnes klesl o 0,32 procenta na 1150,11 bodu, což je nejméně od začátku loňského července. Dolů burzu v současnosti táhnou hlavně oslabující akcie energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Podle analytiků zlevňují v reakci na možnou mimořádnou daň pro energetické společnosti.

Reklama

Burza v Praze nejprve od podzimu 2020, kdy byl její index kolem 850 bodů, až do začátku letošního roku postupně posilovala. Letos v únoru dosáhla rekordně silných úrovní, když se PX dostal 9. února na více než 1480 bodů, tedy nejvýše od června 2008. Koncem února Rusko vojensky napadlo Ukrajinu, následoval prudký růst cen, především u energií, a burza od února postupně oslabuje.

Vývoj burzy je často spojen s vývojem cenných papírů ČEZ, které pravidelně dosahují největších objemů obchodů ze všech emisí pražské burzy. I dnes byly nejobchodovanější emisí a zároveň zaznamenaly druhý nejvýraznější propad z hlavních emisí. Akcie ČEZ oslabily o 2,62 procenta na 948,50 koruny. „Pokles je pravděpodobně dán výhledem na sektorovou daň pro výrobce elektřiny," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Sídlo polské burzy

Nejhůř se vede polským akciím. Varšava doplácí na sousedství s Ukrajinou

Varšavský akciový index WIG20 míří v srpnu k 11procentnímu poklesu, což je největší pokles mezi 92 hlavními globálními ukazateli akcií sledovanými agenturou Bloomberg. Po srpnovém výprodeji jsou polské akcie letos nejvíce postiženými na světě, což ukazuje jejich zranitelnost vůči evropské energetické krizi a také obavy z dalších vládních intervencí, napsal Bloomberg.

Přečíst článek

Mimořádnou daň z neočekávaných zisků zvažuje vláda pro sektory energetických firem, bank či rafinerií jako opatření pro zvládání dopadů nynějšího výrazného růstu cen. Premiér Petr Fiala (ODS) také minulý týden řekl ve sněmovně, že je třeba směřovat k zastropování cen energií. Řešení je ale podle něj nutno dosáhnout na evropské úrovni.

Nejvýraznější propad dnes postihl akcie společnosti Photon Energy, která se zabývá stavbou solárních elektráren. Její cenné papíry zlevnily o 12,95 procenta na 63,20 koruny. Pokles burzy naopak mírnilo zdražení druhé nejobchodovanější a zároveň nejvýrazněji posilující emise, akcií bankovní skupiny Erste. Připsaly si 2,53 procenta na 550,60 koruny.

Uniper

Je čas zastropovat cenu ruského plynu, řekla šéfka EK. Na limitu pro ropu se shodly země G7

Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Během cesty do Německa to prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Země G7 se zároveň dohodly na zastropování cen ruské ropy, uvedla agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

ČEZ, sídlo

Lukáš Kovanda: Akcie ČEZ citelně rostou, neboť Piráti „odpískali“ spornou zpětnou daň z mimořádných zisků

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme