Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Volební kampaň hnutí ANO

Dalibor Martínek: Dva měsíce do voleb. Babiš vede o vagón. Ale vůbec nemá vše ve svých rukách

Za dva měsíce budou v Česku volby, které otočí kormidlem této země. Jasným favoritem voleb je Andrej Babiš. Otázkou ovšem je, s kým seskládá vládu. Jak jsou nyní karty rozdány?

Přečíst článek
Tomio Okamura

Dalibor Martínek: Okamura se jako klíště drží politiky. Nese mu obří příjmy

Přečíst článek

David Ondráčka: Jak se dělí Sněmovna? Maláčová může mít nakonec jen ostudu

Přečíst článek
Šéf strany vlevo se světlemodrou kravatou

Dalibor Martínek: Co chtějí mladí? Vzniklo Hnutí Generace, nový úkaz na politickém poli. Šéfovi je 19 let

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Kateřina Konečná

Podpora Spolu klesá. Hnutí Stačilo! zaznamenalo nejlepší letošní výsledek

Nový volební průzkum ukázal prozatím nejlepší letošní výsledek pro hnutí Stačilo!, které překonalo sedm procent. I nadále průzkumům vládne hnutí ANO Andreje Babiše, koalice Spolu si lehce pohoršila.

Přečíst článek
Šéf ANO Andrej Babiš

Problém pro Babiše? Podpora hnutí ANO klesla pod 29 procent

Volby do Poslanecké sněmovny by podle červencového modelu agentury NMS Market Research vyhrálo hnutí ANO, jeho podpora ale klesla na 28,7 procenta. Druhá koalice Spolu naopak meziměsíčně posílila na 21,5 procenta. Třetí SPD s podporou Trikolory, Svobodných a PRO by získalo 13,3 procenta hlasů, což je oproti červnovému průzkumu pokles o 3,4 procentního bodu. Do Sněmovny by se dostalo ještě hnutí STAN s 12 procenty hlasů, Piráti s podporou Zelených, pro které je zisk 7,9 procenta nejlepším výsledkem od léta 2024, a hnutí Stačilo! s 5,8 procenta hlasů.

Přečíst článek
Andrej Babiš

David Ondráčka: Bude Babiš premiér? Střet zájmů 2.0

Za kulisami komické kampaně, kdy Babiš jezdí po Ostravsku, předstírá, že je fanoušek Baníku a šaškuje na tanečním festivalu Beats for Love, se odehrává důležitější rozhodování. Chce být a bude Babiš premiér, pokud ANO volby vyhraje? Nebo bude řídit vládu přes mobil ze sokolovny a úkolovat Havlíčka? Do hlavy mu nevidíme, do voleb i po nich se může stát dost věcí, ale dost to ovlivní Česko v dalším období.

Přečíst článek
Robert Šlachta

Šlachta odmítl Konečnou

Hnutí Stačilo! vyzvalo Přísahu senátora Róberta Šlachty, aby zvážila společnou kandidátku do říjnových sněmovních voleb či veřejnou podporu Stačilo!, uvedl tiskový mluvčí KSČM Roman Roun. Šlachta však výzvu odmítl. Obě hnutí se neshodují v zahraničněpolitickém ukotvení ČR, uvedl. Platí podle něj pondělní vyjádření Přísahy, že bude o vstup do Sněmovny usilovat samostatně. Šlachta bude celostátním lídrem a povede kandidátku v Ústeckém kraji.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Andrej Babiš u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně

Pro české voliče je důležitější lídr, než volební program. Některé strany ho ani nemají, tvrdí politologové

Tři měsíce před sněmovními volbami nezveřejnila značná část kandidujících subjektů svůj volební program. Podle politologů to je mimo jiné tím, že voliči se v současnosti příliš nerozhodují podle konkrétních priorit, ale spíše podle vztahu k lídrovi. Jiní odborníci se domnívají, že některé strany program ani konkrétní vizi jednoduše nemají. Zveřejnění programu krátce před volbami pak také může připoutat větší zájem nerozhodnutých voličů.

Přečíst článek
Zleva předseda SPD Tomio Okamura, předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová a místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO)

David Ondráčka: Voliči Babiše a Okamury by měli slyšet, jak o nich mluví, když se vypnou kamery

Na populistech typu Okamura a Babiš mě fascinuje, jak hluboce pohrdají lidmi, kteří je volí. Kdyby jejich voliči mohli někdy slyšet, jak se o nich baví, když se vypnou kamery, byli by dost znechuceni. Nemám nejmenší iluze, že podobně nepřemýšlí i řada politiků z dalších stran, včetně těch aktuálně vládních. Ale populisté staví svoji politiku hlavně na lísání se lidem, v tom je to pokrytecké na druhou.

Přečíst článek
Jana Maláčová a Lubomír Zaorálek

Stanislav Šulc: Přiblížil se konec sociálních demokratů v Česku? Ano

Být hrobařem kdysi velké politické strany nejspíš nechce být nikdo. Zvláště, když vám to dají pocítit její stále ještě žijící osobnosti této strany. Jana Maláčová a Lubomír Zaorálek k tomuto bodu směřují. Bohužel zatím dělají všechno proto, aby se těmi hrobaři skutečně stali.

Přečíst článek
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová

Je to racionální volba, hájí Maláčová spojenectví sociálních demokratů s hnutím Stačilo!

Snahu o spojenectví sociálních demokratů s hnutím Stačilo!, v němž figurují komunisté, hájí předsedkyně Jana Maláčová s místopředsedou Lubomírem Zaorálkem jako racionální volbu ve chvíli změny mezinárodní situace, kdy se státy NATO zavázaly k výdajům na obranu ve výši pěti procent. Rozhodnutí, které nebylo konzultováno ve společnosti, může podle nich vést k ohrožení sociálního smíru a demokratického rozvoje Česka. Ve středu podle nich hlasovaly pro výzvu na spojenectví v říjnových sněmovních volbách směrem k hnutí Stačilo! dvě třetiny předsednictva. Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná na síti X uvedla, že Stačilo! je připraveno jednat o spojenectví s každým, kdo je proti zdražování a aroganci moci.

Přečíst článek
Andrej Babiš u řečnického pultu v Poslanecké sněmovně

Dalibor Martínek: Sto dní do voleb. Babiš u soudu, Fiala má Blažka. Babo raď

Je to takový hezký termín k zamyšlení, sto dní do voleb. Což je právě teď. Tak si to v rychlosti prosvištěme, protože za pár dní jsou prázdniny, kdy na politiku nikdo nemá náladu, ani politici. Ti obvykle odjíždějí na měsíční dovolenou.

Přečíst článek
Andrej Babiš

Dalibor Martínek: Už se s tím smiřme. Čapí hnízdo Babišovi vaz nezláme

Je Babiš vinen nebo nevinen v kauze dotace na Čapí hnízdo? Soudy nad tím dumají osmnáct let. Osvobozují ho nebo znovu obviňují. Je to pro české soudnictví trapné.

Přečíst článek

News box

Krize ve vztazích se Spojenými státy kvůli Grónsku ještě  neskončila, i když se vztahy zlepšují, je přesvědčen dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Vyjádřil se tak dnes podle agentury AFP na tiskové konferenci v grónském Nuuku. O největší světový ostrov, bohatý na nerostné suroviny, donedávna usiloval americký prezident Donald Trump, což vedlo k velkému napětí.
Maďarská opoziční strana Tisza, pokud se dostane k moci, chce zdanit bohaté, zavést jednotnou evropskou měnu euro a pevně ukotvit zemi v Evropské unii a v Severoatlantické alianci. Uvádí to podle agentury Reuters dnes zveřejněný stranický program. Maďarsko v dubnu čekají parlamentní volby a právě Tisza pod vedením 👨 Pétera Magyara by mohla ukončit vládu nacionalisticko-konzervativní strany Fidesz a premiéra Viktora Orbána, který zemi vede nepřetržitě od roku 2010.
Francouzská finanční prokuratura oznámila, že začala vyšetřovat bývalého ministra kultury Jacka Langa a jeho dceru Caroline Langovou kvůli ☝️ podezření z praní peněz z daňových úniků. Krok je spojován s kauzou kolem zesnulého amerického sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, píše agentura Reuters.
Pro nadbytečnost vláda zřejmě  odmítne novelu o předcházení ekologické újmě, jež má podle autorů z řad opozičních poslanců přispět ke snazšímu a k rychlejšímu řešení nejzávažnějších škod na životním prostředí. Ve stanovisku pro zákonodárce kabinet Andreje Babiše (ANO) na pondělní schůzi patrně uvede, že navrhované změny by jen zvýšily náklady a byrokracii.
Provoz na 🚅 železnici v severní Itálii, která nyní hostí zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo, dnes ochromila trojice sabotáží. Vyšetřovatelé podle agentury APA nevylučují, že za útoky stojí anarchisté. Incidenty navíc připomínají ty, které se odehrály ve Francii před zahájením letních olympijských her roce 2024.
V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka 👩 Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP).
Česko nyní  neuvažuje o vstupu do Rady míru, kterou ustavil americký prezident Donald Trump. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Rozhodovaly by o tom Sněmovna i Senát, bylo by to složité, uvedl.
K dotačnímu programu Nová zelená úsporám, který podporoval úsporné renovace domů, se vláda vrátí, bude na něj hledat peníze. V pořadu Za pět minut dvanáct v televizi Nova to řekl premiér 👴 Andrej Babiš (ANO), podle nějž program snížil lidem náklady. Předseda Motoristů Petr Macinka, který vede ministerstvo životního prostředí, dříve avizoval úpravu programu kvůli chybějícím penězům.
Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha  popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.
Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko  ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pokud termín nebude dodržen, administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA.
Doporučujeme