Rusko podle všeho začíná dnes vykazovat známky platební neschopnosti, takže už směřuje k bankrotu. Dnes má totiž vyplácet úrok na svém dluhu, ale cizinci zřejmě žádné peníze neuvidí. Od pondělí pro ně platí v Rusku zákaz výplaty peněz. To je ovšem částečná platební neschopnost, ať už je zdůvodněná jakkoli. Rusko tedy míří ke krachu. Jak asi zareaguje ČNB?
Ceny ropy pokračují v růstu a při asijském obchodování vystoupily na další sedmileté maximum. Na trhu se zvyšují obavy z přerušení dodávek kvůli sankcím uvalených na ruské banky v souvislosti s prohlubujícím se konfliktem na Ukrajině. Obchodníci se snaží hledat alternativní zdroje ropy, trh je však napjatý.
Američtí giganti opouští Rusko. Svoje aktivity tam ukončila těžařská společnost ExxonMobil, Boeing přerušil technickou podporu leteckým společnostem. A své aktivity kvůli invazi na Ukrajinu omezil i Nike, Google, Apple či American Express.
V důsledku stoupajících cen energií americkým domácnostem značně rostou výdaje. Joe Biden proto chystá plán koordinovaně uvolnit 30 milionů barelů ropy z amerických rezerv a dalších 30 milionů barelů od jiných zemí. To přitom nehraje do karet Rusku a Vladimiru Putinovi.
Ruská Sberbank odchází z Evropy. Největší ruská banka to odůvodnila velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Rozhodnutí se netýká provozu banky ve Švýcarsku. Sberbank uvedla, že za loňský rok zvýšila čistý zisk o 64 procent na rekordních 1,25 bilionu rublů (264,5 miliardy korun).
Rakouský finanční regulátor zakázal veškeré obchodní aktivity společnosti Sberbank Europe. Učinil tak na příkaz Evropské centrální banky (ECB). Licenci maďarské dceřiné společnosti Sberbank odebrala i centrální banka v Maďarsku.
Po moři do Ruska se od dnešního dne doplaví pouze potraviny a humanitární pomoc. Veškeré dodávky ostatního zboží mají stopku. Společnosti MSC a Maersk, dva největší světoví námořní přepravci, v reakci na uvalení sankcí Západu na Rusko za rozpoutání války na Ukrajině pozastavily veškerý obchod s touto mocností. Firmy to uvedly v prohlášeních.
Sankce nesankce, Rusko bude pokračovat v práci na svých projektech a doufat, že se v Evropě v budoucnu objeví politici, kteří si uvědomují potřebu rozvíjet vztahy s Moskvou, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných digitálních měn, píše Reuters.
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Agentura Reuters pak s odkazem na své zdroje uvedla, že společnost Nord Stream 2 AG zvažuje vyhlášení insolvence.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal podal demisi. Na sociálních sítích zveřejnil svůj rezignační dopis. Ve funkci byl od března 2020 a stal se tak nejdéle sloužícím předsedou ukrajinské vlády od roku 1991, kdy vyhlášení ukrajinské nezávislosti přispělo k rozpadu Sovětského svazu. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí navrhl na Šmyhalovo místo dosavadní místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou.
Papírnám Brno, které vyrábějí kancelářské a školní potřeby a plastové obaly na potraviny, se ani loni nepodařilo dostat ze ztrátového hospodaření. Setrvávají v něm od roku 2019, přičemž loni ztráta dosáhla 28,1 milionu korun.
Majitelé obchodního domu Máj na pražské Národní třídě požádali stavební úřad o prodloužení doby umístění pohyblivých motýlů na fasádě budovy. Bez dalších podrobností to řekl mediální zástupce obchodního domu Karel Samec.
Násilí izraelské armády a židovských osadníků proti Palestincům na Západním břehu Jordánu v poslední době roste. V dnešní zprávě to uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Podle úřadu izraelská armáda často používá proti Palestincům na okupovaném území nepřiměřenou sílu. Vedle toho roste počet útoků ze strany osadníků.
Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci vzrostla více, než se čekalo. Uvedl to dnes hospodářský institut ZEW, jehož index důvěry se zvýšil na 52,7 bodu z červnových 47,5 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že hodnota indexu dosáhne 50,3 bodu.
Německo a Spojené státy připravují společnou dodávku dvou systémů protivzdušné obrany Patriot pro Ukrajinu. Náklady v přepočtu zhruba za 49 miliard korun uhradí Německo. Po setkání s americkým ministrem obrany Petem Hegsethem ve Washingtonu to německým médiím řekl německý ministr obrany Boris Pistorius. Evropské spojence vyzval, aby se zapojili do nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu.
Ceny zboží a služeb na Slovensku v červnu meziročně vzrostly o 4,3 procenta z květnového tempa 4,1 procenta. Inflace tak dosáhla maxima od konce roku 2023. Podle dřívějších údajů unijního statistického úřadu Eurostat patří Slovensko v eurozóně k zemím s nejvyšší inflací.
Japonsko vytvořilo nový správní orgán, který má řešit obavy místních obyvatel z rychlého růstu počtu cizinců v zemi v posledních letech. Strach z nejaponských obyvatel je klíčovým tématem před nadcházejícími volbami, uvedla dnes agentura Reuters. Vláda uvedla, že nový úřad bude fungovat jako meziresortní "kontrolní věž", která bude řešit takové problémy, jako je kriminalita či nadměrný turistický ruch.
Členské státy EU jsou dle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové blízko dosažení dohody o novém balíčku sankcí proti Rusku. Mohl by být potvrzen už dnes na jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie. Schválení omezujících opatření dosud blokovalo Slovensko, menší výhrady týkající se cenového stropu na ruskou ropu měla v posledních dnech i Malta.
Americký prezident Donald Trump je z ruského prezidenta Vladimira Putina zklamaný, ale ještě s ním neskončil. Řekl to v telefonickém rozhovoru s BBC. Už čtyřikrát si myslel, že se s Ruskem podaří uzavřít dohodu o míru na Ukrajině, ale vždy, když se zdála blízko, zbořil Putin v Kyjevě nějakou budovu, poznamenal Trump. Americký prezident, který dříve kritizoval NATO jako zastaralé, také BBC řekl, že věří v kolektivní obranu.