Reklama

Sberbank měla loni rekordní zisky. Evropu kvůli sankcím opouští

Sberbank
Dušan Kütner / Newstream
 ČTK

Ruská Sberbank odchází z Evropy. Největší ruská banka to odůvodnila velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Rozhodnutí se netýká provozu banky ve Švýcarsku. Sberbank uvedla, že za loňský rok zvýšila čistý zisk o 64 procent na rekordních 1,25 bilionu rublů (264,5 miliardy korun).

Reklama

Největší ruská banka svůj odchod z Evropy odůvodnila velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku. Ruskou invazi na Ukrajinu ve vyjádření nezmínila.

"V současné situaci se Sberbank rozhodla opustit evropský trh," uvedla banka v prohlášení. "Dceřiné banky skupiny čelily abnormálnímu odlivu hotovosti a ohrožení bezpečnosti svých zaměstnanců a poboček," dodala.

Banka uvedla, že již není schopna zajistit likviditu evropských dceřiných společností, ale úroveň jejího kapitálu a kvalita aktiv jsou dostatečné k tomu, aby mohla vyplatit peníze všem vkladatelům.

Sberbank při oznámení hospodářských výsledků uvedla, že kvůli západním sankcím ztratila v letošním první čtvrtletí kontrolu nad svou evropskou divizí. Sberbank hodlá prodat některé své dceřiné společnosti v Evropě s celkovými aktivy 7,3 miliardy eur (186,2 miliardy korun), aby se mohla zaměřit na jiné trhy.

Sberbank

Co teď bude s klienty Sberbank? S jejich vklady nebo hypotékami

Česká národní banka v pondělí zahájila proces odebírání licence bance Sberbank CZ. Pozbytím licence se česká Sberbank stane akciovou společností. Nebude tedy bankou. Nesmí tak už přijímat vklady, ani poskytovat jakékoli úvěry, včetně hypoték.

Přečíst článek

Reklama

Západ izoluje ruskou ekonomiku

Bezprecedentní kroky západních zemí, které mají izolovat ruskou ekonomiku a finanční systém kvůli ruské invazi na Ukrajinu, zahrnují i sankce vůči ruské centrální bance a vyloučení některých bank z globálního platebního systému SWIFT. Tento postih dopadl na finanční ústavy VTB, Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF. Sberbank mezi nimi není.

Evropská centrální banka (ECB) na počátku týdne varovala, že Sberbank Europe hrozí krach kvůli hromadnému vybírání vkladů, které vyvolala ruská invaze, a nařídila uzavření evropské divize Sberbank. Veškeré obchodní aktivity společnosti Sberbank Europe zakázal na pokyn ECB v úterý rakouský finanční regulátor. Maďarská centrální banka se rozhodla odebrat licenci místní dceřiné společnosti Sberbank. Kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ v pondělí zahájila také Česká národní banka.

Sberbank, která působí mimo jiné v Česku, Rakousku, Chorvatsku, Německu, Maďarsku, měla k 31. prosinci 2020 evropská aktiva v hodnotě 13 miliard eur (330,2 miliardy korun).

Sberbank

Sberbank nesmí poskytovat úvěry a přijímat vklady, vybrat je možné jen tisícovku denně

Česká národní banka zahájila kroky k odnětí bankovní licence Sberbank CZ. Důvodem je zhoršení situace banky v souvislosti s odlivem vkladů po napadení Ukrajiny Ruskem, oznámila centrální banka. Banka v Česku zavřela pobočky, garanční systém se chystá na výplatu vkladů.

Přečíst článek
Joe Biden, americký prezident

Biden oznámil, že vyřadí Rusko ze světové ekonomiky. Sankce SWIFT ale nepoužil

Joe Biden oznámil „silné“ ekonomické sankce proti Rusku. USA zakazují export technologií do Ruska. Naopak postih nemíří na energetiku a potraviny.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme