Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

finance - informace o tématu

Microsoft má v USA doplatit na daních za roky 2004 až 2013 téměř 29 miliard dolarů

Microsoft má doplatit na daních obří balík. Berňák mu doměřil 29 miliard dolarů

Americký daňový úřad požaduje po společnosti Microsoft doplatit za roky 2004 až 2013 na daních 28,9 miliardy dolarů (668,6 miliardy korun) plus penále. Požadavek úřadu souvisí s kontrolou, jak firma rozdělovala svůj zisk mezi různé země a jurisdikce, oznámil Microsoft. Dodal, že se závěry IRS nesouhlasí, bude je rozporovat, a bude-li to nutné, obrátí se na soud.

Přečíst článek
Izrael je ve válce

Lukáš Kovanda: EU za patnáct let dala Palestině desetinásobně víc peněz než Česku

Přečíst článek

Dalibor Martínek: Jsme národem dotačních vychcánků. Komu nechá vláda cucnout z prsu dotací?

Přečíst článek
Česká ekonomika klesá. Výsledky jsou horší, než dřívější odhady

Česká ekonomika klesá. Výsledky jsou horší, než dřívější odhady

Česká ekonomika klesla v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 0,6 procenta. Ve srovnání s předchozím kvartálem hrubý domácí produktu stagnoval. Výsledky jsou horší, než statistici odhadovali koncem srpna. Tehdy uváděli meziroční pokles o 0,4 procenta a mezičtvrtletní růst o 0,1 procenta.

Přečíst článek
Český premiér Petr Fiala

Lukáš Kovanda: Efekt konsolidačního balíčku zmizel jak „pára nad hrncem“

Vláda příští rok plánuje hospodařit se schodkem 252 miliard korun, jak včera schválila. Ve skutečnosti ovšem hrozí, že schodek bude spíše atakovat hranici 300 miliard korun. Kabinet tedy v podstatě rezignoval na snižování absolutní výše rozpočtových schodků.

Přečíst článek
ČNB

Bez překvapení. ČNB ponechala úrokové sazby na sedmi procentech

Bankovní rada České národní banky podle očekávání opět ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, mluvčí ČNB Petra Krmelová. Je to desáté takové rozhodnutí v řadě, úroveň sazby se nezměnila od loňského června.

Přečíst článek
Český prezident Petr Pavel

Pavel: Konsolidační balíček by měl být tvrdší, než vláda plánuje

Kroky vlády Petra Fialy (ODS) nejsou podle prezidenta Petra Pavla tak razantní, jak by bylo s ohledem na konsolidace veřejných peněz potřeba. Konsolidační balíček by měl být tvrdší, než vláda plánuje, uvedl Pavel na debatě v blanenském kině. Doplnil však, že vláda podle něj podniká nutné kroky, které by měla zodpovědná vláda podnikat. Sporný konsolidační balíček nyní posuzuje Sněmovna. Prezident dosud neuvedl, zda ho podepíše.

Přečíst článek
Americký ekonom Nouriel Roubini

Stagflaci odvrátí centrální banky jen tím, že budou zvyšovat sazby, tvrdí ekonom Roubini

Centrální banky v eurozóně i v Británii musejí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby odvrátily takzvanou stagflaci, tedy kombinaci stagnující ekonomiky a vysoké inflace. Podle agentury Bloomberg to řekl americký ekonom Nouriel Roubini, který je známý svými pesimistickými prognózami.

Přečíst článek
Objem hypoték v srpnu byl nejvyšší od června 2022

Objem hypoték meziročně stoupl. Sazby však zůstávají mezi nejvyššími za posledních dvacet let

Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu hypoteční úvěry za 14 miliard korun, což je proti červenci nárůst o čtvrtinu a nejvyšší hodnota od června 2022. Meziročně šlo o první nárůst od konce roku 2021.

Přečíst článek
Evropské akcie zažily nejlepší den za půl roku

Evropské akcie posílily nejvíce za půl roku, pomohly vyhlídky na konec zvyšování sazeb

Evropské akcie díky vyhlídkám na konec zvyšování úrokových sazeb v eurozóně výrazně posílily. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 1,52 procenta a uzavřel na 460,86 bodu. Zaznamenal tak nejvýraznější nárůst za šest měsíců.

Přečíst článek
ČNB

Bankovní rada ČNB snížila sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu

Sazba proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu se od října sníží na dvě procenta ze současných 2,25 procenta, rozhodla bankovní rada České národní banky. Bankovní rada rozhodla o uvolnění podmínek s ohledem na postupné snižování cyklických systémových rizik v bilancích bankovního sektoru, uvedla mluvčí centrální banky Petra Krmelová.

Přečíst článek
Šéfka ECB Christine Lagardeová

ECB se dál snaží krotit inflaci. Podesáté v řadě zvýšila úroky

Evropská centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila už podesáté za sebou, zpřísňováním měnové politiky se snaží dostat pod kontrolu inflaci. Část analytiků předpokládala, že ECB už sazby nezvýší. Banka naznačila, že zvýšení by mohlo být poslední. Zhoršila zároveň výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky.

Přečíst článek
Wall Street

David Havrlant z J&T: Ostrovy prosperity se profilují, Evropa je zralá na reset

Paranoidní naladění mezi velkými ekonomickými celky sílí spolu s tím, jak se vytrácí synchronizovaný ekonomický růst. Ochota ke spolupráci je jen loňský sníh, přičemž se každý snaží udržet nebo získat, co se dá. Ostrovy budoucí prosperity se tak poměrně rychle profilují. Více než kdy jindy platí: kdo chvíli stál, už stojí opodál.

Přečíst článek
Reklama

News box

Evropské akcie dnes 📈 posílily. Hlavní index německé burzy DAX vystoupil až na nové rekordní maximum, přispěly k tomu průmyslové podniky a pojišťovny, napsala agentura Reuters. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 si připsal 0,40 procenta a obchodování zakončil na 467,62 bodu.
Americký dolar dnes 📈 posiluje vůči euru, v centru pozornosti zůstává vývoj úrokových sazeb ve Spojených státech. Jednotná evropská měna krátce před 18:00 středoevropského času vůči dolaru ztrácela zhruba 0,4 procenta na 1,0790 dolaru.
Pražská burza dnes pokračovala v růstu, index PX dnes stoupl o 0️⃣,1️⃣3️⃣ procenta na 1399,27 bodu. Dařilo se akciím energetické společnosti ČEZ a Komerční banky, naopak ztrácela Erste Bank. Index PX se od začátku tohoto týdne pohybuje na nejvyšších hodnotách od konce dubna. 
Insolvenční správkyně Sberbank CZ Jiřina Lužová  nemůže přistoupit k výplatě věřitelů Sberbank, kterou plánovala zahájit letos v polovině prosince. Jeden z věřitelů Sberbank CZ totiž podal odvolání proti výplatě formou částečného rozvrhu, který 13. listopadu schválil insolvenční soud.  Číst více
Armáda si chce ponechat celé letiště Líně u Plzně, kde nakonec koncern Volkswagen  nebude stavět továrnu na baterie do 🚗 elektroaut. Vojáci tam nechtějí žádný průmysl. Po dnešním jednání s náměstkem ministra obrany (MO) Danielem Blažkovcem a zástupcem náčelníka generálního štábu armády Miroslavem Hlaváčem to ČTK řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták (Piráti). Číst více
Německá vláda kancléře Olafa Scholze stále nedosáhla jednotného postoje k rozpočtu pro rok 2024. Podle informací mediálního domu RND je možné, že Německo do příštího roku vstoupí s ❌ neschváleným rozpočtem. 
Téměř polovina německých společností působících v Číně tam přijímá opatření ke 📉 snížení rizika svého podnikání, zejména kvůli rostoucímu geopolitickému napětí. Podniky budují dodavatelské řetězce nezávislé na Číně, přesouvají některé provozy jinam a rozšiřují trhy v jiných částech Asie. 
Cena emisních povolenek v Evropské unii zrychluje pokles, dnes po poledni 📉 ztrácela zhruba pět procent pod 7️⃣2️⃣ eur (1755 korun) za tunu. Nachází se tak nejníže za více než rok, ukazují statistiky. Na pokles ceny má podle analytiků vliv slabá poptávka kvůli problémům v průmyslu a také pokles cen zemního plynu. 
Íránský prezident 👳‍♂️ Ebráhím Raísí navštíví 7. prosince Moskvu, kde bude jednat se svým protějškem Vladimirem Putinem. Oznámil to dnes Kreml podle tiskových agentur. Program jednání se ještě dokončuje, uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.
Protest proti americké 🚗 automobilce Tesla se ze Švédska rozšířil do Dánska. Přístavní dělníci a řidiči sdružení v dánském odborovém svazu 3F přestanou zhruba za dva týdny v dánských přístavech vykládat auta a vozit je do Švédska, čímž zabrání společnosti Tesla obejít několik týdnů trvající blokádu. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme