Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zprávy z firem

Vinařská unie upozorňuje na kritický nedostatek pracovníků ve vinicích

Vinařská unie upozorňuje na kritický nedostatek pracovníků ve vinicích

Vinařská unie, která sdružuje významné vinařské producenty v České republice, zveřejnila výsledky svého nejnovějšího průzkumu. Ten odhaluje, že vinaři čelí závažným problémům se získáváním sezonních pracovníků, zejména traktoristů, potřebných pro práci ve vinicích.

Přečíst článek
Slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka

Už žádný pokus o vraždu. Atentát na Fica je nově vyšetřován jako teroristický útok

Květnový atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, který se zotavuje ze střelných zranění, úřady nově vyšetřují jako teroristický útok, dosud šlo o pokus o úkladnou vraždu. Změnu právní kvalifikace skutku oznámil generální prokurátor Maroš Žilinka, který tuto možnost zmínil už krátce po útoku na Fica.

Přečíst článek
Objevte luxusní designové štítky i funkční průmyslové značení

Výroba štítků v Česku: Objevte luxusní designové štítky i funkční průmyslové značení

Často působí nenápadné, ale přitom fungují jako zcela klíčové prvky mnoha výrobků. Někdy nesou klíčové technické informace, jindy jde o estetický prvek, který pozvedne celkový dojem ze značky. Přečtěte si, z jakých materiálů se technické i designové štítky vyrábí a kde všude se používají.

Přečíst článek
Buďte na dovolené v klidu: Sjednejte si před odjezdem cestovní pojištění

Buďte na dovolené v klidu: Sjednejte si před odjezdem cestovní pojištění

Plánujete letos dovolenou u moře, na horách, nebo objevování historie? Ať už se chystáte kamkoliv, nezapomeňte na jednu z nejdůležitějších věcí, které byste měli mít na paměti už pár dní před odjezdem – cestovní pojištění. Tento nenápadný, ale zásadní krok vám může ušetřit mnoho starostí a peněz v případě nepředvídatelných situací.

Přečíst článek
Dánský filmař William Sehested Høeg přebírá cenu Future Frames od CEO společnosti Allwyn

Nesmírný talent. Stipendium Future Frames v Karlových Varech získal dánský filmař Høeg

Možnost setkat se s nejlepšími filmaři světa získal talentovaný dánský filmař. Stipendium Future Frames Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary uděluje již deset let, od loňského ročníku je partnerem společnost Allwyn.

Přečíst článek
Ilustrační foto

Berlín vystavil Pekingu stopku. Kvůli obavám z bezpečnosti německá vláda zastavila prodej divize Volkswagenu

Německá vláda zablokovala plánovaný prodej divize plynových turbín společnosti MAN Energy Solutions do Číny. Ministři to zdůvodnili bezpečnostními obavami. Divize je součástí automobilového koncernu Volkswagen.

Přečíst článek
EDF, francouzská energetická společnost

Jaderné elektrárny chtějí všichni. Nemá je ale kdo obsluhovat

Plán Evropy na posílení flotily jaderných elektráren pro energetickou transformaci nejvíce ohrožuje nedostatek kvalifikovaných pracovníků. 

Přečíst článek
Evropská komise povolila Lufthanse převzít podíl v italských aerolinkách ITA

Velká letecká transakce. Lufthansa bere podíl v italských aerolinkách ITA

Evropská komise (EK) povolila německým vlajkovým aerolinkám Lufthansa převzít za 325 milionů eur (8,2 miliardy korun) 41procentní podíl v italské státní letecké společnosti ITA Airways. Německá firma ale musí splnit ještě další podmínky, prozatím už se musela vzdát některých tras a slotů. V lednu komise odmítla plán Lufthansy schválit.

Přečíst článek
Německé automobilky apelují na EK, aby nezaváděla cla na elektromobily z Číny

Jde do tuhého. Nezavádějte cla na čínské automobilky, prosí Němci Evropskou komisi

Německý Svaz automobilového průmyslu (VDA) apeluje na Evropskou komisi (EK), aby ustoupila od záměru uvalit od čtvrtka dodatečná cla až 38,1 procenta na dovoz elektromobilů z Číny.

Přečíst článek
Čínská automobilka BYD

Konec vlády Tesly na poli čistě elektrických aut? Na trůn se dere gigant z Číny

Na nejlepší cestě stát se králem na poli elektromobility je v současné době čínská automobilka BYD. Server CNBC na základě výpočtů a sdělení analytiků uvedl, že v letošním roce by měl tento gigant překonat i Muskovu Teslu.

Přečíst článek
Emise Googlu za posledních pět let vzrostly o polovinu, stojí za tím AI

Firma Google za poslední roky navýšila emise téměř o polovinu. A může za to AI

Americká technologická společnost Google ze skupiny Alphabet za posledních pět let navýšila emise skleníkových plynů o 48 procent. Příčinou je rozšiřování datových center v důsledku požadavků systémů umělé inteligence (AI). Ty tak ohrožují ambiciózní cíl firmy dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality, upozornil na to britský deník Financial Times (FT).

Přečíst článek

News box

Česká republika  obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje kapacitu exportního plynovodu právě v době, kdy se region potýká s problémem nahrazení dodávek z Ruska. S odvoláním na dopis ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely to píše agentura Bloomberg.
Ministerstvo obrany uzavřelo rámcovou dohodu na nákup těžkých 🚚 nákladních automobilů Tatra T-815 se společností Tatra Defence Systems. Smlouva, o které ve středu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu, umožní do konce září 2031 nakoupit až 872 terénních automobilů tří typů v celkové ceně do 13,35 miliardy korun. 
Z vyjádření na plenárním zasedání i v pracovních skupinách na summitu Evropského politického společenství (EPC) vyplývá podle premiéra Petra Fialy jednoznačný závěr, že Evropa  stojí za Ukrajinou a kritizuje ruskou agresivní politiku. Fiala to dnes řekl novinářům po skončení summitu v Blenheimském paláci u Oxfordu.
Ceny ropy dnes mírně 📉 klesají. Nepodpořil je ani nad očekávání výrazný pokles jejích zásob ve Spojených státech a přetrvávající naděje na pokles úrokových sazeb tamtéž. Kolem 17:15 středoevropského letního času severomořská ropa Brent ztrácela asi 0,7 procenta na 84,50 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles v podobném rozsahu a prodávala se za 82,30 dolarů za barel.
Ukrajinský prezident 👨 Volodymyr Zelenskyj uvedl, že dnes jednal o bezpečnostních otázkách a bilaterálních vztazích se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučičem. Srbsko udržuje přátelské vztahy s Moskvou, zároveň však umožnilo dodat přes prostředníky svou munici Ukrajině, která se brání ruské invazi.
Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) nechala podle očekávání základní úrokovou sazbu na 4️⃣,2️⃣5️⃣ procenta. Depozitní sazba zůstala na 3,75 procenta, uvedla banka ve svém dnešním sdělení. Po červnovém snížení o čtvrt procentního bodu, které bylo první od roku 2019, se ECB rozhodla vyčkat na další data. 
Tuzemské firmy se podle Aliance české energetiky  dokážou z velké části podílet na dodávkách klíčových zařízení pro nové jaderné bloky v Dukovanech. Například turbínovou část jsou schopné dodat z 85 procent, ve stejné míře pak i pomocné a společné provozy či další elektrické a stavební díly. 
Premiér Petr Fiala dnes na summitu Evropského politického společenství (EPC) v Británii podepsal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským dohodu obou zemí o bezpečnostní spolupráci a dlouhodobé 🤝 podpoře. Fiala dnes ráno novinářům řekl, že dohoda není právně závaznou mezinárodní smlouvou, je ale důležitým symbolem. 
Americké ministerstvo zahraničí podpořilo možný prodej raket Hellfire a dalších zbraní v hodnotě 138,26 milionu dolarů (3️⃣,2️⃣ miliardy korun) České republice od dodavatelů Lockheed Martin a BAE Systems, uvedla dnes v prohlášení americká Agentura pro obrannou spolupráci (DSCA).
Evropský parlament dnes v tajné volbě potvrdil 👩 Ursulu von der Leyenovou ve funkci předsedkyně Evropské komise na další pětileté období. Německá politička získala 401 hlasů, oznámila předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. 
Reklama
Reklama
Doporučujeme