Zatímco u nás se stále hovoří o Donaldu Trumpovi jako o skvělém vyjednavači, američtí ekonomové i politici se začínají obávat důsledků jeho cel. Zaměstnanost zůstává za očekáváním a firmy se „předhánějí“ ve výši ztrát. A to pravá celní smrště teprve začíná.
Americký prezident Donald Trump se chce osobně sejít se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, píše list The New York Times (NYT). Schůzka by se podle dvou zdrojů, na které se deník odvolává, mohla uskutečnit už příští týden. Následovat má jednání obou prezidentů s ukrajinskou hlavou státu Volodymyrem Zelenským. Trump to podle NYT v telefonátu sdělil evropským lídrům. Samotný Trump řekl, že je dobrá šance, že se schůzka s Putinem uskuteční velmi brzy.
Důvěra ukrajinské veřejnosti vůči prezidentovi Volodymyru Zelenskému klesla na nejnižší úroveň za posledních přibližně šest měsíců. Píše o tom agentura Reuters, podle které to souvisí s nedávnými protesty proti snaze ukrajinského vedení omezit nezávislost protikorupčních úřadů, které se konaly navzdory tomu, že země je kvůli ruské invazi ve válečném stavu.
Americký prezident Donald Trump vydal nařízení uvalující dodatečné 25procentní clo na dovoz zboží z Indie. Reaguje tak na skutečnost, že Indie pokračuje v nákupech ruské ropy, oznámil Bílý dům. Dodatečné clo vstoupí v platnost za 21 dnů, celkové celní zatížení indického zboží dováženého do Spojených států se tak zdvojnásobí na 50 procent, píše agentura AP. Indická vláda označila postup USA za nespravedlivý a nerozumný a hodlá podniknout veškeré potřebné kroky k ochraně svých zájmů.
Ministerstvo práce předložilo do připomínkového řízení návrh nařízení vlády, kterým se změní platové tarify pro státní zaměstnance a zaměstnance ve veřejných službách. Odbory si návrh prošly a nyní zveřejnily protinávrh. Stále trvají na nárůstu platů od ledna o deset procent pro všechny státní zaměstnance.
I tak vypadá současná americká politika. Republikáni chtějí v Texasu upravit volební okrsky, aby příští rok ve volbách nahrávaly Donaldu Trumpovi. Tamější demokratičtí zákonodárci se rozutekli po Spojených státech, aby znemožnili hlasování o návrhu, který považují za účelový. Texaský guvernér „uprchlíkům“ hrozí zatýkáním.
Konzervativec Karol Nawrocki na společném zasedání obou komor polského parlamentu složil přísahu a stal se novým polským prezidentem. V úřadu nahradil Andrzeje Dudu, který post zastával deset let. Dvaačtyřicetiletý Nawrocki, jehož vzorem je americký prezident Donald Trump, ve svém prvním projevu hlavy státu vysílaném živě agenturou PAP řekl, že bude hlasem obyvatel, kteří chtějí suverénní Polsko. Odmítl také přijetí eura a prohlásil, že chce do roku 2030 změnit ústavu.
Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší škrtne 500 milionů dolarů (10,5 miliardy korun), které měly směřovat do vývoje vakcín. Oznámil to Kennedyho úřad, podle něhož bude zrušeno 22 projektů nových vakcín například proti covidu-19 či chřipce. Známý odpůrce očkování Kennedy prohlásil, že ministerstvo podporuje účinné vakcíny, nikoli však očkování na bázi mRNA.
Ministerstvo spravedlnosti nemělo přijímat miliardový bitcoinový dar od odsouzeného obchodníka s drogami, a to hlavně kvůli možnému ohrožení důvěry veřejnosti v nezávislé fungování justice. Uvedl to bývalý koordinátor pro objasnění kauzy David Uhlíř v prohlášení. Žádné závažné skutečnosti, které nejsou známy z veřejných zdrojů, podle svých slov nezjistil. Kvůli spornému daru před prázdninami rezignoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).
Rusko se už necítí být vázáno moratoriem na rozmisťování raket středního a krátkého doletu (INF). Podle agentury TASS to uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Poukázalo přitom na kroky Západu, které podle něj ohrožují Rusko. Spojené státy od příslušné úmluvy odstoupily v roce 2019, ale Moskva tvrdila, že její podmínky nadále dodržuje.
Spojené státy výrazně zvýší cla na zboží z Indie, oznámil na síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Země podle něj nakupuje značné objemy ruské ropy, kterou dál prodává s vysokými zisky na volném trhu, čímž pomáhá financovat válku na Ukrajině. Trump Indii za nákupy ruské ropy už dříve kritizoval a na zboží z této asijské země uvalil 25procentní clo.
Tržby i zisk francouzského módního domu Chanel se loni vrátily k růstu, protože kreativní ředitel Matthieu Blazy svými novými verzemi klasických kabelek 👜, bot a sak přilákal nové zákazníky, kteří tuto značku dosud nekupovali. Poptávka tak převýšila nabídku a zajistila firmě návrat k růstu. Provozní zisk stoupl o pět procent na 4,7 miliardy dolarů (98,5 miliardy korun). Uvedla to dnes podle agentury Reuters společnost.
Podnikatel Zdeněk Bakala přestane od příštího roku sponzorovat Knihovnu Václava Havla. Nesouhlasí s tím, jak ji řídí ekonom Tomáš Sedláček. Skončit chce k začátku září i celý sedmnáctičlenný tým instituce, uvedl server Seznam Zprávy. Sedláček, který knihovnu vede od loňského března, nechtěl situaci podrobně komentovat.
Číst více
Rusko plánuje v letošním roce zavést cla na část vývozu diamantů 💎. Chce tak podpořit domácí odvětví broušení diamantů. Podle agentury Reuters řekl náměstek ruského ministra financí Alexej Mojsejev.
Číst více
Ruský prezident Vladimir Putin přistál v Pekingu, kde bude ve středu jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. S odvoláním na čínská média to napsaly agentury Reuters a AFP. Putinova cesta následuje necelý týden poté, co Čínu navštívil americký prezident Donald Trump. Čína a Rusko jsou blízkými hospodářskými i politickými partnery a jejich vztahy se ještě více prohloubily po začátku rozsáhlé ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022.
Číst více
Britští regulátoři vyměřili londýnské pobočce největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank pokutu 165 tisíc liber (téměř pět milionů korun) za porušení sankcí vůči Rusku. Informoval o tom britský úřad pro uplatňování sankcí, který je součástí ministerstva financí.
Číst více
Evropský parlament (EP) schválil ✔nová pravidla EU pro prověřování zahraničních investic s cílem předcházet bezpečnostním rizikům. Prověřování bude povinné pro všechny členské státy v citlivých odvětvích, jako je obrana, finanční služby, polovodiče, strategické suroviny či umělá inteligence (AI).
Číst více
Pražská burza dnes posílila 💪 počtvrté v řadě, index PX stoupl o 0,23 procenta na 2552,29 bodu. Z předních emisí získala Moneta Money Bank 1,3 procenta, kolem půl procenta si připsaly akcie energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, naopak pojišťovna VIG téměř tři procenta odepsala a nedařilo se ani Komerční bance.
Škoda Auto příští rok uvede nástupce modelu SUV Karoq. Po letošní ofenzivě dvou nových elektrických modelů půjde opět o vůz se spalovacím a hybridním motorem. Novinářům to při představení elektromobilu Epiq řekl člen představenstva pro prodej a marketing Martin Jahn.
Pražský magistrát zveřejnil finální podobu nového územního plánu se všemi zapracovanými připomínkami. Lidé dokumentaci najdou na webu města. Radní Prahy budou o takzvaném Metropolitním plánu hlasovat na mimořádném jednání ve středu. Finálně ho budou schvalovat zastupitelé pravděpodobně 28. května.
Číst více
Celkové tržby polského automobilového průmyslu se v loňském roce zvýšily o 2️⃣,9️⃣ procenta na 226,7 miliardy zlotých (zhruba 1,3 bilionu korun). Informovala o tom výzkumná společnost AutomotiveSuppliers. Tržby rostly navzdory sílící konkurenci ze strany čínských výrobců, geopolitickým tlakům a zpomalení přechodu od automobilů se spalovacími motory k elektromobilům, píše agentura PAP.