Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Vláda nestihne podepsat smlouvu ke stavebnímu řízení, říká ministr

Stavebnímu zákonu podléhají veškeré stavby
ČTK
 ČTK

Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN) si nemyslí, že současná vláda stihne podepsat smlouvu na dodání nového systému digitalizovaného stavebního řízení. Pokud pak příští vláda nepřijme řešení navrhované ministerstvem pro místní rozvoj, dodání hotového a otestovaného systému by se podle něj mohlo ještě oddálit.

Reklama

Volby do Poslanecké sněmovny, ze kterých vzejde nová vláda, se mají konat příští rok. Nové systémy stavebního řízení by podle předpokladů nynější vlády měly být hotové a otestované do roku 2028.

Za mandátu této vlády se musí podle Kulhánka vytvořit procesní analýza na základě podnětů aktérů, kteří budou se systémem stavebního řízení pracovat. To bude odhadem trvat dva až tři měsíce. Na základě toho se poté musí vytvořit zadávací dokumentace pod dohledem externího administrátora. Ten by následně začal další zhruba tři měsíce dlouhý soutěžní dialog. V létě 2025 by mělo být připraveno zadání k vyhlášení soutěže a následně výběrové řízení.

Přechodové období

O jednotlivých postupech chce Kulhánek informovat všechny poslanecké kluby tak, aby celý proces byl akceptovatelný i pro příští vládu. Garance, že příští vláda na základě připravovaného postupu bude na digitalizaci dál pracovat ale podle Kulhánka není.

"Jedinou garancí je širokospektrá shoda všech uživatelů budoucího systému, že funkce a procesy jsou se zadáním ve shodě. Nedovedu si ale představit, že pokud bude zadání stavebního řízení mít podporu všech aktérů, že proti němu někdo půjde,“ řekl. V současnosti se připravuje přechodné období, ve kterém bude možné používat pro vyřizování žádostí souběžné systémy využívané do 30. června a systémy současné. I toto řešení má podle Kulhánka podporu napříč politickým spektrem.

Reklama

Experiment půjde do koše

Celý systém digitalizovaného stavebního řízení by měl následně vyvíjet jeden dodavatel a neměl by tedy být dodáván po částech, jako to plánoval bývalý ministr Ivan Bartoš (Piráti). Zvlášť se bude vyvíjet Národní geoportál územního plánování. Na jeho dodání MMR uzavřelo zakázku již dříve. Byl ale také problematický a v mnoha případech podle uživatelů nefunkční. Dáno to podle Kulhánka bylo tím, že termín jeho dodání byl nerealistický, a systém tak nemohl být ani uveden v provoz. Dodání první část se následně odložilo z 1. července na prosinec.

Kupka, Bartoš a Kunovský na archivním snímku ze Setkání lídrů českého stavebnictví v roce 2022

Dalibor Martínek: Digitalizace stavebního řízení? Vláda honí psa, který jí už dávno utekl

Fakt, že vláda hodila do koše novelu stavebního řízení, kterou dva a půl roku vytvářel dnes již bývalý vicepremiér Ivan Bartoš, není důvodem k pláči. Bartošova novela, především tedy digitalizace, se prostě nepovedla. Tři měsíce to říkali úředníci, kteří s nepovedeným systémem pracovali. Developeři raději přes novou platformu žádnou žádost o stavbu ani nepodali. Vše dali předem, podle starých předpisů.

Přečíst článek

Nově dodané systémy by se v základních funkcích neměly podle ministra lišit od současných. Rozdíl však bude například v uživatelském rozhraní, které je u současného uspořádání neintuitivní. Bude podle něj potřeba doplnit řadu funkcí potřebných pro stavebníky a úředníky a vytvořit vazba mezi jednotlivými částmi. Oproti současným systémům také musí být stabilnější a více propustné, řekl.

Setkání Realitního Clubu Newstreamu na téma obstrukce ve stavebním řízení.

Češi jsou rození kverulanti. Stavební obstrukce by šlo vyřešit lehce, shodují se odborníci

Obstrukce při povolování staveb stojí peníze developery i celou ekonomiku. Řízení trvá klidně patnáct let, když se stavba vláčí po soudech. Řešení by přitom podle členů Realitního Clubu bylo jednoduché: zatížit podání námitky finanční kaucí.

Přečíst článek

 

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme