Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Proměnil několik brownfieldů v Praze. Teď oživuje vojenský prostor po Sovětech

Dominantou areálu se stane hotel, který navrhlo studio Mjölk.
Se svolením Mjölk
Petra Nehasilová

Známý belgický developer Serge Borenstein se zhostil další revitalizace brownfieldu. Po Karlínu přemění část někdejšího vojenského prostoru sovětské armády v rekreační areál. Přizval si k tomu tuzemské architektonické špičky.

Reklama

Údolí zvané lidově Jabloneček je přírodně, geologicky i historicky cenné území uprostřed lesů v Ralsku. Lidé tam sídlili po staletí, hospodařili na půdě přilehlých polí, luk, sadů a pastvin. Až nepřízní 20. století se údolí Jablonečku proměnilo v tajemné a zapomenuté místo vojenského prostoru. Obec stejně jako další zanikla. Pozemky, které tam po ní zůstaly, ale jako jediné mají v této oblasti krajské povolení na přeměnu na rekreační oblast.

Nápad přeměnit lokalitu v katastru Jablonečku sahá až do roku 2003. Kdy do tamních pozemků začal investovat Stanislav Ludvík, který následně inicioval založení geoparku Ralsko pečujícího o zapomenutou historii a o přírodní a krajinné kvality bývalého újezdu.

Mezitím se pro jedinečný charakter tamní krajiny nadchl i belgický developer Serge Borenstein, který už 25 let proměňuje Karlín, a od Ludvíka odkoupil větší část pozemků. Dalšími akvizicemi pak vznikl ucelený územní celek. Koncepce pro revitalizaci údolí a vznik unikátního rekreačního resortu ovšem zrála více než deset let.

Reklama

„Do údolí Jablonečku jsem podnikl nespočet cest a už ty byly pokaždé transformačním zážitkem. Bylo mi jasné, že přírodu zde nechceme využít, ale stát se její součástí,“ řekl Newstreamu Borenstein.

Výsledkem řady workshopů, ke kterým přizval nejlepší architekty současné mladé generace, je projekt luxusního butikového resortu, který staví na symbióze špičkové moderní architektury a přírody.

Revitalizace údolí započala obnovou hodnot místní krajiny podle ateliéru Partero. Právě z ní totiž čerpá kouzlo architektury budoucího resortu navrženého ateliéry CHYBIK + KRISTOF, Formafatal, Mjölk architekti a KOGAA.

Dřevěný dům navrhli architekti ze studia Mjölk.

V Liberci chtějí dřevěnou bytovku. Architekti ji navrhli jako stavebnici

Liberec, město skrze ateliér Sial historicky spjaté s progresivní architekturou, se může stát prvním v Česku, v jehož katastru bude stát výškový dům ze dřeva. A to přímo v centru města.

Přečíst článek

Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Brněnské architektonické studio Chybík+Kristof vzniklo před 12 lety. Na svém kontě má řadu realizací a také prestižních ocenění. Například za projekt českého pavilonu na EXPO v Miláně získali bronzovou medaili za architekturu. A právě tuto realizaci, stejně jako návrh dřevěného sídla státního podniku Lesy České republiky (LČR), se kterým vyhráli mezinárodní soutěž, považuje jeden ze zakladatelů ateliéru, Ondřej Chybík, za přelomovou. Jeho padesátičlenný tým se nyní podílí například na návrhu ostravského mrakodrapu, soutěží i pražskou filharmonii na Vltavské. Chybík volá nejenom po změně legislativy, ale i po tom, aby česká společnost víc naslouchala názoru architektů.

Přečíst článek

Speciál Realitní Club

Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části –  webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu. 

  • Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
  • Komerční reality: kanceláře, coworking;
  • Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
  • Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.

Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry. 

Témata související s realitami:

Reklama

Související

Nákladové nádraží Žižkov

Praha koupí budovu Nákladového nádraží Žižkov. Po 20 letech se začne v brownfieldu stavět

Přečíst článek
Vítězný projekt Justýny Kaislerové

Benzínka jako bytový dům i revitalizace vozovny Košíře. Podívejte se na oceněné práce studentů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme