FOTOREPORTÁŽ: Češi staví kostely. A umí to. Nahlédněte do těch nejzajímavějších
I známí ateisté, Češi, si staví kostely. V posledních letech jich vzniklo hned několik. Jsou moderní, inspirativní a odbornou architektonickou veřejností oceňované, naposledy například Kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce.
Začalo to v roce 2010 v Litomyšli Modlitebnou církve bratrské, kterou tam díky vyhrané soutěži postavil architekt Zdeněk Fránek. Ten je mimo jiné i autorem projektu kostela v Neratovicích.
Další z počinů tuzemských architektů, kostel svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku, zamířil rovnou do výběru deseti nejlepších staveb z celého světa v roce 2017, který každoročně sestavuje prestižní magazín Azzure. Architekt Marek Štěpán se tak tehdy dostal do společnosti architektonických špiček jako je Jean Nouvell nebo sir Norman Foster. Brněnský architekt se svými kolegy navrhl i kostel na brněné sídliště Lesná.
FOTOGALERIE: Jaké jsou zajímavé kostely v Česku?
Za návštěvu jistě stojí i Křesťanské komunitní centrum Církve bratrské v Kladně, které navrhlo architektonické studio QARTA Architektura Davida Wittasska a Jiřího Řezáka.
Nejaktuálnějším počinem je pak výstavba Kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce. I tato stavba byla kompletně financována z darů, což prodloužilo dobu výstavby. „Tento čas mi ale umožnil nejen kriticky přehodnocovat vlastní návrh, ale také důkladně promyslet technické i významové stránky projektu a realizovat ho s pečlivostí,“ popsal autor projektu, architekt Jan Říčný (studio RCNKSK).
Místní si vybrali jako patronku Pannu Marii Bolestnou, symbol utrpení, které prožívala. Její příběh a emoce se zrcadlí v prostoru.
Stavba vychází z tradice a propojuje ji se současností. Konstrukce je inspirována středověkými stavebními postupy, které vstupují do dialogu s moderními technologiemi. Podlahu tvoří dusaná broušená hlína, stěny soklu lomový kámen.
I známí ateisté, Češi, si staví kostely. V posledních letech jich vzniklo hned několik. Jsou moderní, inspirativní a odbornou architektonickou veřejností oceňované, naposledy například Kaple Panny Marie Bolestné v Nesvačilce.FOTOREPORTÁŽ: Češi staví kostely. A umí to. Nahlédněte do těch nejzajímavějších
Reality
Variabilita, možnost jednoduchého přemístění a především rychlost výstavby. Dřevěný domek postavili v Tachově na Plzeňsku za pouhých osm hodin.Vypadá jako baťovský domek ve Zlíně, jen je ze dřeva. Postavili ho za osm hodin
Enjoy
Na Pálavě postavili stodolu. Není ale ledajaká, má antické přesahy. Navíc se v ní neskladuje seno, ale víno. Objekt v zóně CHKO navrhli architekti z brněnského Ateliéru Štěpán. Ten se celosvětově proslavil především díky sakrálním stavbám.Moderní vinařství na Pálavě má v sobě i kus z antiky. A výhled na Dyji
Reality
Speciál Realitní Club
Realitní Club je multiplatformní projekt serveru newstream.cz věnovaný nemovitostem, zaměřený pro B2B i B2C segment. Má tři základní části – webovou, printovou a eventovou se silným zaměřením na sociální sítě. Jako první odstartovala speciální stránka Realitního Clubu. Speciál je rozdělen do čtyř kategorií, které se „deep dive“ způsobem věnují klíčovým oblastem nemovitostního trhu.
- Brownfieldy: vize a budoucnost nezastavěných území především ve velkých městech;
- Komerční reality: kanceláře, coworking;
- Nová výstavba: development, nájemní bydlení, družstevní bydlení, hypotéky;
- Reality a politika: jak se municipality i nejvyšší patra centrální politiky podílejí na výstavbě.
Součástí budou rozhovory s developery, politiky, architekty i designéry.
Témata související s realitami:
- inflace v Česku i ve světě
- vše kolem hypotečního trhu
- co se děje na investičním trhu?