Reklama

Vypadá jako baťovský domek ve Zlíně, jen je ze dřeva. Postavili ho za osm hodin

Freedomek v Tachově.
BoysPlayNice
Petra Jansová

Variabilita, možnost jednoduchého přemístění a především rychlost výstavby. Dřevěný domek postavili v Tachově na Plzeňsku za pouhých osm hodin.

Reklama

Koncept Freedomku, tedy nízkonákladového domku, který lze postavit během několika málo hodin, jeho tvůrci, architekt Marek Štěpán a zakladatel společnosti Freedomky Jiří Brosch, představili poprvé v roce 2010 v rámci akce Architecture Week. Už tehdy Freedomek sklidil nečekaný ohlas. Během několika dní probíhající výstavy jím prošlo více než 25 tisíc lidí. Od té doby jich bylo smontováno více než 120. Lidé si je pořizují k rekreaci nebo třeba na důchod. A zajímají se o ně i milovníci designu.

Kompletně vybavený domek o dispozici 50 metrů čtverečních vyjde na asi 1,5 milionu korun bez daně, objekt určený pro čtyřčlennou rodinu pak na tři miliony.

„Koncept se za deset let nezměnil, ale vyvinuly se technologie, rozmanitost i typy domků,“ přiblížil brněnský architekt. Domky si podle něj lze pořídit v několika velikostech, a vybrat si lze i typ vybavení. Už v základní variantě classic je domek po sestavení k okamžitému nastěhování.

Jak takový domek vypadá, se podívejte do následující galerie.

Reklama

Související

Jedna ze staveb nominovaných v užším kole České ceny za architekturu stojí nedaleko Zlína. Navrhl ho architekt Petr Janda / brainwork

Nejlepší česká architektura: To jsou mosty, nádraží i krematorium pro zvířata

Přečíst článek
Ondřej Chybík, architekt

Chuť stavět v Česku je, finance taky. Projekty ale dusí legislativa, říká architekt

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme