Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zelenskyj v Kongresu děkoval USA. Dal ale najevo, že nepřestane žádat víc

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v americkém Kongresu 21. prosince 2022. Před viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a šéfkou americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou leží ukrajinská vlajka s podpisy vojáků z osvobozeného ukrajinského města Bachmut.
ČTK / AP
 ČTK

Jestli kdy nějaký vůdce zosobňoval svou zemi, je to Volodymyr Zelenskyj, píše americká CNN ve své analýze nynější cesty ukrajinského prezidenta do Spojených států. Nezlomný, vzdorující civilista donucený obléct se do vojenského při své středeční návštěvě Washingtonu několikrát děkoval za pomoc, které se Ukrajině do USA dostává. Dal nicméně jasně najevo, že nepřestane žádat víc.

Reklama

Jak k tomu poznamenal americký list The Washington Post, oba vůdci se sice navenek usmívali a předváděli jednotu, nicméně Zelenskyj by chtěl po USA ještě účinnější zbraně pro boj s Ruskem, ty mu ale Joe Biden dosud odmítal poskytnout.

Santo, pošli zbraně  

Mychajlo Podoljak z ukrajinské prezidentské kanceláře na začátku prosince na Twitteru zveřejnil svůj "seznam vánočních přání" - zbraně, po kterých by Ukrajinci toužili, aby se mohli účinněji bránit ruským útokům. Na seznamu figurovaly mimo jiné pokročilé bojové tanky či střely dlouhého doletu.

Čtyři z těchto položek ale Bidenova administrativa odmítá poskytnout, uvedl list The Washington Post. Páté přání - protiraketový systém Patriot - získají Ukrajinci v novém balíčku vojenské pomoci oznámeném ve středu těsně před Zelenského návštěvou USA.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v americkém Kongresu 21. prosince 2022.

Vyhrajeme, protože jsme jednotní, řekl Zelenskyj Kongresu. Dočkal se ovací ve stoje

Americká finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v americkém Kongresu. Ukrajina žije, je bojovná a nikdy se nevzdá, řekl rovněž prezident, již tradičně oblečený ve vojenských kalhotách a tmavě zelené mikině. Za svůj projev na společné schůzi obou komor amerického Kongresu sklidil opakovaně ovace vestoje. Jeho projev živě přenášela stanice Sky News.

Přečíst článek

Podle nejmenovaných zástupců amerického ministerstva obrany má Ukrajina tanků dostatek a americké stroje M1 Abrams, které by Kyjev chtěl, jsou velmi náročné na údržbu a složité na ovládání. Že má americká pomoc své limity, vyznělo i z Bidenových vyjádření na středeční tiskové konferenci v Bílém domě.

Obavy o jednotu NATO

V reakci na dotaz ohledně poskytnutí raket, které by umožnily ukrajinským jednotkám zasáhnout cíle i uvnitř Ruska, americký prezident varoval, že takové zbraně by mohly rozbít jednotu NATO ohledně podpory Ukrajiny. "Nechtějí jít do války s Ruskem," řekl Biden na adresu Severoatlantické aliance.

Nejsilnější zbraní Kremlu je státní televize. Jak zneužívá amerických zpráv ve prospěch Putina?

Nejsilnější domácí zbraní Kremlu je státní televize. Aneb jak vytvořit příběh, že Putin válku vyhrává

Zatímco ruské tanky po rychlém únorovém útoku na Ukrajinu v poslední měsících uvízly v bahně východní Ukrajiny a v samotném Rusku lidé pociťují tvrdé dopady války na běžný život včetně nenáviděné mobilizace, jedna část Kremlu funguje přesně: televizní propaganda. A není to jen obyčejná propaganda, kterou Všeruská státní televizní a rozhlasová společnost (VGTRK) vyrábí z tuzemských zdrojů – na pomoc si ve velkém bere záběry a prohlášení z amerických a čínských televizí vytrhané z kontextu, jen aby vytvořila dojem, že Rusko vítězí, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Podle některých mohou být rovněž problematické i peníze, které válka americké daňové poplatníky stojí. Jak uvedla agentura AP, byla Zelenského překvapivá návštěva Washingtonu okamžikem, kdy mohl Bílý dům ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi ukázat, že Spojené státy dodrží svůj závazek a budou Ukrajincům pomáhat "dokud to bude třeba".

Vše o ruské invazi na Ukrajinu čtěte zde

Ukrajinský prezident měl zase příležitost osobně poděkovat za miliardy dolarů, které už Kyjev od Američanů získal. Vyjádření "dokud to bude třeba" je silnou rétorikou, jenže jakou bude mít trpělivost rozdělený Kongres a americká veřejnost s válkou bez jasného konce, která je ekonomicky velmi nákladná, ptá se agentura AP.

Jak ukazují průzkumy, většina Američanů pomoc Ukrajině, které se daří odrážet ruskou armádu, nadále podporuje. Jak ale uvedl například republikánský senátor Rick Scott, je potřeba veřejnosti neustále vysvětlovat, co Ukrajinci dělají.

Petr Fiala na summitu lídrů EU v Bruselu

EU schválila miliardy pro Ukrajinu i daň pro Google a spol.

Státy Evropské unie ve čtvrtekt schválily složitě dojednaný kompromis ohledně přístupu Maďarska k unijním fondům, finanční podpory Ukrajiny v příštím roce a zavedení minimální daně pro nadnárodní korporace. Na Twitteru to oznámilo české předsednictví v Radě EU, které hovoří o potvrzení „megadohody”. Ta byla poprvé ohlášena v pondělí, na poslední chvíli ji ale ohrozily výhrady Polska k daňové složce.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme