Trumpovo velké a krásné daňové vítězství. Jeho reforma má u republikánů zelenou

Donald Trump míří k zatím největšímu reálnému triumfu svého druhého volebního období. Republikánští zákonodárci prý našli shodu nad jeho daňovou reformou, která by měla většině Američanů snížit daně. A skončí také daně z dýšek, což byl Trumpův velký předvolební slib. Jenomže krátce po oznámení dohody se dva vlivní republikáni opět vyjádřili, že dohoda až tak jistá není.
Šéf americké sněmovny reprezentantů a republikánský poslanec Mike Johnson oznámil, že republikáni nakonec našli shodu nad daňovou reformou, kterou navrhla administrativa Donalda Trumpa. O klíčovém zákonu, který sám americký prezident označil za „velký a krásný“, by se tak mohlo jednat okamžitě.
Jenomže krátce po zveřejnění údajné dohody vystoupili přinejmenším dva republikánští zákonodárci a dohodu zpochybnili. Andy Harris, předseda krajně pravicové frakce Sněmovny reprezentantů Freedom Caucus, řekl serveru Newsmax, že návrh zákona se po nočních jednáních „ve skutečnosti zhoršil“, a uvedl, že „není možné“, aby ve středu prošel. Svou nespokojenost dal najevo také Ralph Norman z Jižní Karolíny.
V sázce je přitom hodně. Celkové rozpočtové dopady odborníci odhadují na tři biliony dolarů v nadcházejících deseti letech. I proto se nad zákonem rozhořela vášnivá debata také uvnitř republikánské strany. Část republikánů navrhované snížení daní považovala za nedostatečné, další kritici se zase obávají, že navrhované škrty nedokážou vyvážit zásah do rozpočtu a vláda bude nucená znovu navýšit dluhový strop.
Nyní se však zdá, že Trump a jeho vyjednávači získali potřebné hlasy v obou komorách amerického kongresu, kde mají republikáni mírnou většinu.
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy vybudují vlastní vesmírný protiraketový štít Golden Dome (Zlatá kopule) v celkové hodnotě 175 miliard dolarů (zhruba 3,9 bilionu korun).
Trumpův smělý plán. Chce vybudovat vesmírný protiraketový štít Golden Dome
Politika
Snížení daní i konec daní z dýšek
Trumpův plán je komplexní daňovou reformou, která upravuje celou řadu federálních odvodů i přesun financí z federální úrovně na úroveň jednotlivých států unie. Klíčovým opatřením přitom je prodloužení daňového snížení, které Trump dočasně prosadil v roce 2017 a které mělo vypršet již příští rok. Podle zámořských médií má právě tento zákon pomoci navrátit Donaldu Trumpovi popularitu u jeho voličů. Ta začala klesat krátce po inauguraci a zejména po oznámení plošných cel na dovoz do USA.
Součástí daňových změn pak je například vyšší daňový bonus na dítě, čímž americká vláda chce podpořit porodnost, nebo také škrtnutí daně z dýšek, což se zejména v posledních týdnech před americkými prezidentskými volbami stalo překvapivým tahákem obou kandidátů.
Americký prezident Donald Trump nechtěl říct, zda se Spojené státy přidají k Evropské unii a Británii v zavádění nových sankcí proti Rusku, které by měly Moskvu přinutit k zastavení bojů na Ukrajině. Trump podle agentury Reuters na dotaz, zda USA udělají takový krok, odpověděl neurčitým „uvidíme“. EU schválila nový balík sankcí proti Rusku a chystá další vzhledem k neochotě Moskvy přistoupit k příměří.
Připojí se USA k sankcím vůči Rusku? Uvidíme, řekl Trump
Politika
Jak kočírovat dluh
Odborníci upozorňují, že Trumpova reforma povede k prohloubení amerického veřejného deficitu. V průběhu nadcházející dekády by poměr zadlužení k HDP mohlo narůst ze stávajících 98 procent na 125 procent, což by představovalo historický rekord. Ostatně i kvůli obavám z navýšení deficitu agentura Moody’s poprvé za 108 let snížila americký rating.
Sám Trump neustále opakuje, že jeho zákon naopak podpoří růst ekonomiky. A zároveň navrhuje škrty v řadě oblastí, které podle jeho mínění nejsou pro ekonomický růst podstatné, například program Medicaid.
V Česku máme dlouhodobě shodu v tom, že národním zájmem je propojenější Evropa, propojenější vnitřní trh, a to i v oblasti služeb a kapitálu. „Zároveň se Česko v minulosti prezentovalo postoji, které jsou s tímhle prioritním principem v nesouladu. V tu chvíli ztrácíme na důvěryhodnosti vůči partnerům, částečně i sami vůči sobě,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius.
Je lepší s Čínou jednat, než se ostřelovat cly, říká Lipavského náměstek
Politika
Globální ekonomická situace je mimořádně rozháraná. A když do ní nešťourají vlivní vůdci, tak se ozve například ratingová agentura, která poprvé po déle než století snížila rating USA. Přesto tu je jeden hráč, který ze situace umí vytěžit maximum a vlastně ho to docela razantně táhne z bahna, do kterého se sám zahrabal. Tím hráčem je Spojené království, které nyní velmi umně těží z globálního napětí i z toho, že se jej vlastně neúčastní.
Stanislav Šulc: Kdo uteče, vyhraje. Zdá se, že to budou Britové
Názory