Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump se může zúčastnit primárek v Coloradu. Velké vítězství pro Ameriku, reagoval

Trump se může zúčastnit primárek v Coloradu.
Profimedia
 ČTK

Bývalý americký prezident Donald Trump se smí zúčastnit republikánských primárek ve státě Colorado. Shodli se na tom jednomyslně soudci nejvyššího soudu USA, kteří zvrátili prosincové rozhodnutí nejvyššího soudu v Coloradu. Ten se zabýval Trumpovou účastí ve volbách vzhledem k jeho roli v nepokojích v Kapitolu 6. ledna 2021.

Reklama

Podle listopadového rozhodnutí jiného, okresního soudu v Coloradu se Trump tehdy dopustil vzpoury. Nejvyšší soud v tomto státě pak Trumpa v prosinci vyškrtl z volebních lístků na základě 14. dodatku americké ústavy. Podle Nejvyššího soudu Spojených států však jednotlivé státy takto postupovat nemohou, a jelikož o vyškrtnutí Trumpova jména z primárek na základě 14. dodatku ústavy rozhodli i soudci v jiných státech, dnešní rozhodnutí nejvyššího soudu se netýká jen Colorada, píše list The Guardian.

„Docházíme k závěru, že je v moci států diskvalifikovat osoby, které zastávají úřad nebo se o něj uchází. Ale státy podle ústavy nemají moc uplatňovat článek 3 (14. dodatku, pozn. čtk) ve vztahu k federálním úřadům, především tomu prezidentskému,” vysvětlil nejvyšší soud.

Nikki Haleyová

Nikki Haleyová poprvé v republikánských primárkách porazila ve Washingtonu Trumpa

Bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová v republikánských primárkách poprvé zvítězila, když exprezidenta Donalda Trumpa v neděli porazila v americkém hlavním městě Washingtonu. Zatím jde ale hlavně o úspěch symbolický, protože Trump nadále nominačnímu procesu dominuje.

Přečíst článek

Volební superúterý

Trump na sociální síti na rozhodnutí reagoval jen několik minut poté, co soud text zveřejnil na svém webu. „Velké vítězství pro Ameriku!”, napsal.

Vyjádření přišlo den před takzvaným volebním superúterým, na které připadají i primárky v Coloradu. Pokud by soud rozhodl opačně, hlasy odevzdané pro Trumpa by byly neplatné.

Trumpovy návrhy na zvýšení cel by výrazně zasáhly německou ekonomiku

Evropa se musí připravit. Trumpem navrhovaná cla by zasáhla německou ekonomiku

Německá ekonomika by do roku 2028 klesla minimálně o 1,2 procenta, pokud by se Donald Trump znovu stal prezidentem Spojených států a uskutečnil zvýšení dovozních cel, které navrhuje. Uvedl to německý hospodářský institut IW. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem Česka.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme