Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Putin: Charkov zatím dobýt nechceme, vše jde podle plánu

Ruský prezident Vladimir Putin
ČTK
 ČTK

Ruské síly podle ruského prezidenta Vladimira Putina v Charkovské oblasti postupují podle plánu. S dobytím druhého největšího ukrajinského města Charkova ale zatím nepočítá. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na ruské agentury TASS a RIA Novosti.

Reklama

Putin, který končí svou dvoudenní návštěvu Číny, také uvedl, že bude sledovat dění na červnové švýcarské konferenci o Ukrajině. Je ale přesvědčen, že jejím cílem je přijít s ultimátem pro Rusko. Moskva už dříve uvedla, že nebude na summitu, který bude hledat cestu z Ruskem vyvolané války.

FOTOGALERIE: Následky raketových útoků na Charkov

Ruský prezident podle agentur také uvedl, že s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem diskutoval o výzvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona k příměří v ozbrojených konfliktech na celém světě v době letních olympijských her v Paříži. Jestli ji Moskva vyslyší, ale nesdělil.

Reklama

Místo toho Putin, který před více než dvěma roky zahájil válku na Ukrajině, obvinil Kyjev za nynější ruskou ofenzivu v Charkovské oblasti. Rusko podle něj potřebuje nárazníkovou zónu pro vlastní bezpečnost kvůli ukrajinským útokům na ruskou Belgorodskou oblast, která leží u hranic.

Jedenasedmdesátiletý autoritářský politik také na tiskové konferenci zopakoval tvrzení, že Rusko se nikdy nebránilo vyjednávání. V neposlední řadě poznamenal, že se Moskva snaží přijít na to, komu může ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině věřit.

Putin zpochybnil politickou legitimitu Zelenského

V souvislosti s možným budoucím podpisem dohody s Ukrajinou Putin zpochybnil politickou legitimitu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Jeho normální volební období tento měsíc končí, ale kvůli stannému právu vyhlášenému na začátku války se nyní volby neuskuteční.

Putin, kvůli jehož setrvání ve funkci se měnila ruská ústava, na tiskové konferenci dostal otázku, jestli se politická legitimita Zelenského nestává problémem. Řekl, že to je především otázkou pro ukrajinský ústavní soud, ale také, že Rusku na tom záleží. „Pokud jde o podepisování dokumentů, měli bychom je v tak klíčové oblasti podepisovat s legitimními orgány,“ uvedl.

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský protějšek Robert Fico

Za mír nyní musí Maďarsko bojovat samo, posteskl si Orbán po atentátu na Fica

Po útoku na slovenského premiéra Roberta Fica musí Maďarsko bojovat za mír samo, prohlásil konzervativní maďarský premiér Viktor Orbán. Jeho vláda jako jedna z mála v Evropské unii udržuje dobré vztahy s Moskvou navzdory ruské invazi na Ukrajinu, odmítá Ukrajinu vojensky podporovat a kritizuje protiruské sankce Evropské unie.

Přečíst článek

Gazprom

Ruský gigant krvácí. Gazprom obtížně vyplňuje ztrátu z evropského trhu dodávkami do Číny

Ruský plynárenský gigant Gazprom by se dlouho mohl potýkat se špatnými hospodářskými výsledky. Kdysi nejziskovější ruská společnost vlastněná Kremlem se potýká se ztrátou evropského trhu, kterou se snaží vykompenzovat domácím trhem a vývozem do Číny.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme