Reklama

Rusové odstoupili od dohody o vývozu obilí, pšenice prudce zdražila. A výhled je tristní

Rusové odstoupili od dohody o vývozu obilí, pšenice prudce zdražila. A výhled je tristní
ČTK
Dušan Kütner
duk

Ceny futures na pšenici prudce vzrostly poté, co Rusko odstoupilo od červencové dohody o povolení vývozu obilí z Ukrajiny přes Černé moře. Dohoda je považována za klíčovou pro uvolnění napjatých světových dodávek a zmírnění globálních nákladů na potraviny. Pšenice na komoditní burze v Chicagu vyskočila až o 7,7 procenta na 8,9325 dolaru (asi 197 korun) za bušl (asi 35 litrů), kukuřice vzrostla až o 2,8 procenta a sójový olej o tři procenta, uvedla agentura Bloomberg. 

Reklama

Rusko pozastavilo dohodu v sobotu po náletech dronů na jeho námořní flotilu, přičemž bez důkazů tvrdí, že jeden z dronů mohl pocházet z obilné lodi, která je součástí černomořské dohody. Aktuální pokles nabídky obilí by mohl přispět ke globální inflaci potravin a prohloubit hlad ve světě, pokud bude růst cen pokračovat, uvedl Bloomberg.

Ukrajina, Turecko a Organizace spojených národů se v pondělí přesto dohodly na pokračujících plavbách lodí převážejících potraviny z ukrajinských přístavů, čímž zpochybnili rozhodnutí Ruska odstoupit od dohody.  „OSN spolu s Ukrajinou a Tureckem budou pokračovat v dohodě o obilí, přestože Rusko odstoupilo," řekl Joe Davis, ředitel prodeje komodit v chicagské makléřské společnosti Futures International. Očekává, že trh s pšenicí bude i nadále volatilní, protože obchodníci čekají na další zprávy z Černého moře.

Putin opět zkouší vyhladovět svět. Vinu svádí na Kyjev

Rusko po sobotních útocích na lodě na Krymu pozastavuje svoji účast na dohodě o vývozu zemědělských produktů z ukrajinských přístavů, kterou zprostředkovala OSN. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba napsal, že Moskva používá falešnou záminku k zablokování obilného koridoru.

Přečíst článek

Dohoda, zprostředkovaná OSN a Tureckem, byla podepsána v červenci a ukončila pětiměsíční ruskou blokádu ukrajinských přístavů, která snížila globální dodávky a rekordně zvýšila náklady na potraviny. Byl navržena tak, aby umožňovala bezpečný průchod obilí a olejnatých semen, což jsou nejdůležitější položky zemědělského exportu Ukrajiny. 

Rusko se k dohodě nepřipojí

Obilný koridor od otevření před třemi měsíci uvolnil napětí kolem světových zásob. Ukrajina vyvezla více než devět milionů tun obilí a dalších potravin a ceny kukuřice a pšenice klesly z maxim zaznamenaných na začátku roku. Dohoda vyprší 19. listopadu a představitelé Moskvy již naznačili, že svou účast neprodlouží.

Reklama

Oděsa, nákladní loď s obilím

Svět si oddechl. Ukrajina i v době války sklízí a vyváží obilí

Z ukrajinských přístavů u Černého moře ve čtvrtek vyplulo hned 11 lodí se 178 tisíci tunami zemědělských výrobků na palubě. Lodě s nákladem pšenice, kukuřice, ječmene, hrachu a slunečnicového oleje plují do Turecka, Rumunska, Řecka, Izraele a Alžírska, napsala na svém ruskojazyčném webu stanice BBC s odvoláním na ukrajinská média a společné koordinační středisko.

Přečíst článek

Ukrajině se přezdívá „obilnice Evropy“ a společně s Ruskem patřila k největším exportérům obilí. Z oblasti Černého moře mířila před válkou na Ukrajině více než čtvrtina světového vývozu pšenice a ječmene, asi pětina kukuřice a většina dodávek slunečnicového oleje. Předčasné ukončení dohody o obilí může také ohrozit hlavní exportní cestu hnojiv, na kterou se farmáři spoléhají při pěstování velkého množství plodin.

Na světovém trhu bude obilí z Ukrajiny chybět," řekl stratég Commonwealth Bank of Australia Tobin Gorey. „Nikdo se nebude spoléhat na to, že se z Černého moře dostane, pokud už nyní není na cestě,“ dodal. Trh bude muset podle něj hledat zásoby jinde. „Není ale příliš možností," řekl Gorey a dodal, že globální dodávky jsou omezené a hlavní exportéři Rusko a Austrálie nyní exportují na maximum. 

pšenice, pšeničné pole (ilustrační foto)

Rusové čekají rekordní úrodu pšenice. Hladovějící svět má ale smůlu – na export obilí nepůjde

Zatímco svět a zejména rozvojové země bojují s nedostatkem obilí a jeho vysokými cenami, Rusko se dostává do opačné situace. Podle odhadů tamní poradenské firmy SovEcon letos dosáhne úroda pšenice rekordních 100 milionů tun. Jenže kvůli potížím s exportem – na který se u obilí sankce nevztahují, ale mnohé země se přesto obávají s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu obchodovat – se obilí hromadí v Rusku a na vývoz zatím čeká, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Reklama

Související

pole na Ukrajině, setí

Ukrajina osela o pětinu méně hektarů pole než loni. Očekává problémy s vývozem úrody kvůli válce

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme