Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Ruské přístavy a sklady jsou zahlceny obilím. Nepomáhají slevy ani rekordní vývoz

Ruské přístavy a sklady jsou zahlceny obilím. Nepomáhají slevy ani rekordní vývoz
iStock
 ČTK

Skladovací kapacity v přístavech na jihu Ruska jsou po dvou velkých sklizních přeplněny obilím navzdory rekordnímu vývozu v minulém měsíci. Znamená to, že jakákoliv eskalace vojenské konfrontace v klíčové oblasti Černého moře by mohla mít dominový efekt a připravit svět o velké množství plodin, na které spoléhá, upozornila agentura Bloomberg. „Rusko začíná mít problémy s ukradeným ukrajinským obilím," okomentovala situaci ukrajinská agentura Unian.

Reklama

Kapacita ruských přístavů je navzdory masivnímu vývozu napjatá, jak se obilný obr snaží uvolnit prostor. Rusko v červenci vyvezlo 4,4 milionu tun pšenice, což je měsíční rekord, o téměř 60 procent překračující průměr, uvedl Bloomberg s odvoláním na poradenskou společnost v sektoru zemědělství SovEcon.

Svět se obává vyostření konfliktu

Některé terminály u Azovského moře podle ní přestaly přijímat další obilí, protože jim chybí místo k uskladnění. To bude pro farmáře znamenat problém, pokud se situace v Černém moři mezi Ukrajinou a Ruskem ještě zhorší a zpomalí ruský vývoz, protože by neměli kam poslat svou úrodu, kriticky důležitou pro globální dodávky potravin.

Mohammed bin Salman

Konec války? Mír mezi Ukrajinou a Ruskem chtějí domluvit Saúdové

V saúdskoarabské Džiddě se sešli diplomaté a vládní či prezidentští poradci z asi čtyř desítek zemí, aby jednali o principech ukončení ruské války na Ukrajině. Schůzky se neúčastnilo Rusko, jež pozváno nebylo. Hlavním cílem rozhovorů bylo podle tiskových agentur přesvědčit velké země rozvojového jihu, jako je Brazílie či Indie, ke shodě se Západem stran řešení rusko-ukrajinského konfliktu. Důležitá byla účast čínského zástupce. Podle AFP dnešní jednání už skončilo, ale některé delegace plánují bilaterální jednání v neděli.

Přečíst článek

Rusko, které minulý měsíc odstoupilo od dohody umožňující Ukrajině i za války vyvážet své obilí z černomořských přístavů, přepravuje většinu svého obilí po moři. Moskva podle americké vlády zahájila vývozní sezonu s největšími zásobami obilí za tři desetiletí. Velké zásoby pomohly zařadit ruskou pšenici mezi nejlevnější na světě.

Ruské prodeje nicméně v posledních týdnech zpomalily, protože vývoz podle SovEcon narazil na úzká hrdla při přepravě tak velkého množství obilí. „Jsou zácpy na železnici a zpoždění v přístavech, a to se na sebe nabaluje jako sněhová koule," uvedl ředitel SovEcon Andrej Sizov.

Ochromený Kerčský průliv

Menší ruské přístavy u Azovského moře jsou přeplněnější než hlavní černomořský přístav pro vývoz obilí Novorossijsk, uvádí SovEcon. Lodě plující z Azovského do Černého moře obvykle překládaly svůj náklad na větší plavidla v Kerčském průlivu, ale plavba průlivem byla z bezpečnostních důvodů omezena po útoku námořních dronů na Krymský most na počátku srpna.

Plovoucí zásobník a zařízení pro regasifikaci plynu Hoegh Esperanza během otevření terminálu LNG (Liquefied Natural Gas) ve Wilhelmshavenu, Německo, v sobotu 17. prosince 2022.

Německu kříží cestu k nezávislosti na ruském plynu nečekaná překážka: bomby z dob nacistů

Když byl loni v prosinci po pouhých pěti měsících výstavby zprovozněn první plynový LNG terminál v přístavu Wilhelmshaven, kancléř Olaf Scholz se chlubil, že jde o „nový světový rekord“. V té chvíli netušil, že výstavba dalšího nového terminálu s cílem zbavit se závislosti na ruském plynu tak rychlá nebude. Stavbu totiž zkomplikovalo temné dědictví z minulosti – přemíra nevybuchlých bomb na dně přístavu, nejen z doby nacismu, ale i předchozích válek. A jejich odstranění výstavbu zpozdí minimálně o týdny, napsal deník The New York Times.

Přečíst článek

Kyjev zde o víkendu také zasáhl ruský ropný tanker a varoval, že další útoky by mohly následovat v odplatě za snahu Ruska ochromit vývoz ukrajinského obilí. To může způsobit, že někteří rejdaři budou obezřetnější ohledně plavby do ruských černomořských přístavů.

Jižní Rusko čeká druhá vlna sklizně

Pokud tato situace přetrvá či se ještě zhorší, mohly by ruským pěstitelům vzniknout potíže s uskladněním, což by je donutilo hromadit obilí na farmách, kde ale nemusí mít prostor k tomu, aby mohli rozdílné druhy či třídy obilí skladovat odděleně, upozornil ředitel moskevské poradenské společnosti IKAR Dmitrij Rykov. „Situace s uskladněním je dost napjatá. Navzdory velkému vývozu je tu ještě spousta obilí a na jihu se čeká druhá vlna sklizně,"uvedl Rykov podle Bloombergu.

nakládka obilí na Ukrajině

Ruské útoky nechávají ukrajinským zemědělcům málo možností, jak vyvézt obilí

Letní vítr roznášel pach spáleného obilí po jihoukrajinské stepi, pryč od zbytků tří ruských řízených střel, které zasáhly nenápadné kovové hangáry. Bosí a do půli těla svlečení muži s patami zčernalými od popela metli nespálené obilí na hromady a čekali na nakladač, jehož řidič obratně objížděl pokroucené kusy kovu i raket navzdory rozbitému čelnímu sklu. Doufali, že se jim podaří předběhnout příští déšť a zachránit zbytky úrody. Podobnou situaci letos zažívají desítky ukrajinských zemědělců, napsala agentura AP.

Přečíst článek

Rusko podle Unianu už během prvního roku války proti Ukrajině vyváželo obilí ukradené na dočasně okupovaném ukrajinském území. „Rusko naráží na potíže při prodeji tohoto obilí, a proto se je snaží vydávat za své. Většina zemí odmítá kupovat obilí, pokud existují důkazy, že pochází z (anektovaného) Krymu. Avšak podle zpráv médií se ukradené obilí dostalo do Turecka a Sýrie a také se mohlo dostat do Afriky," napsala ukrajinská agentura.

Připomněla, že v úterý agentura Reuters informovala o závažných problémech Ruska s vývozem obilí a o tom, že Rusko si začalo pronajímat lodě u menších a méně známých rejdařství, se kterými velcí obchodníci s obilím nepracují.

Vše o důsledcích ruské invaze na Ukrajinu čtěte zde:

Lukáš Kovanda: Pšenice zdražuje kvůli ruským útokům na ukrajinské sklady. Zakázat, či ne dovoz obilí z Ukrajiny?

Lukáš Kovanda: Pšenice zdražuje kvůli ruským útokům na ukrajinské sklady. Zakázat, či ne dovoz obilí z Ukrajiny?

Pšenice i kukuřice na světových burzách výrazně zdražují, v důsledku ruských útoků na sklady při Dunaji. Českou vládu to staví před dilema, zda se připojit k embargu na dovoz ukrajinské zemědělské produkce, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Pšenice zdražuje kvůli ruským útokům na ukrajinské sklady. Zakázat, či ne dovoz obilí z Ukrajiny?

Lukáš Kovanda: Pšenice zdražuje kvůli ruským útokům na ukrajinské sklady. Zakázat, či ne dovoz obilí z Ukrajiny?

Přečíst článek
WSJ: Po obilí přišlo na řadu dřevo. Rusové na Ukrajině kácí ve velkém celé lesy

Po obilí přišlo na řadu dřevo. Rusové na Ukrajině nelegálně kácí ve velkém celé lesy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme