Česko si připomíná pád komunismu. Co řekli politici k 17. listopadu
Česko si od nedělního rána připomíná 35. výročí "Sametové revoluce". Nejen politici od rána přicházejí na Národní třídu připomenout si události, které vedly k pádu komunistického režimu a návratu svobody. U pamětní desky zapalují svíčky, nosí květiny, občas si vyměňují názory příznivci a odpůrci současného režimu.
prezident Petr Pavel
"Sedmnáctý listopad 1989 není abstraktním symbolem, ale připomínkou toho, že už 35 let máme příležitost budovat svou zemi i život podle svých představ. Listopadová revoluce přinesla hlavně příležitost a záleží na každém, jak s ní naloží." Ne vše se podle Pavla podařilo a daří, důležité je zkusit něco změnit a vzájemně si naslouchat. "Mnohem lepší než křičet na Národní třídě je přijít a navrhnout, co je lepší," dodal prezident.
Obrazem: 17. listopad 1989
předseda vlády Petr Fiala (ODS)
"Musíme v příštím roce vyhrát volby, jinak to nedopadne dobře." Odpůrcům premiér řekl, že v roce 1989 by pískat nemohli.
předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)
"Demokracie dokáže obtížně reagovat na různé dezinformace, nebo extrémistické či populistické názory. Z toho důvodu je důležité si připomínat, že nebylo jednoduché ji získat." Svoboda a demokracie nejsou zadarmo, je potřeba je hájit. Podle Vystrčila je nutné si 17. listopad stále připomínat. Zdůraznil, že zdaleka ne všude je samozřejmostí, aby lidé mohli říkat, co si myslí.
šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš
"Važme si lidí, kteří před těmi 35 lety měli ohromnou odvahu věci měnit a sílu věci změnit. Jim patří naše úcta a už jen kvůli nim si nenechme tento den vzít. Dnes ti, kteří se označují za jediné demokraty a elitu, znovu chtějí společnost “ochraňovat”." Podle Babiše používají tytéž metody jako komunisté. "Taky mluví o zlu a hrozbě. Straší. Skutečný důvod ale je, že se taky bojí o svá koryta," napsal na sociální síti X.
ministr zemědělství Marek Výborný (KDU)
"Demokracie není dokonalá a svoboda není lehká." Politici by neměli zneužívat strach lidí a rozdělovat, míní šéf lidovců.
vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)
"Je potřeba si 17. listopad připomínat a vidíme, že si ho připomínají všichni. Užívají si tu svobodu, kterou mohou konzumovat. K té asi patří i to, že se křičí na politiky, kteří zrovna v té chvíli vládnou." Podle něj i tuto svobodu před 35 lety lidé vybojovali. Považuje to za důležité. "Ve svobodě se žije lépe, za svobodu se musí bojovat a je potřeba ji bránit," podotkl.
předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová
Na shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze připomenula důležitost skutečného dialogu jako klíčového předpokladu pro demokratické soužití. "Dialog je nejlepší prevencí před nenávistí, člověk s jiným názorem není nepřítel, uvedla s odkazem na pnutí v současné společnosti." Zažímalová zmínila šíření dezinformací a vliv sociálních sítí. V době, kdy věda dokáže dříve nepředstavitelné věci, řada lidí podléhá tvrzením, že je Země plochá či ve vakcíně jsou čipy, konstatovala. Lékem na to je podle ní právě dialog.
šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová
"Lidé nepotřebují slyšet, že se mají dobře, oni to potřebují cítit." V české společnosti podle ní znovu panuje blbá nálada, o níž před lety hovořil tehdejší prezident Václav Havel, zatímco vláda lakuje věci narůžovo. Podnikatelé se ale necítí dobře, roste počet lidí na sociálních dávkách a polovina národa se bojí říkat pravdu, aby nepřišli o zaměstnání nebo nečelili útokům na sociálních sítích, dodala.