Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Černochová: V Česku i letos vycvičíme několik tisíc ukrajinských vojáků

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)
ČTK
 ČTK

Česká republika by i letos mohla vycvičit 4000 ukrajinských vojáků na českém území, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). S ohledem na geografickou blízkost vojenského prostoru v Libavé na Olomoucku a Ukrajiny naopak Česko neplánuje vysílat své instruktory přímo na Ukrajinu, což podle médií zvažují některé země v rámci iniciativy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Reklama

Výcvik v Česku loni absolvovaly čtyři tisícovky vojáků, na stejný počet je schválený mandát i pro letošní rok, zmínila Černochová. Zda se podaří dosáhnout maximálního počtu, bude záležet i na tom, jak se bude dařit rekrutovat lidi na Ukrajině. „Ve chvíli, kdy máme informaci, že je naplněný turnus, poskytujeme naše výcvikové prostory a instruktory. Myslím si, že stojí za to,“ řekla Černochová.

Při svých návštěvách některých turnusů, do kterých se může naráz zapojit maximálně 800 stovek účastníků, měla velmi pozitivní dojmy. „Vidíte tam muže, ženy, lidi různého věku a vzdělání, kteří jsou velmi motivovaní bránit svou zemi a chtějí se za rekordní čas naučit věci, které se jindy vojáci učí složitě v dlouhodobých kurzech. Oni vědí, že ten čas nemají a některé dovednosti musí zvládnout prakticky během pár hodin,“ dodala.

Francouzský deník Le Monde koncem května napsal, že Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal list.

Instruktoři na Ukrajinu?

Francie a další státy věc podle Černochové zvažují kvůli své vzdálenosti od Ukrajiny, protože přepravování ukrajinských vojáků by nedávalo logisticky smysl. Česko to naopak ze stejného důvodu dělat nemusí. „Ze slovensko-ukrajinské hranice je to na naší Libavou pár stovek kilometrů. Takže za ČR můžu říct, že my nic takového v tuto chvíli neplánujeme a nechystáme,“ doplnila. Francouzskou iniciativu nicméně kvituje, chápe a nemá k ní žádné výhrady.

Reklama

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin: V vítězství na Ukrajině jaderné zbraně nepotřebujeme

Rusko nepotřebuje k vítězství ve válce na Ukrajině jaderné zbraně, prohlásil na ekonomickém fóru v Petrohradu ruský prezident Vladimir Putin. Agentura Reuters to označuje za dosud nejsilnější signál od šéfa Kremlu, že nesáhne k jadernému úderu. Putin také uvedl, že nepočítá s mobilizací, ruská armáda má dostatek dobrovolníků. Od začátku roku podle něj na Ukrajině dobyla 47 vesnic.

Přečíst článek

Rusové ruší evropské satelitní vysílání. Dětem ve Francii pouštěli válku

Rusové ruší evropské satelitní vysílání. Dětem ve Francii pouštěli válku

Ruské útoky na satelity se nejhůř projevily na vysílání BabyTV, která místo pořadu pro děti vysílala výjevy z války. Nizozemský satelitní provider Ziggo proto odstranil BabyTV z nabídky. Útoky probíhají již měsíce, upozorňuje agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Spojenci Kyjeva zajistili téměř všechny finance na českou iniciativu

Ukrajinci zaútočili na naše civilní cíle americkými raketami, uvedl Kreml

Ukrajinská armáda použila rakety odpálené z amerického raketometu HIMARS k útokům na civilní cíle v Belgorodské oblasti na západě Ruska, uvedla podle agentury Reuters mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Přečíst článek

Reklama

Související

Jana Černochová, ministryně obrany

CSG oceňuje úsilí ministryně Černochové zlepšit přístup firem obranného průmyslu k bankovnímu financování

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme