Reklama

Politický diář Jany Havligerové: Zeman dosluhuje, řada prezidentských kandidátů houstne

Miloš Zeman, prezident
ČTK
Jana Havligerová

Rádcovský tým prezidenta Miloše Zemana se rozpadl. Z deseti jeho členů odešlo pět lidí, kromě ekonoma Vladimíra Dlouhého, který nebyl jmenován novým guvernérem ČNB, se odporoučeli také šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo někdejší odborový předák Jaroslav Zavadil a další. Pravidelné víkendové schůzky na zámku v Lánech prý začali považovat za ztrátu času. Jestli vám vrtá hlavou, co se „u Zemanů“ tak radikálně změnilo, tak vězte, že vůbec nic. Až na to, že současná hlava státu dosluhuje.

Kandidaturu na pozici prezidenta republiky oznámil bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Rozhodl se – jak jinak – po určitém váhání a hlavně po setkání s mnoha přáteli a lidmi z celé republiky. Vzhledem k životním a profesním zkušenostem je přesvědčený, že by dokázal lidi spojovat, a to by hlava státu dělat měla. Dobrý. Ještě lepší by bylo vědět – vzhledem ke zkušenostem ze Zemanových funkčních období – koho chce Zima spojovat s kým.

V dolní komoře parlamentu se začne scházet pracovní skupina s cílem najít shodu na takové úpravě jednacího řádu sněmovny, která by alespoň částečně eliminovala nekonečné obstrukce při jednání pléna. Svého zástupce v ní mají mít všechny sněmovní strany a hnutí, první závěry by měl tým dolní komoře představit do konce roku. Tak hlavně, aby nikdo neobstruoval rokování pracovní skupiny.

Kdo obsadí Pražský hrad na dalších pět let jako prezident, rozhodnou čeští voliči na jaře roku 2023.

Kandidáti na prezidenta ČR. Pavel, Babiš, Nerudová, Fischer, Středula a další – kdo je kdo a jaké mají šance?

Neúspěšní kandidáti z prezidentské volby v roce 2018, aktivní i vysloužilí politici, byznysmeni, osoby známé i neznámé, uznávané i kontroverzní, i jeden komik. Seznam potenciálních kandidátů na prezidenta ČR čítá na desítky jmen a další přibývají. Co jsou zač a jak jim věří sázkové kanceláře? Bookmakeři v červnu nejvíce věří Andreji Babišovi a Petru Pavlovi. Babiš kandidaturu zatím neoznámil, a učiní tak zřejmě na státní svátek 28. října, v médiích se však vyjádřil, že kandidátů za ANO je více. Pavel již zahájil prezidentskou kampaň 6. září.

Přečíst článek

Babiš v karavanu

Stanislav Šulc: Babiš lže jen trochu. Jeho jízda karavanem kampaní skutečně takřka není

Prezidentské klání je jiné než běžný politický boj. O ideje a sliby tu jde ještě méně než u ostatních voleb. Naopak alfou a omegou je věhlas kandidáta. Babišova cesta karavanem tak je daleko spíš turné slavného zpěváka či herce, na kterém lze dostat jeho knihy a kšiltovky zdarma. A jestli jej půjdou nakonec návštěvníci estrády volit, to s Babišem vlastně vůbec nebude souviset. 

Přečíst článek

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Jana Havligerová: Pozor, Babiš jede!

Expremiér, šéf hnutí ANO a také předseda opozice, což je funkce, kterou si sám pro sebe vymyslel, nastartoval obytňák a jede směr Morava. Na jejím jihu se hodlá zdržovat zhruba do konce května. Oznámil tak já jedu, a hned neopomněl zdůraznit, že nejde o žádnou kampaň, natož potom prezidentskou.

Přečíst článek

Reklama

Související

Kdo obsadí Pražský hrad na dalších pět let jako prezident, rozhodnou čeští voliči na jaře roku 2023.

Kandidáti na prezidenta ČR. Pavel, Babiš, Nerudová, Fischer, Středula a další – kdo je kdo a jaké mají šance?

Přečíst článek
Andrej Babiš

ANO má čtyři kandidáty na prezidenta – Schillerovou, Havlíčka či Vondráčka, prohlásil Babiš

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme