Reklama
Jana  Havligerová

Jana Havligerová

Jako novinářka působí víc než čtvrt století. V Hospodářských novinách, Euru i E15 se věnovala tématům z ekonomiky a politiky. Je absolventkou Univerzity Karlovy, Fakulty sociálních věd a žurnalistiky.

články autora

Babiš v karavanu

Politický diář Jany Havligerové: Lehkost a tíže politického bytí

Andrej Babiš - podle posledního průzkumu agentury STEM/MARK, by momentálně prezidentské klání nevyhrál, pro víc než polovinu respondentů by dokonce byl jako hlava státu nepřijatelný. Průzkum také ukázal, že při volbě prezidenta lidé moc nedají na rady veřejně známých osobností. Například doporučení Miloše Zemana by aktuálně ovlivnilo pouhých deset procent voličů, navíc se nedá s jistotou říct, jestli by to nebyl spíš polibek smrti. Takhle by to bylo teď, v červnu. Jenže, fakticky vybírat se začne až na začátku roku příštího.

Přečíst článek
Petr Fiala, premiér republiky

Jana Havligerová: Chápeme vás, pane premiére, my ty obavy máme taky

Předseda vlády se v mimořádném projevu k národu podělil o své obavy z inflace, války na Ukrajině, a hlavně ze stále rostoucích cen energií. Chápeme vás, pane premiére, my ty obavy máme taky.

Přečíst článek
Andrej Babiš

Politický diář Jany Havligerové: Neviňátko Babiš volá po krvi

Šéf ANO se v kriminální kauze, která postihla Starosty a nezávislé, přímo vyžívá. Nejen ministry za STAN by odvolával na potkání. A bývalí členové jeho kabinetu, Alena Schillerová a Karel Havlíček, mu zdatně sekundují. V logice toho, co předvádějí, by ovšem přinejmenším tito dva anoisté, dnes šéfka poslaneckého klubu a místopředseda dolní komory parlamentu, měli rezignovat na své funkce. Mají na hlavě tunu másla - trvale a dlouhodobě jsou v kontaktu, ba dokonce úzce spolupracují s obžalovaným Andrejem Babišem, kterému hrozí až deset let vězení.

Přečíst článek
Šéfové tří koaličních stran z koalice SPOLU

Jana Havligerová: Odsouzeni být SPOLU

Jsou to čísla, která už nejde jen tak přehlédnout. Koalice SPOLU poprvé od parlamentních voleb propadla za ANO, proti letošnímu dubnu si podle čerstvého průzkumu společnosti Kantar pohoršila o pět procentních bodů. Na výsledku se podepsala padající obliba ODS, TOP09 a KDU-ČSL zůstávají pod hranicí potřebnou pro vstup do dolní komory.

Přečíst článek
Babiš v karavanu

Politický diář Jany Havligerové: Kam se podíváš, tam politik

Kampaň před zářijovými obecními a senátorskými volbami nabírá na obrátkách, o kuriózní situace a překvapivá sdělení přestává být nouze. Politici zkrátka chápou úlohu osobnosti v dějinách.

Přečíst článek
Miroslav Kalousek

Politický diář Jany Havligerové: Kalousek dal TOP09 za uši

Politická komentátorka Newstreamu Jana Havligerová si ve svém pravidelném nedělním sloupku vzala na paškál stranu TOP 09, manažery ČEZ i primátora Hřiba.

Přečíst článek
Miloš Zeman, prezident

Politický diář Jany Havligerové: Zeman dosluhuje, řada prezidentských kandidátů houstne

Rádcovský tým prezidenta Miloše Zemana se rozpadl. Z deseti jeho členů odešlo pět lidí, kromě ekonoma Vladimíra Dlouhého, který nebyl jmenován novým guvernérem ČNB, se odporoučeli také šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák nebo někdejší odborový předák Jaroslav Zavadil a další. Pravidelné víkendové schůzky na zámku v Lánech prý začali považovat za ztrátu času. Jestli vám vrtá hlavou, co se „u Zemanů“ tak radikálně změnilo, tak vězte, že vůbec nic. Až na to, že současná hlava státu dosluhuje.

Přečíst článek
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš

Politický diář Jany Havligerové: Piráti se staví na zadní

Piráti, jejichž preference pár měsíců po volbách padly k pouhým pěti procentům, se hodlají vrátit ke kořenům. A mimo jiné začít kritizovat koaliční kabinet, ve kterém působí. Tak uvidíme, jak jejich emancipace dopadne. Snad povede alespoň k tomu, že z vlády přestane unisono znít, jak jsme stran ukrajinských uprchlíků nejlepší a pokud jde o „ekonomickou bídu“, zas se tolik neděje, protože veškerá možná pomoc je už v podstatě na cestě. Ale bacha, teze, že slibem nezarmoutíš, pořád platí.

Přečíst článek
Andrej Babiš, předseda hnutí ANO

Jana Havligerová: Pozor, Babiš jede!

Expremiér, šéf hnutí ANO a také předseda opozice, což je funkce, kterou si sám pro sebe vymyslel, nastartoval obytňák a jede směr Morava. Na jejím jihu se hodlá zdržovat zhruba do konce května. Oznámil tak já jedu, a hned neopomněl zdůraznit, že nejde o žádnou kampaň, natož potom prezidentskou.

Přečíst článek
Armádní generál ve výslužbě a jeden z favoritů prezidentské volby v roce 2023 Petr Pavel.

Politický diář Jany Havligerové: Politika je plná dobrých úmyslů

První ukrajinští Romové z početné skupiny, která táboří na pražském hlavním nádraží, se o víkendu přesunuli do stanového městečka v Tróji. Podle Jana Čižinského, starosty Prahy 7, do které Trója patří, ovšem tohle řešení není v žádném případě ideální a nemůže být dlouhodobé. Zkrátka, je to naprostá nouzovka, která není důstojná Česka. Myslí to upřímně.

Přečíst článek
Miloš Zeman, prezident

Politický diář Jany Havligerové: Čižinského Zvonokosy a Nekulova Morava First

Popularita prezidenta Zemana prudce klesá. S jeho vystupováním je nespokojeno osmasedmdesát procent lidí, ukázal aktuální průzkum agentury Kantar. CZ. Vlnu nevole vůči hlavě státu zvedla především milost, kterou Zeman udělil šéfovi Lánské obory odsouzenému k tříletému trestu za zmanipulování veřejné zakázky. A je to také jediný viditelný počin, kterým se prezident za poslední téměř rok zapsal do povědomí obyvatel.

Přečíst článek
Jozef Síkela (STAN), ministr průmyslu a obchodu

Politický diář Jany Havligerové: Česko je premiant Evropy. Pokaždé v něčem jiném, ale pořád

Zásobníky plynu v České republice jsou naplněny ze třiceti procent, k 1. květnu je to historické maximum. A podle ministra průmyslu Síkely momentálně Česko plyn doplňuje nejrychleji v Evropě. „Nikdo v Evropě teď neplní zásobníky rychleji než my,“ hlásí rezortní šéf hrdě. On také nikdo jiný neměl zásobníky tak dlouho tak prázdné jako my.

Přečíst článek
český premiér Petr Fiala mluví na demonstraci na podporu Ukrajiny

Jana Havligerová: Buďte v klidu, vláda činí kroky

Fialův kabinet rozhodl, že rodinám s ročním příjmem do milionu korun přispěje ze státní kasy na každé dítě pěti tisícovkami. A hned se strhnul ideologický boj. Jedni vládní pomoc označují za populismus, jiným dávka připadá příliš nízká. Jistě, vzpomínka na pastelkovné se přímo nabízí.

Přečíst článek
ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)

Politický diář Jany Havligerové: Dohlédnou si politici na špičku nosu? Jak kdy

Ministerstvo zemědělství začalo sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Podle šéfa rezortu Zdeňka Nekuly (na snímku) si obchodní řetězce započítávají extrémně vysoké marže. Monitorování situace má podle něj trvat tři měsíce. Na to, aby mu někdo vysvětlil, že marže nerovná se zisk, je to snad dostatečně dlouhá doba. Samozřejmě by bylo lepší, kdyby to pan ministr věděl předtím, než zdvihl „varovný prst“.

Přečíst článek
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jana Havligerová: Lidovci volí nové vedení, vítěz klání je už dopředu jasný

Další z pětice vládních stran se chystá na svůj sjezd. Nové vedení si o víkendu v Ostravě vyberou lidovci. Jejich rokování se poveze na vítězné vlně loňských parlamentních voleb, o tom svědčí i fakt, že Marian Jurečka, který obhajuje post předsedy strany, nemá protikandidáta.

Přečíst článek

News box

Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní právo na potrat, vyplývá z průzkumu agentury YouGov pro televizi CBS News. Nesouhlasné stanovisko k verdiktu dalo najevo 59 procent dotázaných, zbylých 41 procent mu vyslovilo podporu. Potraty by v USA měly být za všech okolností nebo ve většině případů legální podle 64 procent účastníků průzkumu.

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Uvedla to v neděli večer Česká televize.

Vesmírné středisko v odlehlém regionu australského Severního území si v neděli odbylo svou premiéru, když z něj úspěšně odstartovala raketa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír. Ta do výšky 350 kilometrů vynesla přístroj, který vědcům umožní měřit mezihvězdné rentgenové záření. Komerční zařízení na planině Dhupuma spoluvlastní zástupci místního domorodého kmene Yolngu a NASA ho hodlá v budoucnu využívat dál, napsala agentura Reuters.
Pátý ročník festivalu Metronome Prague, který skončil na pražském Výstavišti dnes nad ránem, navštívilo celkem 22 tisíc lidí, nejvíce za dobu jeho existence. Na osmi pódiích se představili tuzemští i zahraniční interpreti. Hlavní hvězdou sobotního programu byla kapela Underworld. Páteční program na hlavní scéně vrcholil show hudebníka Becka, na kterou hodinu i v silné bouřce čekalo mnoho fanoušků. O den dříve posluchače zcela uhranul Nick Cave se skupinou The Bad Seeds.
Nick Cave na festivalu Metronome Prague
Nick Cave na festivalu Metronome Prague čtk
Skupina velkých světových ekonomik G7 investuje v příštích pěti letech do infrastruktury ve světě 600 miliard dolarů. Na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau to oznámil americký prezident Joe Biden. Program nazvaný Partnerství pro světovou infrastrukturu je vnímán jako protiváha čínskému megaprojektu označovanému jako Nová hedvábná stezka. Číst více
Ruský prezident Vladimir Putin se chystá příští týden navštívit Tádžikistán a Turkmenistán, informovala podle agentury Reuters ruská státní televize. Jednalo by se o první známou zahraniční cestu šéfa Kremlu od února, kdy spustil válku proti Ukrajině, která pokračuje i po čtyřech měsících bojů.
Do ulic amerických měst vychází tisíce demonstrantů, potratové kliniky ve světle nových zákazů ruší naplánované termíny, těhotné ženy rychle hledají alternativní péči a u soudů začíná nové kolo sporů. To vše přináší víkend ve Spojených státech, kde nejvyšší soud v pátek svým rozhodnutím zrušil ústavní právo na potraty a umožnil jednotlivým státům procedury zakazovat. 
Francouzská vláda plánuje letos v zimě opět uvést do provozu v březnu odstavenou uhelnou elektrárnu v obci Saint-Avold na severovýchodě země. Elektrárna by fungovala pouze v případě potřeby, opatření je dočasné a reaguje na dění spojené s válkou na Ukrajině a na napětí na trhu s energiemi, uvedlo francouzské ministerstvo pro energetickou tranzici. 
Problémy s nedostatkem personálu na letištích, s nimiž se po zrušení proticovidových opatření se začátkem letní sezony potýká řada evropských měst, bude německá vláda asi řešit dočasným najmutím zahraničních pracovníků. Podle zpráv místních médií by mohlo personál na německých letištích od července posílit na dva tisíce pracovníků z Turecka.
Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o inflaci. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). O kolik by případně mohly výdělky pracovníkům státních a veřejných služeb růst, nepřiblížil. Odbory žádají navýšení o inflaci už pro letošek, a to od července. 
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme