Reklama

Petr Dufek: Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání

Petr Dufek: Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání
iStock
Petr Dufek

Červenec nebyl slabým měsícem jen pro průmysl, ale i pro stavebnictví. Stavební výroba reálně propadla jak v meziměsíčním, tak meziročním vyjádření. Oživení ve stavebnictví nemělo dlouhého trvání, míní hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek.

Slabší výsledky stavebnictví nejsou s ohledem na ekonomický cyklus až takovým překvapením. V důsledku přehodnocování investic firem i domácností leží hlavní tíha dalšího vývoje ve stavebnictví na veřejném sektoru, který svými zakázkami zásobuje především inženýrskou výstavbu.

Řada stavebníků stále preferuje klasickou maltu před lepidly.

Všeho moc škodí. Akusticky a izolačně dokonalé cihly mohou ohrozit statiku staveb, varují projektanti

Stále technicky dokonalejší materiály nemusí být vždy výhrou. Své o tom vědí statici, kterým přidělávají starosti cihly, jež mají čím dál lepší akustické nebo tepelně izolační vlastnosti. Jejich výrobci se tak snaží vyjít vstříc poptávce a stoupajícím nárokům na nízkou energetickou náročnost staveb. Ty jsou pak ale náročnější na statiku, protože moderní zdicí prvky mohou být křehčí a mít nižší únosnost.

Přečíst článek

Ostatně dosavadní zprávy o stavu komerční výstavby spadající pod pozemní výstavbu tomu už dříve napovídaly.

Bytová výstavba překvapila 

Možná trochu překvapivě tentokrát dopadla bytová výstavba, která z pohledu počtu nově stavěných bytů vzrostla o téměř devět procent díky rozjezdu nových projektů ve středních a jižních Čechách a v Pardubickém kraji. S ohledem na velmi slabý základ z loňského července nemá ovšem smysl toto jedno číslo nějak přeceňovat.

Válka developerů z minulé krize je zpět. Central Group výrazně zlevnil byty

Válka developerů z minulé krize je zpět. Central Group výrazně zlevnil byty

Prodeje nových bytů nejdou zdaleka tak dobře, jak by si developeři představovali. Zatímco ještě v srpnu lídr trhu Central Group hovořil o „obratu trendu“ a nárůstu poptávky v řádu desítek procent, od září zlevnil velkou část bytů oproti původnímu ceníku o víc než deset procent. Pokles cen se týká už hotových bytů a také těch z nyní dokončovaného projektu v Letňanech. Jak ukazují statistiky poradenské firmy Deloitte, odbyt u Central Group byl letos nejvyšší v březnu a dubnu, pak zase poklesl.

Přečíst článek

Problémem stavebnictví zůstávají nízké zakázky, za nimiž můžeme vidět nejenom tlak na omezování, respektive přesměrování investic, ale i vysoké ceny stavebních materiálů. Ty sice na první pohled už nerostou, avšak zůstávají vysoké ve srovnání s dobou, ve které byly dříve dohadované zakázky naplánované. Ostatně slabší zájem stavět se jasně zrcadlí ve výsledcích producentů stavebních materiálů.

Lepší čísla ze stavebnictví nejspíš neudíme ani v dalších měsících. Nadějí, ke které se mohou někteří stavebníci mohou upínat, jsou nové dotace. V každém případě stavebnictví vykáže za letošní rok pokles.

Stavba metra D

Subterra za 30 miliard dostaví druhý úsek linky metra D

Představenstvo pražského dopravního podniku schválilo vítěze tendru na druhý úsek metra D z Olbrachtovy na Nové Dvory, uspělo sdružení vedené firmou Subterra s nabídnutou cenou zhruba 30 miliard korun bez DPH, uvedl vedoucí odboru komunikace DPP Daniel Šabík. Vedení podniku zároveň pro zásadní nedostatky v nabídce vyloučilo z tendru sdružení firem vedené společností PORR. Stavba metra D začala loni v úseku mezi Pankráci a Olbrachtovou.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme