Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Lukáš Kovanda: Vztahy Paříže a Washingtonu jsou na bodu mrazu

Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují
iStock
Lukáš Kovanda

Vztahy mezi Francií a Spojenými státy se prudce zhoršují, dost možná na nejslabší úroveň novodobé historie. Ještě nikdy – ani během Války v Iráku, s níž měla Paříž problémy – se totiž nestalo, aby odvolala svého velvyslance z Washingtonu. Nyní odvolává nejen jej, ale také velvyslance v Austrálii. Spojenci jí prý „vrazili kudlu do zad“.

Reklama

Francii rozlítilo, že Austrálie v týdnu oznámila, že hodlá od Spojených států a také od Británie nakoupit flotilu jaderných ponorek. Tím vlastně „potopila“ pět let starý, obří kontrakt na dodání tuctu dieselových ponorek za v přepočtu 1,4 bilionu korun (odpovídá celkovým výdajům českého státního rozpočtu za celý rok 2018), které měl zajistit francouzský státní výrobce plavidel Naval Group.     

O úplně nečekanou „dýku do zad“ ale nejde. Australští politici si v uplynulých letech opakovaně stěžovali na to, že Francie není a nebude schopna dodat ponorky včas (poslední z ponorek měla být dodána v roce 2050). Vadily jim také vícenáklady, jež mělo zajištění dodání ponorek provázet. To vše v době, kdy Canberra nutně potřebuje modernizovat výzbroj svého námořnictva, aby obstálo tváří v tvář stále asertivnějšímu a technologicky stále lépe vybavenějšímu námořnictvu čínskému.  

Dukovany

Lukáš Kovanda: Energetická chudoba hrozí více než třem milionům Čechů

V Evropě se objevuje hrozba plošných blackoutů, podle odborníků hrozí i v Česku. Navíc nás čeká citelné zdražení energií. A co víc? Odborníci hlásí konec levného cestování.

Přečíst článek

Čína je také zcela zásadní pro australskou ekonomiku. Peking v obrovských objemech nakupuje od Austrálie vše od nerostných surovin, přes víno až třeba po služby v oblasti vzdělávání. Pokud by Austrálie vojensky nedržela krok, mohl by Peking uplatnit tuto svoji převahu právě i v oblasti vzájemného obchodu a začít se snažit agilněji si třeba diktovat cenu za dodávané australské zboží či služby.  

Celá kauza je smutnou vizitkou celé Evropské unie. Francie totiž aspiruje být po blížícím se odchodu německé kancléřky Angely Merkelové zřetelným lídrem celé Unie. Tento rádoby lídr ale není schopen plnit dojednané kontrakty. A ještě se vzteká, když dá pak druhá strana obchodu přednost někomu jinému.  

EU si musí přehodnotit priority

Navíc se ukazuje, že anglicky mluvící země – USA, Británie a Austrálie – utužují „osu“ vojenské spolupráce, přičemž se v ní obejdou bez jediného zástupce EU. To je nepochybně závažný signál. A symbol. Sama EU ve světě vojensky absolutně neobstojí. Byla by jen hračkou v rukou skutečných geopolitických mocností, jako jsou USA nebo Čína.  

mezinárodní obchod, ilustrační foto

Lukáš Kovanda: Přepravní a výrobní krize si vybírá svou daň. Výrobní inflace se urvala

Ceny v průmyslu rostly v srpnu nad očekávání závratně, meziročním tempem 9,3 procenta. To je nejvýraznější nárůst od dubna 1993.

Přečíst článek

Spojence EU potřebuje s absolutní nutností. Nynější kauza ale představuje signál, že spojenci s ní nemusí mít trpělivost věčně. Tím, že se bude Paříž vztekat a odvolávat velvyslance, byť by mělo jít jen o gesto, moc ničemu nepomůže.  

Francie a s ní celá EU se musí usebrat, začít plnit kontrakty a závazky. Přestat se enormně zadlužovat. Přestat prosazovat extrémně nákladné, oslabující zelené politiky, které v podobném rozsahu nikdo jiný ve světě neprosazuje. A místo podvolení se zelené ideologii raději včas plnit své kontrakty vůči vojenským spojencům.   

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme