Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Výrobce „obnošených“ tenisek, které obouvá i Taylor Swift, odložil vstup na burzu

Golden Goose odložila vstup na burzu
Golden Goose, užito se svolením
 ČTK

Italský výrobce luxusních tenisek Golden Goose odkládá vstup na burzu. Firma v úterý uvedla, že kvůli politickým nepokojům v Evropě zatím od primární veřejné nabídky akcií (IPO) odstupuje. Právě nejistota spojená s výsledkem voleb do Evropského parlamentu (EP) a situací ve Francii značně rozkolísala evropské trhy, uvedl server CNBC.

Reklama

Podnik má fanoušky hlavně mezi lidmi, kteří preferují specifický design tenisek. Ty od Golden Goose vypadají jako obnošené boty a oblíbily si je celebrity, jako například americká zpěvačka Taylor Swiftová.

Jde o první firmu, která stáhla IPO v důsledku otřesů na trzích způsobených volbami v Evropě. Další podnik, a sice norská energetická společnost Equinor, minulý týden pozastavil prodej svého podílu v projektu na těžbu ropy Rosebank v Severním moři, a to rovněž s odkazem na politickou nejistotu.

Akcie Golden Goose měly být podle původního plánu na burze 21. června. Management ale změnil názor a uvedl, že teď není vhodná doba na to, aby šla firma se svými akciemi na veřejné trhy. Vedení podniku přitom výslovně zmiňuje i situaci ve Francii, kde prezident Emmanuel Macron po své porážce ve volbách do EP rozpustil francouzský parlament a vyhlásil ve své zemi předčasné volby.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Macron hraje vabank proti Le Penové, odnesly to trhy v celé Evropě

Z Francie v pondělí odtekly miliardy. Investoři v nervozitě vyprodávali francouzské akcie i dluhopisy, proti dolaru spadlo euro. Nejistota se může protáhnout na celý měsíc.

Přečíst článek

Reklama

Právě oznámení o předčasných volbách ve Francii zasáhlo finanční trhy zvlášť brutálně, což se projevilo i v propadu cen akcií firem zaměřených na prodej luxusního zboží. Týká se to i podniku Moncler, s kterým analytici srovnávali i firmu Golden Goose, když stanovovali ocenění jejích akcií, uvedla s odkazem na informovaný zdroj agentura Reuters.

Akcie společnosti Moncler v úterý na milánské burze klesly o 2,7 procenta. Od oznámení, že Golden Goose plánuje vstup na burzu, odepsaly už téměř šest procent. Ve středu dopoledne vykazovaly růst asi o 0,1 procenta na 57,64 eura, než se vrátily k poklesu.

Společnost Golden Goose prodává boty zhruba za 500 eur (více než 12 tisíc korun) za pár. Kdy akcie uvede na burzu, není zatím jasné, firma se k záměru chce vrátit, jakmile k tomu budou vhodné podmínky. Nic konkrétnějšího k tomu neuvedla.

Jen pár hodin předtím, než Golden Goose od záměru uvést akcie na burzu odstoupila, zájem o její IPO několikanásobně překračoval nabídku. Předběžná cena dosahovala 9,75 eura za akcii. Předchozí odhady ukazovaly, že akcie by se mohly prodat za 9,50 až 10,50 eura za kus.

Vlastníkem společnosti Golden Goose je společnost soukromého kapitálu Permira. Jejím záměrem bylo dosáhnout u Golden Goose tržní kapitalizace až 1,86 miliardy eur (přes 46 miliard korun), zatímco trh měl větší očekávání. Primární veřejná nabídka akcií Golden Goose měla být v Itálii největší za více než rok, respektive od nabídky akcií herní společnosti Lottomatica.

Christian Louboutin

Po ďábelských lodičkách přijdou brýle. Christian Louboutin míří do nových vod

Nemáte-li na ikonické lodičky s červenou podrážkou, kupte si aspoň sluneční brýle. Tato rada však bude vyznavačům legendární francouzské značky co platná až v létě 2025. V té době totiž Christian Louboutin uvede na trh svoji vůbec první kolekci brýlí. Pokračuje tak ve svém plánu z roku 2022 rozšiřovat prodej obuvi o nejrůznější kategorie luxusních doplňků.

Přečíst článek

Tomáš Valta

Opravuje kabelky za milion, i ty za pár tisíc. Práci ševce z Prahy znají i za hranicemi

Švec v Panské ulici umí vrátit lesk luxusním kabelkám i botám. U tašky, kterou pořídíte v řádech desítek tisíc korun, se to vyplatí.

Přečíst článek

Trh s úpisy nových akcií zamrzl. Je na tom nejhůře za dvě desítky let

Trh s úpisy nových akcií neboli IPO je nejhorším rokem za několik desetiletí, proti loňsku propadl o 95 procent. Začínající firmy mají problém získat hotovost.

Přečíst článek

Pocta Virgilovi. Tenisky navržené zesnulým návrhářem z Louis Vuitton se vydražily za miliony

Sneakers sběratelé sehráli úchvatnou dražební bitvu o 200 párů tenisek, které krátce před svou smrtí stvořil módní guru Virgil Abloh. Za boty podle aukční síně Sotheby's utratili dohromady přes 25 milionů dolarů.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Airbus A380 letecké společnosti Etihad

Luxusní arabské aerolinky Etihad se pochlubily rekordními zisky a nejspíš zamíří na burzu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme