Reklama

Vláda chce zavést daně a účetnictví v eurech. Zbytečný krok, nebo pomoc firmám?

Kurz koruny vůči euru
iStock
Dalibor Martínek

Ministr financí Zbyněk Stanjura nedávno veřejně představil myšlenku, že by české firmy mohly od roku 2024 vést účetnictví a platit daně jak v korunách, tak v eurech. Dosud je to možné pouze v korunách. Je to součástí programového prohlášení vlády. Je to změna k lepšímu? Část firem to považuje spíše za nepodstatné, za marketing vlády.

Reklama

„Podle typu podniku, jestli je exportér nebo ne, bude mít šanci využít nástroj, který je pro jeho konkrétní podnikání lepší,“ uvedl nedávno ministr Stanjura v České televizi. A dodal: „Není to tolik, co chtějí zastánci eura. Zase fundamentální odpůrci nás za to kritizují. Přijde mi to jako dobrý nástroj,“ uvedl Stanjura.

Je to pro firmy a českou ekonomiku přínosný návrh, nebo není? „Obecně možnost volby je vždy fajn, nicméně avizovaný záměr je spíše jen kosmetickou změnou, která reálně ničemu příliš nepomůže, ani neuškodí,“ tvrdí Josef Jaroš, šéf Asociace malých a středních podniků. Podle něj by byla jiná situace v okamžiku, kdy by firmy mohly platit daně a mzdy rovněž v eurech.

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Korunu nečeká růžová budoucnost, shodují se ekonomové. ČNB se zapotí

Vysoké devizové rezervy České národní banky jsou skvělý nástroj, jak udržovat kurz na současné výši navzdory razantní inflaci. Potvrdili to ekonomové na konferenci Quo vadis, CZK?, kterou pořádala investiční společnost EMUN a jejíž mediálním partnerem byl byznysový server newstream.cz. Dlouhodobé držení eur však začíná mít i negativní dopady. „Koruna se kvůli tomu chová maniodepresivně a ČNB stojí velké úsilí ji kočírovat,“ uvedl jeden ze speakerů konference a přední český odborník na měny Petr Krčil z Art of Finance.

Přečíst článek

„To by již byla zejména pro silně exportně zaměřené společnosti výhoda a zjednodušení. Toto se však dle našich informací nechystá, a tedy návrh vnímáme jen v jistém smyslu jako technikálii, výhodu pro firmy se zahraniční matkou, kdy podnikateli odpadne nutnost účtovat v korunách a například reportovat do zahraniční v eurech,“ tvrdí Jaroš.

Lepší mít jednu měnu. Jakoukoli

Proti možnosti vybírat si při vedení účetnictví a placení daní mezi eurem a korunou se na nedávném setkání pořádaném investiční společností Emun vyjádřil bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Než zavést takový hybridní model, bylo by lepší mít jednu měnu. Jakoukoli,“ řekl Hampl. Vláda by se podle něj přijímáním daní v korunách i v eurech vystavovala kurzovému riziku. Její korunové příjmy by závisely na posilování či oslabování koruny vůči euru. „Znamenalo by to neustále otevřenou devizovou pozici,“ dodal s tím, že by to byl makroekonomický omyl.

Reklama

Tento názor na konferenci EMUN podpořil i spolumajitel investiční společnost Art of Finance Petr Krčil: „Nápad duálního systému mě šokuje. To je vhodné pro nějakou hodně malou ekonomiku, a tou Česko není.“ 

Miroslav Singer

Bývalý guvernér ČNB Singer: Přestaňme si hrát na bídu. Žádná krize není

Už mě nebaví odpovídat pořád dokola na otázky kolem inflace. Ceny prostě rostou, je válka. Česko to však určitě přežije. Přestaňme neustále žádat stát o pomoc, a začněme se snažit každý sám za sebe, říká bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. I kdyby Rusové vypli plyn, zvládneme to, říká muž, který si před lety vysloužil nelichotivá přízviska za to, že v boji s hrozící deflací držel tři roky českou měnu v kurzu nad 27 korun za euro.

Přečíst článek

Vedení účetnictví v eurech, pokud by tato možnost byla, by podle ekonomů stejně neřešilo klíčový problém, který trápí české podniky. Tedy kurzové výkyvy mezi eurem a korunou. Vícenáklady vyplývající z kurzových výkyvů vznikají firmám, pokud inkasují výnosy v jedné měně a náklady hradí v jiné měně.

Nicméně, pro společnosti exportující zboží a služby do zemí eurozóny by šlo o zjednodušení účetnictví. Za zavedení možnosti vedení účetnictví v eurech dlouhou dobu lobboval Svaz průmyslu a dopravy. Ten s vládní představou souzní.

„Vedení daňové evidence v eurech dlouhodobě požadujeme a jsme rádi, že se vláda rozhodla k němu přistoupit. Tato možnost usnadní vykazování řadě firem,“ uvedl pro Newstream Bohuslav Čížek, šéf hospodářské politiky Svazu průmyslu. Podle něj by toto řešení odstranilo zbytečnou administrativu. „Víme z pravidelného šetření, které provádíme s ČNB, že více než pětina firem využívá euro i pro tuzemské platby, a čím dál více firem využívá úvěry v evropské měně,“ dodal Čížek.

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady

Šéfka rozpočtové rady Zamrazilová: Učitelům bych přidala, až se zreformuje školství

Dva roky se šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová marně snažila varovat vládu, aby brzdila ve výdajích. Nová vláda začala šetřit. Ale přišla válka na Ukrajině. Zdražují energie, inflace dál poroste. Ekonomika zbrzdí. Kde brát? „Náklady související s ukrajinským konfliktem by se měly v první řadě pokrýt z vládní rozpočtové rezervy,“ říká nekompromisně Zamrazilová. 

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Petr Krčil, odborník na měny

Petr Krčil: Řeči o padající koruně jsou projevem zoufalství spekulativního kapitálu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme