Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Vláda chce zavést daně a účetnictví v eurech. Zbytečný krok, nebo pomoc firmám?

Kurz koruny vůči euru
iStock
Dalibor Martínek

Ministr financí Zbyněk Stanjura nedávno veřejně představil myšlenku, že by české firmy mohly od roku 2024 vést účetnictví a platit daně jak v korunách, tak v eurech. Dosud je to možné pouze v korunách. Je to součástí programového prohlášení vlády. Je to změna k lepšímu? Část firem to považuje spíše za nepodstatné, za marketing vlády.

Reklama

„Podle typu podniku, jestli je exportér nebo ne, bude mít šanci využít nástroj, který je pro jeho konkrétní podnikání lepší,“ uvedl nedávno ministr Stanjura v České televizi. A dodal: „Není to tolik, co chtějí zastánci eura. Zase fundamentální odpůrci nás za to kritizují. Přijde mi to jako dobrý nástroj,“ uvedl Stanjura.

Je to pro firmy a českou ekonomiku přínosný návrh, nebo není? „Obecně možnost volby je vždy fajn, nicméně avizovaný záměr je spíše jen kosmetickou změnou, která reálně ničemu příliš nepomůže, ani neuškodí,“ tvrdí Josef Jaroš, šéf Asociace malých a středních podniků. Podle něj by byla jiná situace v okamžiku, kdy by firmy mohly platit daně a mzdy rovněž v eurech.

Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Korunu nečeká růžová budoucnost, shodují se ekonomové. ČNB se zapotí

Vysoké devizové rezervy České národní banky jsou skvělý nástroj, jak udržovat kurz na současné výši navzdory razantní inflaci. Potvrdili to ekonomové na konferenci Quo vadis, CZK?, kterou pořádala investiční společnost EMUN a jejíž mediálním partnerem byl byznysový server newstream.cz. Dlouhodobé držení eur však začíná mít i negativní dopady. „Koruna se kvůli tomu chová maniodepresivně a ČNB stojí velké úsilí ji kočírovat,“ uvedl jeden ze speakerů konference a přední český odborník na měny Petr Krčil z Art of Finance.

Přečíst článek

„To by již byla zejména pro silně exportně zaměřené společnosti výhoda a zjednodušení. Toto se však dle našich informací nechystá, a tedy návrh vnímáme jen v jistém smyslu jako technikálii, výhodu pro firmy se zahraniční matkou, kdy podnikateli odpadne nutnost účtovat v korunách a například reportovat do zahraniční v eurech,“ tvrdí Jaroš.

Lepší mít jednu měnu. Jakoukoli

Proti možnosti vybírat si při vedení účetnictví a placení daní mezi eurem a korunou se na nedávném setkání pořádaném investiční společností Emun vyjádřil bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. „Než zavést takový hybridní model, bylo by lepší mít jednu měnu. Jakoukoli,“ řekl Hampl. Vláda by se podle něj přijímáním daní v korunách i v eurech vystavovala kurzovému riziku. Její korunové příjmy by závisely na posilování či oslabování koruny vůči euru. „Znamenalo by to neustále otevřenou devizovou pozici,“ dodal s tím, že by to byl makroekonomický omyl.

Tento názor na konferenci EMUN podpořil i spolumajitel investiční společnost Art of Finance Petr Krčil: „Nápad duálního systému mě šokuje. To je vhodné pro nějakou hodně malou ekonomiku, a tou Česko není.“ 

Miroslav Singer

Bývalý guvernér ČNB Singer: Přestaňme si hrát na bídu. Žádná krize není

Už mě nebaví odpovídat pořád dokola na otázky kolem inflace. Ceny prostě rostou, je válka. Česko to však určitě přežije. Přestaňme neustále žádat stát o pomoc, a začněme se snažit každý sám za sebe, říká bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. I kdyby Rusové vypli plyn, zvládneme to, říká muž, který si před lety vysloužil nelichotivá přízviska za to, že v boji s hrozící deflací držel tři roky českou měnu v kurzu nad 27 korun za euro.

Přečíst článek

Vedení účetnictví v eurech, pokud by tato možnost byla, by podle ekonomů stejně neřešilo klíčový problém, který trápí české podniky. Tedy kurzové výkyvy mezi eurem a korunou. Vícenáklady vyplývající z kurzových výkyvů vznikají firmám, pokud inkasují výnosy v jedné měně a náklady hradí v jiné měně.

Nicméně, pro společnosti exportující zboží a služby do zemí eurozóny by šlo o zjednodušení účetnictví. Za zavedení možnosti vedení účetnictví v eurech dlouhou dobu lobboval Svaz průmyslu a dopravy. Ten s vládní představou souzní.

„Vedení daňové evidence v eurech dlouhodobě požadujeme a jsme rádi, že se vláda rozhodla k němu přistoupit. Tato možnost usnadní vykazování řadě firem,“ uvedl pro Newstream Bohuslav Čížek, šéf hospodářské politiky Svazu průmyslu. Podle něj by toto řešení odstranilo zbytečnou administrativu. „Víme z pravidelného šetření, které provádíme s ČNB, že více než pětina firem využívá euro i pro tuzemské platby, a čím dál více firem využívá úvěry v evropské měně,“ dodal Čížek.

Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady

Šéfka rozpočtové rady Zamrazilová: Učitelům bych přidala, až se zreformuje školství

Dva roky se šéfka Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová marně snažila varovat vládu, aby brzdila ve výdajích. Nová vláda začala šetřit. Ale přišla válka na Ukrajině. Zdražují energie, inflace dál poroste. Ekonomika zbrzdí. Kde brát? „Náklady související s ukrajinským konfliktem by se měly v první řadě pokrýt z vládní rozpočtové rezervy,“ říká nekompromisně Zamrazilová. 

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Koruna k euru oslabila na devítiměsíční minima. Nejsilnější úrovně má už za sebou

Přečíst článek
Svatý Václav, dvacetikoruna, česká koruna, Praha

Lukáš Kovanda: Proč koruna chrání před inflačními dopady války na Ukrajině lépe než euro

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme