Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úporná vedra ohrožují úrodu olivového oleje. Bude ho méně a bude dražší

Olivový olej
iStock
 ČTK

Letošní vlna veder ve Španělsku v zemi citelně sníží produkci olivového oleje. Agentuře Bloomberg to řekl španělský ministr zemědělství Luis Planas. Výsledkem by mohly být vyšší ceny. Španělsko je největším vývozcem olivového oleje na světě.

Reklama

„Pokud se v nadcházejících týdnech nezmírní teploty nebo nepřijdou deště, mohla by být letošní sklizeň oliv výrazně nižší než v předchozích letech,“ uvedl Planas. Odmítl ale uvést přesný odhad produkce.

Španělsko se na globální produkci olivového oleje podílí téměř polovinou. Méně olivového oleje ze Španělska a pokračující problémy kolem dodávek slunečnicového oleje z Ukrajiny pravděpodobně udrží ceny rostlinných olejů vysoko. Ceny rafinovaného oleje z Jaénu, který je referenčním produktem pro španělský olivový olej, v červnu stouply oproti předchozí pěstitelské sezoně o 8,3 procenta, uvedla Mezinárodní rada pro olivy.

Pečivo - ilustrační snímek

Agrární analytik Havel: Cena pečiva dál poroste. Jen mírněji než doposud

Zlevňování pečiva a dalších potravin nelze přes světový pokles cen pšenice v blízké době v Česku očekávat. Zdražování by ale mělo být pomalejší než doposud, řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny energií.

Přečíst článek

Olivový olej není jedinou zemědělskou komoditou, kterou trápí vedra. Horké počasí v rozsáhlých částech Evropy zřejmě sníží i produkci obilovin, a to v době, kdy se světové ceny potravin po ruské invazi na Ukrajinu blíží rekordním hodnotám. Ministr Planas odhaduje, že celková produkce obilovin ve Španělsku, včetně kukuřice, pšenice a ječmene, by se letos mohla kvůli vysokým teplotám a nedostatku srážek snížit až o 13 procent na 17,5 milionu tun.

Reklama

Vše o cenách potravin čtěte zde

Americké ministerstvo zemědělství odhaduje, že celosvětová produkce olivového oleje v pěstitelské sezoně 2022/2023 klesne o 11 procent na 2,9 milionu tun. Ve Španělsku činí medián produkce 1,3 milionu tun ročně a olivový olej tam je třetím největším zemědělsko-potravinářským vývozním artiklem.

Podle Planase by cenám potravin mohlo částečně ulevit, pokud Rusko dodrží dohodu, která Ukrajině umožní přepravu obilí ze tří přístavů v Černém moři. Ministr řekl, že Španělsko obdrželo od invaze před šesti měsíci pouze několik zásilek ukrajinského obilí za využití alternativních tras.

Obchod (ilustrační foto)

Máslo, mléko, eidam, vejce. Zdražily opět téměř všechny základní potraviny

V polovině července v Česku opět meziročně zdražily základní potraviny jako máslo, mléko, vejce, mouka či cukr. A to rapidně – oproti loňskému stejnému období činí nárůst cen u těchto potravin dvacet procent až tři čtvrtiny, jako třeba u mouky. Vyplývá to z šetření průměrných cen potravinářských výrobků Českého statistického úřadu. Důvodem zdražování jsou dopady ruské invaze na Ukrajině na potravinářský a energetický trh, přičemž růst se stále podle všeho ještě nezastavil.

Přečíst článek

Bankovky

Týden tradera: Globální ekonomika brzdí a Evropa přerozděluje

Červenec zatím rozhodně nepřipomíná nějakou okurkovou sezonu. Trhy, byť nejsou v panických výprodejích, opět především klesaly, a to i vzhledem k velké zásobě poměrně negativních makroekonomických dat.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme