Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trump i nadále dusí Harvard. Univerzitě chce zrušit zbývající smlouvy za 100 milionů dolarů

Harvard
iStock
 ČTK

Administrativa Donalda Trumpa pokračuje v oslabování amerických univerzit, Harvardu chce zrušit zbývající smlouvy za 100 milionů dolarů.

Americká média informují o tom, že se vláda Donalda Trumpa chystá zrušit desítky smluv s Harvardovou univerzitou v celkové hodnotě okolo 100 milionů dolarů, tedy téměř 2,2 miliardy korun. Bílý dům podle vládního činitele, který o věci informoval, vyzývá federální úřady, aby zrušily všechny zbývající kontrakty, které s univerzitou mají.

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa již v dubnu pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). Další granty nehodlá uvolnit do chvíle, než se škola podřídí sérii vládních požadavků. Univerzita, stejně jako některé další americké vysoké školy, podle Trumpových činitelů přispívá k šíření antisemitismu a odmítá ukončit programy na podporu rozmanitosti, což požaduje vláda.

Prestižní vzdělávací instituce se kvůli rozhodnutí odebrat granty obrátila na soud.

Nyní jí hrozí, že přijde o zmíněných 100 milionů, které jí zajišťují přibližně tři desítky smluv s federálními úřady.

List The New York Times informoval, že Správa obecných služeb (GSA) během dne rozešle federálním úřadům dopis vyzývající je k ukončení zbývajících smluv s Harvardem. GSA je vládní agentura odpovědná za správu federálního majetku a smlouvy úřadů se soukromými subjekty.

Podle činitele citovaného agenturou AP dopis dostane devět federálních úřadů. Mezi zrušenými smlouvami má být třeba kontrakt, na jehož základě univerzita školí pracovníky ministerstva vnitřní bezpečnosti. V případě smluv, které budou vyhodnoceny jako zásadní, nemají úřady přistupovat k okamžitému rušení, ale připravit jejich postupné převedení na jiného dodavatele, píše AP.

Trumpovi odpůrci tvrdí, že prezident se snaží oslabit roli univerzit, které podporují liberální světonázor. Trump vedle Harvardu ohrozil i rozpočty řady dalších prestižních univerzit s tím, že podle něj tolerují antisemitismus na svých kampusech v souvislosti s propalestinskými protesty, které na nich vypukly minulý rok.

Zleva rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, děkanka Filozofické fakulty UK Eva Lehečková a ředitel Nadačního fondu UK Tomáš Vokáč

David Ondráčka: České univerzity jako pevnosti pro neschopné manažery aneb talár sluší skoro každému

Akademická politika se na českých univerzitách zvrhla v trapné politikaření, rvačku o granty a zneužívání fondů škol. Celé je to překryto tituly, taláry a ceremoniály, ale mnohde to je pokrytectví až na půdu. Odvolání rektora ČVUT Petráčka s ostudou a podezřeními, hrubě přepálené odměny rektorky Králíčkové z Univerzity Karlovy, to jsou jen viditelné špičky desítek nedůstojných příběhů. Liší se akademická politika vůbec v něčem od té vesnické rvačky, kterou sledujeme ve sněmovně?

Přečíst článek

MIT

Nejprestižnější univerzita světa propouští a přijímá méně studentů. Kvůli Trumpovi

Od doby, co americký prezident Donald Trump tvrdě škrtí dotace pro americké univerzity, se situace v některých z nich značně zdramatizovala. Krušné časy zažívá po Harvardu i ta nejprestižnější.

Přečíst článek

Americký prezident Donald Trump

Frustrovaný Trump. S Putinem mu došla trpělivost a zvažuje sankce

Plán o ukončení války na Ukrajině do 24 hodin Trumpovi nevyšel. Žádný posun není patrný ani u nynějších mírových jednání. A tak přichází frustrace. Taková, že americký prezident zvažuje uvalení sankcí na Rusko.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Válka o vzdělanost: Harvard se vzepřel Trumpovi. Je nejbohatší, ale i tak to bude univerzitu bolet

Přečíst článek
Doporučujeme