Nejprestižnější univerzita světa propouští a přijímá méně studentů. Kvůli Trumpovi

Od doby, co americký prezident Donald Trump tvrdě škrtí dotace pro americké univerzity, se situace v některých z nich značně zdramatizovala. Krušné časy zažívá po Harvardu i ta nejprestižnější.
Trumpova administrativa letos stihla ohrozit rozpočty řady prestižních univerzit. Mimo jiné i kvůli tomu, že podle něj šíří aktivismus či tolerují antisemitismus na svých kampusech. Minulý měsíc tak například Bílý dům zmrazil dosud nevyplacené granty v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun) další prestižní škole - Harvardově univerzitě. A na nějaké další peníze má zapomenout, leda by se institut podřídil sérii vládních požadavků. Mezi ty patří například důsledné potírání antisemitismu či ukončení programů na podporu rozmanitosti.
Nepříjemnosti aktuálně podle agentury Bloomberg řeší i Massachusettský technologický institut, známější pod zkratkou MIT. Univerzita, která se pravidelně umisťuje v žebříčcích jako ta vůbec nejprestižnější na světě, propouští zaměstnance. Celkově by mělo jít až o 100 lidí, meziročně o osm procent méně. Kvůli finanční situaci nabírá i méně studentů.
Škola také čelí výrazně vyšším daním. To díky nové legislativě, která prošla Sněmovnou reprezentantů.
„V nadcházejících měsících může dojít k dalším škodám nejen na MIT, ale i na dalších univerzitách ve Spojených státech a celkově v americkém výzkumném systému,“ shrnula nepříjemné období prezidentka MIT Sally Kornbluthová.
Ta zároveň vyzvala absoloventy institutu, aby nemlčeli a podpořili nejen MIT, ale i další univerzity v zemi. Především financování výzkumných projektů. MIT nově zdůrazňuje přínos institutu v rámci vědeckých inovací a národní bezpečnosti i na svých webových stránkách.
„Potřebujeme, aby si celá země uvědomila, že investováním do univerzitního výzkumu a vzdělávání další generace vědců a inovátorů, budeme i sklízet obrovské plody,“ doplnila Kornbluthová.
Otevřený dopis
Šéfka MIT nepřímo navazuje na otevřený dopis, který v dubnu Trumpovi adresovala více než stovka amerických univerzit. V něm odsoudila „politické vměšování“ současného prezidenta do školství. Mezi signatáři dopisu jsou rektoři Harvardovy, Princetonské nebo Brownovy univerzity.
„Jednohlasně se stavíme proti bezprecedentním vládním zásahům a politickému vměšování, které nyní ohrožují americké vysoké školství,“ stojí ve společném dopise. „Jsme otevřeni konstruktivní reformě a nebráníme se legitimnímu státnímu dohledu. Musíme se však postavit proti nepatřičnému vládnímu vměšování,“ uvedli lídři vysokých škol.
Insituce v dopise uvedly, že mají závazek sloužit jako místa, kde si „vyučující, studenti a zaměstnanci mohou svobodně vyměňovat celou škálu myšlenek a názorů bez obav z odplaty, cenzury nebo deportace“.
Americká Sněmovna reprezentantů po vleklých debatách schválila návrh zákona o daních a výdajích. Podle agentury Reuters jde o politické vítězství prezidenta Donalda Trumpa, jehož republikáni se měsíce přeli o podobu výdajových škrtů a daňovou politiku. Hlasování bylo velmi těsné - pro návrh hlasovalo 215 zákonodárců, zatímco proti bylo 214, včetně dvou republikánů. Po schválení ve Sněmovně reprezentantů návrh zamíří do Senátu.
Trumpovo vítězství. Americká Sněmovna schválila jeho daňovou reformu
Politika
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy vybudují vlastní vesmírný protiraketový štít Golden Dome (Zlatá kopule) v celkové hodnotě 175 miliard dolarů (zhruba 3,9 bilionu korun).
Trumpův smělý plán. Chce vybudovat vesmírný protiraketový štít Golden Dome
Politika