Reklama

Tokio či Londýn se nestačí divit. Praha má druhou nejlepší MHD na světě za Berlínem, říká průzkum

Praha má druhou nejlepší MHD na světě za Berlínem, říká průzkum Time Out
profimedia.cz

Nejlepší systém městské hromadné dopravy na světě má Berlín, na druhém místě je Praha. Pořadí je výsledkem průzkumu, který provedl vydavatel turistických průvodců Time Out. Ten se ptal obyvatel vybraných měst, jak jsou s veřejnou dopravou spokojení – a 96 procent Pražanů v něm odpovědělo pozitivně.

Reklama

Do průzkumu se zapojilo 20 tisíc lidí v 50 městech a z nich Time Out vybral 19 nejlepších. Do první desítky se dostali pouze zástupci Evropy a Asie, Evropu kromě Berlína a Prahy zastupuje ještě Kodaň na čtvrtém místě, Stockholm na pátém a Amsterodam na desátém.

Esteticky pozoruhodné metro

"V našem průzkumu úctyhodných 96 procent obyvatel Prahy uvedlo, že v jejich městě se dá veřejnou dopravou snadno jezdit. A není to jen pohodlné, ale také velice působivé," napsal Time Out na svém webu. Upozornil na to, jak skvělý výhled na historické památky je z některých linek tramvaje a také na estetické kvality pražského metra.

Witowski

DPP je rukojmím v politickém boji, říká šéf podniku Witowski

Dlouhá jednání o pražské koalici přinášejí jistou míru nejistoty pro plánování dalšího rozvoje dopravního podniku (DPP), ale na provoz MHD v metropoli bezprostřední vliv nemají. Uvedl to řekl ředitel podniku Petr Witowski. Komplikací je podle něj to, že se podnik i v souvislosti s kauzou Dozimetr stal dějištěm politických bojů. Do výběrového řízení na generálního ředitele, které podnik na pokyn rady města před časem vyhlásil, se Witowski přihlásil.

Přečíst článek

Praha by podle Time Outu nebyla Prahou bez pohledu na tramvaj projíždějící před některým z gotických kostelů nebo renesančních skvostů. "Ale metro je ještě lepší, se třemi snadno dosažitelnými linkami pokrývajícími téměř každou část města. Každá řada má svůj vlastní estetický charakter, od fotogenických bublinkových fasád na trase A až po futuristický design nejnovějších stanic na konci trasy C," uvedli autoři průzkumu.

Šanghaji a Tchaj-peji nepomohla ani nadzemní dráha 

Velkou chválu si vysloužila i asijská města - nejvýše na žebříčku skončilo Tokio na třetím místě. V první desítce je také Singapur, Hongkong, Tchaj-pej a Šanghaj.

Letiště Singapur-Changi, terminál 3, na snímku z roku 2018

Singapurské letiště Changi je opět nejlepším na světě, Prahu v první stovce nenajdete

Jeden z hlavních dopravních uzlů v Asii, letiště Singapur-Changi, se po třech letech vrátilo do čela žebříčku nejlepších letišť na světě Skytrax World Airport Awards, jehož pořadí určuje hlasování zákazníků. Z čela po dvou letech odsunulo letiště Dauhá Hamad v Kataru. Ve stovce nejlepších letišť byste to pražské hledali marně, vyplývá z výsledků, které zveřejnila agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Naopak mnoho ikonických sítí MHD se příliš neprosadilo. V Top 19 nezbylo místo pro trajekty křižující průliv mezi dvěma kontinenty v Istanbulu, pohádkově vypadající tramvaje v Lisabonu, Melbourne a Manchesteru nebo bangkokský nadzemní vlak Skytrain. Ale města, která byla zahrnuta do průzkumu, zahrnovala celý svět, od Montrealu po Bombaj a Stockholm po Šanghaj – a dokonce i USA, podotkl Time Out.

Metropole podle velikostí bytů: Praha zaostává za většinou světa. Ale pořád je lepší než Paříž, Moskva či Bangkok

Praha co do velikostí bytů zaostává za většinou světa. Ale pořád je lepší než Paříž, Moskva či Bangkok

Jestli toužíte po opravdu velkém domově, měli byste se přestěhovat do Canberry, Káhiry či Ottavy. Podle analýzy britské firmy Buildworld mají byty a domy v těchto hlavních městech největší průměrnou obytnou plochu na světě. Praha se nachází ve spodní části žebříčku, daleko za metropolemi Indie, Filipín a dokonce i Papuy Nové Guineje. A která hlavní města jsou na tom nejhůře?

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme